Vaitiolovelvollisuus

Onko taksinkuljettajalla vaitiolovelvollisuutta enää? Ilmeisesti se on häviävä luonnonvara,koska kuljettajakouluttajat saa levittää juoruja tunnistettavasti asiakkaista. Farkuista tulee sanktio,mutta asiakkaista ja tietynalan ihmisistä saa levittää yksipuolisia juoruja maksullisessa koulutuksessa. Kyllä laatu on kaukana jos juoruta saa asiakkaista.
6333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se menee niin, että koska vaitiolovelvollisuus on, kaikki kuulemasi jutut ovat valhetta ja kuljettajan keksimiä. Esim. jos joku kertoo, että julkkis X runkkasi joulupukkia takapenkillä, niin voit olla täysin varma, että ainakaan julkkis X ei ole tehnyt niin.

Äänestä

Mites jos kokokansan tuntema kaikkien rakastama suomalainen kärkipoliitikko on puhelimessa täysi kusipää omille alaisilleen istuessa kiesin takapenkillä.

Saako kertoa vaimolle että tämä poliitikko sitten tosiasiassa täysi kusipää ?

Äänestä
  • totta kai saa kertoa

    Lakeja saa rikkoa jos on rikollinen. Rikollisista taas jää kiinni vain pieni osa ja niistäkin suurin osa vapautetaan tai annetaan vain ehdollista, eli vapauttava tuomio. On myös olemassa ns syytekynnys, sitä ei moni ylitä edes raiskaamalla alaikäisiä. Varsinkaan jos on nee­keri.

    Eli jos tuntee olevansa luonteeltaan kaikkien rakastama juoruämmä, niin siitä vaan juoruamaan ja kun pistää vielä vähän mielikuvitusta peliin niin varmasti sinusta sitten tykätään oikein suurin joukoin, voit mennä vaikka ehdokkaaksi eduskuntaan sitten koko Suomen kuninkaaksi ja saat puolet valtakuntaa.

    Äänestä

  • Eikös lähtökohta joka tapauksessa ole se, että poliitikot ovat mulkkuja. Tässä on se perinteinen koira puri miestä contra mies puri koiraa tilanne. Eli ei itsestäänselvyyksiä kannata levitellä, mutta jos joku poliitikko ei olekaan mulkku, niin siinä on jo kertomisen aihetta.

    Äänestä

Siis sinusta on tulossa taksikuski. Onneksi olkoon! Olet kuullut kurssilla juttuja julkkiksista asiakkaina. Eikö se vaan ole hyvä, että ei sitten tule yllätyksenä, kun autossasi matkustavat. Olet saanut jo etukäteen sisäpiiri-infoa vanhoilta konkareilta.

Äänestä

Tarttikos ennenvanhaan hevosvossikkakuski kuljettajakoulutusta,on tää perkele nykyaika ihmeellistä jos ei autokoulu riitä henkilöauton ajoon,vaan oikein kuljettajakoulutusta saatana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lensin perseelle kirjoitti:

Onko taksinkuljettajalla vaitiolovelvollisuutta enää? Ilmeisesti se on häviävä luonnonvara,koska kuljettajakouluttajat saa levittää juoruja tunnistettavasti asiakkaista. Farkuista tulee sanktio,mutta asiakkaista ja tietynalan ihmisistä saa levittää yksipuolisia juoruja maksullisessa koulutuksessa. Kyllä laatu on kaukana jos juoruta saa asiakkaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu