Kirje Roomalaisille kertoo näin homoseksuaalisuudesta:
"Sentähden Jumala on hyljännyt heidät häpeällisiin himoihin; sillä heidän naispuolensa ovat vaihtaneet luonnollisen yhteyden luonnonvastaiseen; samoin miespuoletkin, luopuen luonnollisesta yhteydestä naispuolen kanssa, ovat kiimoissaan syttyneet toisiinsa ja harjoittaneet, miespuolet miespuolten kanssa, riettautta ja villiintymisestään saaneet itseensä sen palkan, mikä saada piti. Ja niinkuin heille ei kelvannut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta, niin Jumala hylkäsi heidät heidän kelvottoman mielensä valtaan, tekemään sopimattomia. He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä; ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia, vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta; jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät."
Totuus on se että homous valtavan syntistä ja pahaa. Homoudessa ei ole koskaan kyse oikeasta rakkaudesta. Homous on pelkkää seksiä. Homous on hyväksikäyttöä. Lukekaa tästä tositarina siitä mitenkä syntistä, moraalitonta ja pahaa homous on:
http://www.koodi.net/tarinat/tekstit/tarina1470.html
Homouden syntisyys ja pahuus.
14
124
Vastaukset
Hei !
Ihmiset purkavat paineitaan monin konstein. Korvikkeista on enemmäkin kyse kuin jostakin sellaisesta mitä ihmiset tahtoisivat julistaa hyväksyttäväksi. Harva haluaa pumpattavan barbaran kanssa naimisiin, taikka että karvaisia miehiä vihittäisiin alttareilla.
Monenlaisia kokeiluja ihmiset tekevät, haluavat kokea ja kokeilla.
Kyse on hyvin harvalla vakiintuneista tavoista joihin haluaisivat itsekään sopeutua., Itsetyydytys kuuluu samaan sarjaan jossa sper-ma lentää ja paineet poistuvat hetkelliseksi.,
Maassamme on elänyt sukupolvi minua seuraava- jonka lapset on pappa potkaissut pirtistä maailmalle sanoen ettei Jumala elätä laiskoja ja pirtissä taikka tuvassa ei ole tilaa aikuisille. Kylän tanssilavoilla ja körttiseuroissa oli sama meno päällä että oli hätä löytää joku kumppaniksi ja harva jäi yksin. Maataloihin ei kymmenpäiset lapsikatraat voineet koskaan jäädä. Miehet selviytyivät vain miesten töistä ja naiset naisten töistä.
Armas suomen maa oli kasvua vailla. Sotien jälkeen raunioina.
Suome jälleen rakentajat saivat lähteä joka aamu töihin. Tämä sukupolvi on saanut köllähtää oman kumppanin viereen joka ilta 20 vuotiaista.
Tuo sukupolvi ei ole nähnyt niitä vaikeuksia mitä seuraavalla sukupolvella on. Heistä kasvoi loistavia tuomareita jotka ovat aina valmiita leimaamaan ja tuomitsemaan ne jotka jollakin tavalla poikkeavat siitä mallista mitä itse ovat kokeneet.
- Tämä ei tarkoita puolustusta synnille taikka väärälle. Siitä ei ole kyse. Tämä on vain toteamus näiden kahden sukupolven erilaisesta arkikulttuurista.
Olen täällä kirjoittanut siitä mistä kirjoitat;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/12
Sieltä löytyy joka lähtöön jos on vyötärön seudusta kyse,
ja täällä lisää jos noustaan vatsan seudulle;
http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/16
Jumalan siunausta
Jari Laurila- weli
Weijo kysyy:
Pitäisikö antaa olla, jos joku kirjoittaa tänne esim. jehovantodistajien tai adventistien oppeja vai poistetaanko heti? weli kirjoitti:
Weijo kysyy:
Pitäisikö antaa olla, jos joku kirjoittaa tänne esim. jehovantodistajien tai adventistien oppeja vai poistetaanko heti?Hei !
Mitä tarkoitat ?
Täällä tarkoitetaan paljon erilaisia asioita. Olen vuodesta 1995 ollut foorumilla ja kirjoittanut kymmeniä tuohansia repliikkejä ja kirjeitä omalla nimelläni ja tavannut
vuodesta 1995 ainoastaan kaksi jotka käyttävät omaa nimeään ja ovat kumpikin evankeliumin työntekijöitä joilla kuukausipalkka asiasta.
Mitä tarkoitat ?
Täällä ei kukaan anna tosin koskaan kirkon lausuntoja vaikka olisi kirkon työntekijä.
Kirkon lausunnot annetaan aina poikkeuksetta kirkosta ja kirkon web- sivuilla.
yst. t. Jari Laurila
kurpansepän pojanpoika
- utthellias
Onko Raamatussa jotain mainittu itsetyydytyksestä ? Jos on niin missä.
«Onko Raamatussa jotain mainittu itsetyydytyksestä ? Jos on niin missä.»
Ei ole.
Tuohon tarkoitukseen on yritetty sovittaa kertomusta Onanista, mutta se kertoo oikeasti keskeytetyn yhdynnän käyttämisestä ehkäisykeinona ja ennen kaikkea se kertoo ahneudesta ja lakipykälän kiertelystä. Onan oli lain mukaan velvoitettu siittämään veljensä leskelle jälkeläisen, mutta hän ei halunnut tehdä sitä, koska halusi koko perinnön omalle jälkikasvulleen.
- ben adam
Minusta on hieman outoa linkittää tänne tuollaista seksitarinaa. Samansuuntaista paheellisuutta julkaistaan myös heteroiden seksipalstoilla. Vai ovatko heteroille kaikki seksisynnit sallittuja? Luepas Raamattusi tarkemmin. Ylipäätään tuollaisilla foorumeilla ei viljellä mitään tavallista seksuaalisuutta vaan hyvin riettaita fantasioita. Uskovaisilla on usein hyvin vääristynyt kuva homoseksuaalisuudesta. Eihän heteroidenkaan seksielämä ole sellaista kuin se seksiteollisuuden alalla esitetään. Kehottaisin hankkimaan asiallista tietoa aiheesta. Kun homojen demonisointi ja vaino lakkaa löytyy tilaa evankeliumille. Ethän sulje kirkon ovea homoilta? Sielun hätää esiintyy heilläkin. Evankeliumin kautta teemme tilaa Pyhälle Hengelle, ja voimme uskovina luottaa, että hän parantaa ja korjaa jos on jotain parannettavaa ja korjattavaa. Pidetään kirkon ovet auki kaikille ihmisille. Olemme kaikki syntisiä.
Niin, totta - mutta myös aloitus on totta siinä määrin, että tuo on suoraan Ramatusta ja voimme siis todeta että noin Raamatussa sanotaan. Nyt ein usko että sitä voitaisi soveltaa kaikkin ihmisiin olivatpa he vaikka seksuaalisesti poikkeaviakin - ajatellampa tuota Paavalin tekstiä :
#..He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä; ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia, vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta; jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät."
Siinä tuli aika liuta huonoja ominaisuuksia joiden ei voida sanoa olevan riippuvaisia siitä minkälainen seksuaalisuus ihmisellä on.. vai mitä.. ?
No asiaa ei luonnollisesti paranna jos on homoseksuaalinen - sillä ei sukupuolinen kanssakäyminen samaa sukupuolta olevan kanssa ole Raamatun Jumalan tahdon mukaista - aivan samalla tavalla kuin ei monet muutkaan teot. Mutta olen samaa mieltä siitä että kirkon ovet tulee olla auki kaikille - MUTTA en ole samaa mieltä siinä että papit siunaavat esimerkiksi homoliitot. Sillä se on aivan eri asia..
alex- ben adam
alex.kasi kirjoitti:
Niin, totta - mutta myös aloitus on totta siinä määrin, että tuo on suoraan Ramatusta ja voimme siis todeta että noin Raamatussa sanotaan. Nyt ein usko että sitä voitaisi soveltaa kaikkin ihmisiin olivatpa he vaikka seksuaalisesti poikkeaviakin - ajatellampa tuota Paavalin tekstiä :
#..He ovat täynnänsä kaikkea vääryyttä, pahuutta, ahneutta, häijyyttä, täynnä kateutta, murhaa, riitaa, petosta, pahanilkisyyttä; ovat korvaankuiskuttelijoita, panettelijoita, Jumalaa vihaavaisia, väkivaltaisia, ylpeitä, kerskailijoita, pahankeksijöitä, vanhemmilleen tottelemattomia, vailla ymmärrystä, luotettavuutta, rakkautta ja laupeutta; jotka, vaikka tuntevat Jumalan vanhurskaan säädöksen, että ne, jotka senkaltaisia tekevät, ovat kuoleman ansainneet, eivät ainoastaan itse niitä tee, vaan vieläpä osoittavat hyväksymistä niille, jotka niitä tekevät."
Siinä tuli aika liuta huonoja ominaisuuksia joiden ei voida sanoa olevan riippuvaisia siitä minkälainen seksuaalisuus ihmisellä on.. vai mitä.. ?
No asiaa ei luonnollisesti paranna jos on homoseksuaalinen - sillä ei sukupuolinen kanssakäyminen samaa sukupuolta olevan kanssa ole Raamatun Jumalan tahdon mukaista - aivan samalla tavalla kuin ei monet muutkaan teot. Mutta olen samaa mieltä siitä että kirkon ovet tulee olla auki kaikille - MUTTA en ole samaa mieltä siinä että papit siunaavat esimerkiksi homoliitot. Sillä se on aivan eri asia..
alexJuu, sitä kirkon siunausta ei varmaan monet homot edes haluais, sillä niin kauaksi uskosta he ovat paenneet. Usen vain mietin, kun evankeliumi on se kristillisyyden ydin, niin miksi sitä ei hanakammin olla julistamassa myös homoille? Sellaista vihapuhetta usein kuulee että ihan hirvittää moinen paatos. Homoushan koskettaa myös homojen lähimmäisiä, jotka sitten saattavat jättää koko uskon kun niin järkyttyvät. Syntejään ei kukaan pysty kirkkoon mennessä jättämään hattuhyllylle, vaan synteinemme käymme kaikki esim jumalanpalvelukseen. Ja synnit ovat kaikki yhtä pahoja. Itse ajattelen, että haluan luottaa Pyhän Hengen voimaan muuttaa ihmisiä. Ei vain homoja. Mutta toki arvostan kaikkia mielipiteitä tässä asiassa. Heterotkin pysykööt raamatullisessa opastuksessa seksuaalisuutensa kanssa. Ja pois sieltä pornosivuilta! Mitä esim kristitty hetero tekee homopornosivulla? En ymmärrä.
- ben adam
ben adam kirjoitti:
Juu, sitä kirkon siunausta ei varmaan monet homot edes haluais, sillä niin kauaksi uskosta he ovat paenneet. Usen vain mietin, kun evankeliumi on se kristillisyyden ydin, niin miksi sitä ei hanakammin olla julistamassa myös homoille? Sellaista vihapuhetta usein kuulee että ihan hirvittää moinen paatos. Homoushan koskettaa myös homojen lähimmäisiä, jotka sitten saattavat jättää koko uskon kun niin järkyttyvät. Syntejään ei kukaan pysty kirkkoon mennessä jättämään hattuhyllylle, vaan synteinemme käymme kaikki esim jumalanpalvelukseen. Ja synnit ovat kaikki yhtä pahoja. Itse ajattelen, että haluan luottaa Pyhän Hengen voimaan muuttaa ihmisiä. Ei vain homoja. Mutta toki arvostan kaikkia mielipiteitä tässä asiassa. Heterotkin pysykööt raamatullisessa opastuksessa seksuaalisuutensa kanssa. Ja pois sieltä pornosivuilta! Mitä esim kristitty hetero tekee homopornosivulla? En ymmärrä.
Vielä jakaisin, että kristillistä avioliittokäsitystä parhaiten murentavat itse heterot. Miettikää esim Tuksun häitä. Niin vain oli pappi heitäkin siunaamassa koko Suomen nähden, vaikka kaikki arvasivat tapahtuman olevan pelkkää showta. On myös muita samanlaisia esimerkkejä. Homoilla liittopyrkimyksen taustalla on kuitenkin tunteet, joista on usein maksettu hyvinkin korkea hinta. Kevyesti he tuskin liittoon uskaltavat. Adventtikirkko on mielestäni hienosti pysynyt kaiken vellonnan ulkopuolella keskittymällä puhtaasti evankeliumiin. Maalliset asiat kulkevat usein paholaisen ohjauksessa ja ahdistavat ihmisiä. Evankeliumi antaa ihmisille voimaa tässäkin ajassa elää ja kukoistaa. Jeesus ei puhunut ollenkaan homoudesta. Hänellä oli tärkeämpää ja kiireisempää asiaa. Otetaan mallia hänestä.
ben adam kirjoitti:
Juu, sitä kirkon siunausta ei varmaan monet homot edes haluais, sillä niin kauaksi uskosta he ovat paenneet. Usen vain mietin, kun evankeliumi on se kristillisyyden ydin, niin miksi sitä ei hanakammin olla julistamassa myös homoille? Sellaista vihapuhetta usein kuulee että ihan hirvittää moinen paatos. Homoushan koskettaa myös homojen lähimmäisiä, jotka sitten saattavat jättää koko uskon kun niin järkyttyvät. Syntejään ei kukaan pysty kirkkoon mennessä jättämään hattuhyllylle, vaan synteinemme käymme kaikki esim jumalanpalvelukseen. Ja synnit ovat kaikki yhtä pahoja. Itse ajattelen, että haluan luottaa Pyhän Hengen voimaan muuttaa ihmisiä. Ei vain homoja. Mutta toki arvostan kaikkia mielipiteitä tässä asiassa. Heterotkin pysykööt raamatullisessa opastuksessa seksuaalisuutensa kanssa. Ja pois sieltä pornosivuilta! Mitä esim kristitty hetero tekee homopornosivulla? En ymmärrä.
No ihan viisaita puhelet, minustakin. Että muka seksuaalisuus olisi sellainen synti että heille ei edes evankeliumista kerrottaisi - se vasta synti olisi. Valitettavasti asiat menee ikäänkuin kahta laitamaa toisaalta on luterilainenkirkko esimerkiksi täällä Ruotsissa siunaamassa homoliitttoja kirkoissaan ja toisaalta on kovanlinjan ihmisiä jotka haluavat sulkea pois kaikki homot ja lesbot. dventtikirkon asenteesta en oikein mene sanomaan.
alex.
- 30% vs. 70%
Se, että homoseksuaalisuuteen otetaan kantaa Raamatun jakeiden pohjalta on itsessään täysin hyväksyttävää uskonnollisilla palstoilla.
Mutta se mikä on vaikeammin hahmotettavaa on useinkin esillä oleva avoin liki lynkkaavan tappava vihamielyys kaikkine sen lieveilmiöineen asenteissa ja reaktioissa.
Vimeksimainittuun lisättynä suoranaiset aivan järjettömät ja paikkansa pitämättömät väittämät itse homoseksualisuudesta ja sen syistä, joita tässäkin ketjussa näkyy.
Voitaisiin myös kautta imiskunnan historian kysyä kenen tai millaisten tekijöiden "syy" on se, että jokin henkilö löytää itsensä homoseksuaalisella identiteetillä, joka on hänelle aivan yhtä voimakas ja itsestäänselvä kuin heteroseksuaalille omansa.
Kiihkoskovat esittävät, että homoseksuali voisi halutessaan muuttaa identiteettiään jos hänellä vain olisi siihen halua. Lääkkeeksi he tarjoavat rukouksia ja sielunhoitopuoskarointia ymv.
Todellisuudessa tilanne on käänteisesti aivan sama jos heteroseksuaalia vaadittaisiin muuttamaan identiteettinsä homoseksualiseksi.
Mitä joidenkin homoseksuaalien itsensä lausuntoja mm. lehdistössä tai tv:ssä havainnut, niin toisinaan tulee esille, että ainakin osalle heistä itselleenkin tuo identiteetti on vaikea kantaa.
Kuten muuan näyttelijä totesi, että jos vain olisi taikasuava, niin hän haluaisi heteroseksuaalin identiteetin, sillä tuo syntymälahjana saaamansa homoseksuaalisuus on melko vaikea elää yhteiskunnassa, ihmissuhteet, oma perhe ja lasten halu jne.
Vaikeinta se lienee asianosaisille itselleen.
Homoseksuaalisuutta http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality on ollut kautta ihmiskunna historian sekä miesten että naisten keskuudessa.
Siten uskontojen ja niiden vastuuhenkilöiden suhtauminen asiana on vaihtelevaa ja roolissaan vaikeaa luovimista.
- ->
Sitten aivan oma lukunsa on katolisen kirkon hengellisten vastumiesten laajalti kautta tuon kirkon historian harjoittama poikien homoseksuaalinen hyväksikäyttö.
Näkisin sen taustalla kaksi keskeistä vaikuttajaa. Pappien sebaattivaatimus suljettuine piireineen ja Marianpalvonta joka vaikuttaa seksuaalisuuteen ja naiskuvaan. Muuan ex-pappi totesi seksin miehen kanssa olevan hengellis-psykologisesti vähemmän väärin kuin seksin harrastaminen naisen kanssa. Valitettavasti en löytänyt ko. artikkelia jossa otti laajemminkin kantaa aiheeseen.
"Laajan homoverkoston paljastumisen arvellaan johtaneen paavin yllättävään eroon. La Repubblica -lehden haltuunsa saamassa tutkintaraportissa viitataan kirkon ryhmittymän jäseniin, joita yhdistää seksuaalinen suuntautuminen."
- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013022716725678_ul.shtml
"Kirje paljastaa: Vatikaani käski peitellä pedofiliaa" - Keskiviikko 19.1.2011
"Julkisuuteen vuotaneella kirjeellä voi olla suuri vaikutus tuleviin oikeudenkäynteihin."
- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2011011913031940_ul.shtml
"Paavi suojeli pedofiilipappia"
- http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2010/04/1097476
"Kirkossa kuvattu seksivideo papista kuohuttaa Brasiliassa....... Videolla 19-vuotias entinen kuoropoika antaa oraaliseksiä kirkon alttarilla 84-vuotiaalle papille Luiz Marques Barbosalle. 19-vuotias mies kertoo videolla, että hän joutui lapsena useiden vuosien ajan Barbosan hyväksikäytön uhriksi."
- http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/arkistot/ulkomaat/2010/04/1106265
"Entinen katolilaisveli Mark Dowd pitää homoseksuaalisuutta tikittävänä aikapommina Vatikaanissa."
- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013022716725678_ul.shtml
"Paavin hovimestarille puolitoista vuotta vankeutta......Arvostelijoiden mukaan hovimestarin varkaussyyte ja oikeudenkäynti ovat vain savuverho, jonka takana Vatikaani piilottelee suurempia ongelmiaan."
- http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/paavin-hovimestarille-puolitoista-vuotta-vankeutta/2012/10/1630458
"O'Brien erosi viime viikolla, kun häntä syytettiin sopimattomasta käytöksestä. Tuolloin hän kuitenkin kiisti syytteet......O'Brien oli Britannian katolisen kirkon korkein pappi."
- http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013030316741791_ul.shtml - ben adam
Hyvin kirjoitettu, kiitos. Olen kanssasi samaa mieltä. Ainut mitä hieman vieroksun on pedofilian tuominen tässä esille ikään kuin homoseksuaalisuuteen kuuluvana lieveilmiönä. En usko tosin että niin tarkoitit, mutta joku saattaa ymmärtää asian niin. Eli pedofiliaa esiintyy yhtälailla heteroiden kuin homojen keskuudessa. Seksuaali-identiteetin tukahduttaminen saattaa toki altistaa vaikka millaisille kieroutumille, ja siihen nähden ehkä kaapissa oleva ja itseäään vihaava homo voi sellaiseen altistua. Avointa pedofiilian kaltaista käytöstä esiintyy heteroiden parissa esimerkiksi Thaimaassa, jossa länsimaiset heterot toteuttavat Euroopassa laittomia mieltymyksiään köyhien ja nuorien tyttöjen kanssa. Lestadiolaisten piireissä on myös esiintynyt pedofiliaa, joka liittyy siis heteromiesten harrastamaan hyväksikäyttöön. Uskon, että selibaattia suosivat kirkot vetävät jossain määrin puoleensa juuri seksuaali-identiteetiltään hukassa olevia miehiä ja naisia tai sellaisia, jotka tietävät olevansa homoja. Heidän on helpompi tehdä ratkaisu, jossa luopuvat avioliiton ja perheen perustamisesta.
Usein mietin, että synnin tunnistaa sen hedelmistä. Rakkaus ja sitoutuminen tuottaa ihmiselle hyvää, myös homosuhteissa oleville. Näin ollen olen hieman häkeltynyt tämän asian suhteen. Kiitos asiallisesta keskustelusta. - 30% vs. 70%
ben adam >> Ainut mitä hieman vieroksun on pedofilian tuominen tässä esille ikään kuin homoseksuaalisuuteen kuuluvana lieveilmiönä. En usko tosin että niin tarkoitit, mutta joku saattaa ymmärtää asian niin.
Aivan. Homoseksuaalisuus itsessään ja karmiva ihmisoikeurikoksellinen pedokriminalia ovat kaksi aivan eri asiaa ja kaksi aivan erilaista seksuaalis-psykologista profiilia.
Tuossa edellisessä vistissäni olisi pitänyt erotella ne selkeämmin toisistaan, vaikkapa asia A & B kokonaan omissa erotelluissa kappaleissaan.
- ->
Katolisen kirkon piirissä on sitten aivan oma omituinen perversioasetelmansa, jonka perussyitä koetin edellä hyvin lyhyesti hahmottaa.
a) Katolisen papiston piirissä on pelkkää "perinteistä" homoseksuaalisuutta ilmeisesti melko laajastikin.
b) Sitten vielä sen lisäksi / rinnalla joukko homoseksuaaleja pienten poikien hyväksikäyttäjiä. Ilmeisestikin valtaosa katolisen kirkon muurien varjoissa hyväksikäytetyistä lapsista ovat poikia.
"SNAP’s “Dirty Dozen” list – the “papabile” who would be the worst choice for children"
- http://www.snapnetwork.org/snap_s_dirty_dozen_list_the_papabile_who_would_be_the_worst_choice_for_children
SNAP http://www.snapnetwork.org/ (Survivors Network of Those Abused by Priests)
Catholic sex abuse cases: http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_sex_abuse_cases
International dimension of problem: http://en.wikipedia.org/wiki/Catholic_sex_abuse_cases#International_dimension_of_problem
"Vatikaanin laaja lapsikauppa julki"
- http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=3&id=3007 - Kenguru
SDA:ssa on USA:ssa omat homokirkot GAY -miehille ja naisille...mitäs siihen sanot?
Kuhalampi yritti sellaista perustaa Suomeenkin, mutta pakeni EU:n Hannun sihteeriksi...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 23710292
- 1266851
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h486464- 815096
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa324690- 403974
- 613354
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta253258On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na283215Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue263063