Otin vippendaalia ainalainan palvelusta 200e ja vipin takaajana toimii joku espanjalainen pulju. Aion peruuttaa lainan ensi viikolla, kai tämä peruutusehto toki koskee myös tuota takausta joka maksaa noin 50€.
Tänään tuli siis erillinen lasku takausfirmalta (50€) joten tuskin sitä tarvitsee maksaa jos lainan peruu 14vrk sisällä ?
Onko kenelläkään näissä "uusissa" vippijutuissa kokemusta tuosta peruutuksesta ?
Tänään tuli siis erillinen lasku takausfirmalta (50€) joten tuskin sitä tarvitsee maksaa jos lainan peruu 14vrk sisällä ?
Onko kenelläkään näissä "uusissa" vippijutuissa kokemusta tuosta peruutuksesta ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ihan sama onko uusi vai vanha vippijuttu. Sama kuluttajansuojalaki pätee niihin kaikkiin ja kaikki tälläiset kaupat on mahdollista peruuttaa 14vrk aikana. Koskee siis myös takausta ihan samalla tavalla kuin netistä tilattua talvitakkia
hei! itse en huomannu 100e lainaa ottaessani, että takaaja vaatii myöskin massia. vielä ei ole mennyt 14pvää, mutta en myöskään löydä takaussopimuksesta peruuttamisoikeudesta mitään. miten sinulla meni tuon asian suhteen? toimiko se, että peruutit ainoastaan ainalainan?
Ihan sama onko 100e vai 200e laina. Sama kuluttajansuojalaki pätee niihin kaikkiin ja kaikki tälläiset kaupat on mahdollista peruuttaa 14vrk aikana. Tässä tapauksessa joudut kuitenkin maksamaan takauspalkkion kaksinkertaisena eli kannattaa vielä harkita mitä tehdä
miten niin joutuu maksamaan kaksinkertaisena? :D
etpä joudu :-) aika hienoa trollia koitti ...