Suomen vanhin kirkko ja miekkalähetys

tieto on valttia

Kuinka Suomesta tuli kristitty maa? Pakkokasteiden ja miekkalähetyksen kautta, tai ainakin niin täällä usein kuulee väitettävän.

Arkeologi Juha Ruohonen löysi Ravattulasta toistaiseksi vanhimmat tunnetuimmat kirkon perustukset:

http://www.utu.fi/fi/Ajankohtaista/mediatiedotteet/Sivut/aurajoen-varrelta-paljastui-arkeologinen-suurloyto-suomen-vanhin-kirkko.aspx

Samalla sai lisävalaistusta Suomen kristillistyminen. Tutkija kertoo Kotimaa-lehdessä: "....vanha tulkinta verisistä ristiretkistä voidaan viimeistään nyt heittää romukoppaan, ... kansaamme ei ole väkipakolla käännytetty kristityiksi, vaan kristinusko on levinnyt eri maiden välisen yhteydenpidon ohessa enimmäkseen sopuisissa merkeissä. Kristinuskon omaksumisen taustalla on pitkä prosessi ilman vastakkainasettelua, vaikka yleisesti on ajateltu toisin. Niin sanottu miekkalähetys on ollut lähinnä symbolista"

Muistetaan siis tämä tuore tieto, kaikki me, jotka otamme tieteen vakavasti?

3

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En usko kirkkohistor

      Suomen jophtava arkeologi-professori Unto Salo on osoittanut tutkimuksissaan jo aiemmin, että kristinusko tuli Suomeen jopa 600 luvulla jKr. Idästä. Kristityt pakenivat Lähi-Idästä muslimien vainoa Euroopan halki Suomeen asti.

      Yleinen kirkkohistoria on aina kirkkojen toimesta kirjoitettu, joten sen sisältö on näin ollen osittain myös kirkollista propakandaa.

    • vapautukaa kirkosta

      Etkö ole lainkaan tietoinen, että tuo pakkouskonto oli Suomessa voimassa vuoteen 1923 asti? Vasta sen jälkeen on voinut erota kirkosta.

      Se voi olla totta, että ihmiset eivät kokeneet olevansa pakkokristittyjä, mutta olivat pakosta ev lutterin kirkon jäseniä ja joutuivat pakolla maksamaan kirkolle.

    • ttkk

      Kristinusko lienee tullut Suomeen jo apostolien aikoihin! Kalevalan kertomukset tulevat tuolaista tuoretta kristinuiskon sanomaa Kalevalan Marian lapsi kertomuksena!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      1
      3080
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      9
      2128
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      113
      1739
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1066
    5. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      982
    6. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      129
      976
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      35
      764
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      50
      697
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      691
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      655
    Aihe