Jumalaton eläköön yhä jumalattomasti, saastainen rypeköön saastassaan, vanhurskas harjoittakoon vanhurskautta ja pyhä edetköön pyhyyden tiellä.
Kun sitten sinulle puhun, minä avaan sinun suusi, ja sinun on sanottava heille tämä: 'Näin sanoo Herra Jumala: Kuulkoon se, joka haluaa kuulla, ummistakoon korvansa, joka ei halua.' He ovat uppiniskaista kansaa.
Monet seulotaan, sulatetaan ja puhdistetaan, mutta jumalattomat elävät jumalattomina, eikä kukaan jumalattomista ole tätä ymmärtävä. Mutta viisaat ymmärtävät.Dan 12:10
Ilm.22:11
2
135
Vastaukset
- OttoPetteri
Keitäs nuo jumalattomat ovat?
Ovatko he niitä, jotka eivät ole alistuneet yhdenkään uskonlahkon tai kirkkokunnan määräysten alle?
Vai ovatko he niitä, jotka oman kirjansa perusteella tuomitsevat muita?
Vai ovatko jumalattomat vaikkapa uskonnon varjolla rikoksia tekeviä?
Vaikkapa lapsenraiskauksia tekevät lestadiolaiset, joille lahko antaa rikokset anteeksi ja peittelevät niitä sen vuoksi, että lahkolaiset kuvittelevat olevansa puhtaita?
Vai ovat jumalattomia he, jotka korostavat omaa uskomistaan ja luulevat siksi olevansa muiden yläpuolella?OttoPetteri
vastausta
Keitäs nuo jumalattomat ovat? Jeesus mainitsee heitä jotka nojautuvat Aabrahamin lapsiksi,mooseksen lain täyttäjiksi,jota he eivät kuitenkaan elälmässään niin tee,antava säädöksiään toisten ihmisten kannettavaksi,ise hei halua sormellakaan koskea.
Ovat ulko kullattuja fariseusia,niin kuin Jeesus heistä mainitseen,käärmeen sikiöitä. He tuomitsevat mooseksen lain mukaan kaiken,heille ei kelpaa Jeesuksen armon sovitus,vaan lain täyttäminen,ihminen kun ei voi sitä kuitenkaan täytää ,niin kuin jeesus mainitsee,yhdenkin kohdan rikkominen on koko lain rikkomista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614308KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1373021Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452342Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?452254- 241873
- 911832
- 281586
- 221539
- 1481384
- 321200