En ole koskaan saanut orgasmia. Olen jo yli kolmekymppinen nainen. Olen ollut pitkään mieheni kanssa ja hän on surkea sänkyhommissa. Joten seksistä en yleensä saa mitään orgasmiin viittaavia tuntemuksia. Enkä esileikeistä ym. (Niitä on kyllä harvoin) Yksin ei myöskään onnistu.
No niin siinä oli taustatiedot, nyt sitten itse kysymykseen :)
Miehestäni en kiihotu yhtään (johtuen mm. siitä, kun pakotetaan aina "antamaan" kun on pusseissa painetta), mutta vieraan miehen seurasta saatan kiihottua niin paljon, että ajatukset alkavat väkisinkin laukata harhateille. Sitten saan ajatuksen voimalla sellaisia aaltoja vartalooni jotka alkavat takaraivosta, pyyhkiytyvät alas selkää, kohti polvia, polvista ylös alas reisiä pari kertaa. No ei ne aina samanlaisia ole. Ei mikään tajuntaa räjäyttävä tuntemus, mutta kivan tuntuista.
En oikeasti tiedä onko se tunne nyt sitten sen paljon puhutun ison O:n pikkuserkku vai mikä? Ja miten Ihmeessä saisin siitä kunnollisen orgasmin jalostettua?
No niin siinä oli taustatiedot, nyt sitten itse kysymykseen :)
Miehestäni en kiihotu yhtään (johtuen mm. siitä, kun pakotetaan aina "antamaan" kun on pusseissa painetta), mutta vieraan miehen seurasta saatan kiihottua niin paljon, että ajatukset alkavat väkisinkin laukata harhateille. Sitten saan ajatuksen voimalla sellaisia aaltoja vartalooni jotka alkavat takaraivosta, pyyhkiytyvät alas selkää, kohti polvia, polvista ylös alas reisiä pari kertaa. No ei ne aina samanlaisia ole. Ei mikään tajuntaa räjäyttävä tuntemus, mutta kivan tuntuista.
En oikeasti tiedä onko se tunne nyt sitten sen paljon puhutun ison O:n pikkuserkku vai mikä? Ja miten Ihmeessä saisin siitä kunnollisen orgasmin jalostettua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ensinnäkin, pakottaminen ei kuulu toimivaan parisuhteeseen. Kannattaa miettiä haluutko jatkaa pakottajan kanssa. Keskustele asia selväksi ja että sinun kanssa naidaan vain silloin kun sinä haluat rakastella. Toivottavasti ei sentään väkivalloin pakota, siinä tapauksessa kyseessä on raiskaus ja siis rikos! Pelkkä painostuskin on jo niillä rajoilla.
Mutta palataan itse kysymykseesi orgasmin löytämiskonsteista.
Aivan ekana! Hommaa laadukas hieromasauva tai klittakiihotin. Ennen kuin otat esille, ajattele itsesi kiimaan, kenties kuvaamiisi "aaltoihin", vasta siinä vaiheessa fyysistä ja väittäisin että alle vartin suristelulla olet perillä. Kun alat luottaa että orkku tosiaan joka kerta tulee, se on saavutettavissa helpommin sormillakin ja osaat neuvoa miestäsikin tekemään oikeat temput sormin/suulla. Tuo että sinulla on fantasioita, vaikkapa ne vieraat miehet, helpottaa orgasmin tuloa suuresti. Käytä fantasioitasi hyödyksi.
Avainjuttu on ensin omin konstein opetella orgasmin saavuttaminen.
Mitä tulee mieheesi, suurin osa miehistä on opetettavissa tavoille. Aivan kuten koirat, palkitse tekniikka toimii. Lupaa että saa kyllä naida, mutta vasta kun olet ekan saanut. Ja hieman extraakin luvassa, vaikkapa hierontaa, käsi/suuhoitoa ,strippausta tai jopa peppua jos ajatus miellyttää. Silloin ja nimenomaan ennen pussien tyhjentymistä riittää mielenkiinto useimmilla ja onhan nautinnon antaminen naiselle palkitsevaa. Jos miehesi ei edelleenkään osaa, se johtuu vain siitä ettet ole edelleenkään kertonut riittävän tarkasti mikä tekee hyvää. Siinä tapauksessa ota lelut mukaan seksiin, näytä itse miten tulet omin avuin tai anna hänen työstää sulle lelulla orkku.
Suuseksiä hän jaksaa antaa orkkuun asti, kun lupaat tyhjentää pussinsa suulla sitten vastalahjaksi, mutta jos lopettaa kesken, sama kohtalo odottaa häntäkin.
Klittakiihotin sopii erityisen hyvin seksin aikana otettavaksi mukaan leikkiin, mies takaa sisään ja suriostelet klitalta orkut, siinä kyydissä supistellessasi tulee mieskin, eikä varmasti valita kohtelustaan. Löytyy myös pilluun laitettava suristin, jossa toinen puoli klitalla ja toinen G pisteen paikkeilla, olikohan se we vibe tai jotain sinne päin, ollut mielessä hankkia seuraavaksi sellainen lahjaksi vaimolle.
Meillä juuri lelujen hankinta auttoi vaimoa löytämään puuttuvan orgasminsa ja nykyään onnistuu joka kerta suulla tai kädellä alle 20min työstöllä. Kun nainen saa, on myös seksiä useammin ja suhde syvenee. En ikinä kyllästy seuraamaan miten naiseni laukeaa esileikin tiimellyksessä ja nykyään lähes joka kerta ennen yhdyntää tarjoan orgasmin naiselleni. Aina yhtä kiihottavaa ja palkitsevaa, kun tietää että toinenkin sai nautintonsa.
Kiitos asiallisesta vastauksestasi, kauniisti kirjoitat ventovieraalle. Mietin kyllä sanojasi vielä uudestaan paremmalla ajalla.
Parisuhteeni on perinteinen narsisti-uhri kuvio kuulemma. En vain itse sitä ymmärtänyt ennen kuin ulkopuolinen siitä mainitsi. Mutta ei siitä enempää.
Sitäkin tärkeämpää olisi oppia orgasmi, jos joskus vapaille markkinoille vielä päätyisin. Ja ihan oman hyvinvointini vuoksi myös tietenkin.
Kiinnostaisi myös naisnäkökulma noista tuntemuksistani?
Olisiko näistä apua
http://www.iltalehti.fi/seksuaalisuusjasuhteet/2013101817622584_se.shtml
Hei, ehkä minäkin osaisin antaa joitakin vinkkejä...
Minusta olisi tärkeintä, että opettelet ensin saamaan orgasmin yksin ja sitten vasta kumppanin kanssa (ja se voi olla sitten toisen kanssa helpompaa kun osaa itse sen hankkia.) Itselleni on helpompi saada orgasmi yksin kuin poikaystävän kanssa, saati sitten yhdynnässä. Nämäkin kyllä onnistuvat mutta kestää vain kauemmin kuin yksin. Ja yhdynnässä saan orgasmin vain jos samalla itse hyväilen klitorista.
Välineitä en ole koskaan käyttänyt, ihan omia sormia vain (Esim. sormen pyörittely klitoriksen ympärillä/päällä tosi kevyesti.) Kuten tuolla joku sanoikin, ota omat seksifantasiat avuksi, tai katso netistä kiihottavia kuvia tai pornoa, tai lue ihmisten kirjoittamia seksitarinoita. Niitä ilmeisesti löytyy täältä Suomi24 sivuiltakin. Pitää päästä oikeaan mielentilaan :) Nuorempana kirjoittelin itsekin lyhyitä seksitarinoita tässä tarkoituksessa... Ihan mikä itsellesi sopii.
Vaikeaa sanoa mitään yksittäisiä neuvoja, mutta netistä ja joistakin eroottiseen hierontaan liittyvistä kirjoista voisi löytyä masturbointivinkkejä... Tärkeintä on kai pysyä siinä kiihottuneessa mielentilassa, olla rentona ja jatkaa itsensä hyväilyä mistä sitten tuntuukin parhaalta :)
Niin ja suuseksin avulla saan myös helpommin kuin esim. yhdynnässä. Jos nykyinen miehesi ei suostu sinua auttamaan asiassa, niin mies vaihtoon?