Olen ihan aloittelija.....

ruoanvalmistuksen suhteen. Eli jos haluaisin valmistaa esim. nauravat nakit, niin miten ne saa nauramaan ?. Toinen kysymykseni kuuluu: Miten munat mankeloidaan ?
Vastatkaa pliis.
983
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

työnnä nakki/nakit takapuolees niin jo hymyilyttää.

Äänestä
  • Olet varmaan kokeillut ja hyvin meni.

    Äänestä

  • mukkelis makkelis kirjoitti:

    Olet varmaan kokeillut ja hyvin meni.

    tietysti ja joka päivä!

    Äänestä

Nauravat nakit:- valmistusvaiheessa pitää kertoaa jatkuvasti hulvatomia vitsejä. Tämä vaatii useamman vuoden harjoittelua ja ammattitaitoista asennetta.

Mankeloidut munat: - otetaan mummon vanha pulsaattori pesukone, koneen päällä on käsikäyttöinen pyykin vesipuristin, eli mankeli.
Maun mukaan, raa'at tai kovaksi keitetyt munat siitä ketterästi läpi. Vaativampaan makuun voi kokeilla myös munakokkelia.

Bon appetit!

Äänestä
  • Kaunis kiitos Kaarina kaunis. Panin nakit pannulle ja kerroin tuhman (tyhmän) vitsin. Kuinka ollakkaan. 3 nakkia repesi hillittömään nauruun ja putosivat lattialle. Loput 5 murjottivat. Munaprojekti huomenna.

    Äänestä

Niitä nakkeja pitää tietysti kutitella että saat ne nauramaan. Monissa on niin paksut kuoret ja niihin ei ihan pelkkä hipelöinti ja vitsien kertominen tehoa.

Mankeloidut munat a la staffis: Ota omat tai ukkos munat, pese ja survo ne sinne mankelin väliin. Pyöritä 3-5 min. välillä suuntaa vaihtaen. Tarjoa lämpimänä tuoreen tomaatin kera.

Bon appetit!

Äänestä

Nakit nauraa katketakseen (napsahtavat nakit ne perinteiset) jo kaupassa kun kävelen hyllylle.

Enempi ongelmani on lenkkimakkarassa. Millainen lenkki pitää juosta makkara kainalossa ennen kuin sen valmistaa? Vai otetaanko se vain lenkille mukaan ja sitä ei voi syödä?

Toinen ongelmani on kiuaslenkki. Kiuas on kiinni seinässä ja sen ympäri ei voi juosta. Nappaanko kiukaan kainaloon kun lähden lenkille ja makkarapaketti tulipesään?

Lenkkarit olen ymmärtänyt ostaa. Monoissa on raskasta juosta.

Äänestä
  • Lenkkikengät varmaan maistuuki paremmalta ku monot?

    Äänestä

  • sinappia päälle kirjoitti:

    Lenkkikengät varmaan maistuuki paremmalta ku monot?

    Kyllä, kyllä.

    Puolikin vuotta aktiivisesti käytetyt lenkkikengät on marinoituneet niin runsain aromein, että kun ne heittää viiden litran kattilaan ja keittää puoli tuntia viiva tunti, nauhoista syntyy spagettia, niin a vod on kyllä murevaa syötävää.
    Nykyiset muovipohjat kypsyvät tosi nopeasti.

    Monoissa on niin sitkas nahka, että en ole edes yrittänyt valmistaa. Ellen törmää hyvään kokkikirjaan jossa olisi erityinen ohje monojen paistamiseen tai pitääkö ne kypsentää uunissa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


mukkelis makkelis kirjoitti:

ruoanvalmistuksen suhteen. Eli jos haluaisin valmistaa esim. nauravat nakit, niin miten ne saa nauramaan ?. Toinen kysymykseni kuuluu: Miten munat mankeloidaan ?
Vastatkaa pliis.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu