Koulumuistoja

Ammattikoulu laajenee, vieläkö opetukseen panostetaan. Minkälaisia muistoja ammattikoulusta ja vieläkö siellä saa muutakin opetusta kuin lentopallo-oppia?
11491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei jääny minkäänlaisia hyviä muistoja VAKista!

Äänestä

Itse kävin keittiöpuolen 15 vuotta sitten ja ikävä ei ole.

Äänestä

Ihan mukavaa oli kun liikuntatunneilla juostiin paavon polkua kilpaa kaverin kanssa ja joskus liilkunnan opettajakin lähti kilpaan mukaan mutta onhan siitä aikaa noin 44 vuotta.

Äänestä
  • Enin opettajista oli mukavia, mutta muutama ylilyönti oli. Itse en päästänyt lastani tuonne omien kokemusten vuoksi. Jos hyvää palautetta ei saanut opettajalta ollenkaan niin opetus on pahasti pielessä. Kannustamalla ja kehumalla edes joskus saavutetaan paljon enemmän kuin julkisesti muiden kuullen haukkuen. On voinut tilanne muuttua, mutta vielä on näitä vanhankansan opettajia koulussa. Nokia on hyvä vaihtoehto ja bussit kulkee. On siellä komeat tilat, mutta panostetaanko tilojen lisäksi opetukseen?

    Äänestä

Oli se mukavaa aikaa silloin ennen.

Äänestä

Olihan ne aikoja reksinä Arposen Pekka, matikkaa opetti Pohjan antura. Kiven Jukka opetti ammattiaineita. Silloin vielä kuri koulussa, mutta elettiinhän 1960 luvun alkupuolta.

Äänestä

Muutama mouho Punkalaitumelta pilasi hyvän yhteishengen.

Äänestä

Hain aikoinaan Keskikoulun jälkeen Vammalan ammattikoululle Radio-TV asentajan linjalle. Silloin kun tällaisiakin aloja vielä ammattikouluissa ihan vakiona opetettiin. En pisteilläni kuitenkaan päässyt tuolle kovasti arvostamalleni TV-alalle. Olisin päässyt metallipuolelle, Asentaja-Koneistaja linjalle.

Syksyn tullen päätin sitten vaan jatkaa lukiossa. Jonka sitten sainkin läpi, kiikun kaakun. Sen perästä keskiasteen opistotutkinto siihen päälle.

Radio-TV asentajan hommista olisin varmaan ollut työttömänä jo ainakin 25 vuoden ajan. Kun ei niitä vehkeitä enää korjata, romuihin vaan. Nykykoukutus on kuitenkin elättänyt tänne saakka, kun ei liikoja valikoi tekemisiänsä.

Äänestä

Hyvää Joulua kaikille ammattikoulussa 1968-1970 opiskelleille ja myös opettajille.

Äänestä
  • sylvään koulun 90 luvun alun opettajia lieneekö hengissä yksikään?....

    Äänestä

  • MAC3 kirjoitti:

    sylvään koulun 90 luvun alun opettajia lieneekö hengissä yksikään?....

    Tuskin on enää ketään. Oppilaat on ammuskellut ne viivoittimilla ja kuminpalasilla kaikki kuoliaiksi jo. Tai sitten ovat vaan palaneet loppuun ja menneet helpompiin hommiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vieläkö paluu vanhaa kirjoitti:

Ammattikoulu laajenee, vieläkö opetukseen panostetaan. Minkälaisia muistoja ammattikoulusta ja vieläkö siellä saa muutakin opetusta kuin lentopallo-oppia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu