Halpoja ruokia?

Ilman omaa tahtoani joudun elämään toimeentulotuella. Nyt on yllättävien menoja takia niin, että loppukuuksi eli kymmeneksi vuorokaudeksi minulla on vain 22 euroa, ja niistäkin osa on 20- ja 50-senttisinä.

Miten minun kannattaa käyttää rahani, mihin ruokaan? Mielellään pitäisi joka päivälle saada jotain makeaakin, koska tulen oikeasti huonovointiseksi ja päänsärkyiseksi, jos en saa makeaakin joka päivä.

Ehkä minun kannattaisi leipoa sämpylöitä ja vaikka korvapuusteja? Molempiin on jauhoja ja muita tarvikkeita, maitoa ja hiivaa vain pitäisi ostaa.

Entä lämmin ruoka? Tänään pidin ruoassa taukopäivän, jotta säästäisin rahaa. En kuitenkaan pysty nukahtamaan nälkäisenä, joten liuotin kaapin perältä löytyneen lihaliemikuution kuumaan veteen, sitä tässä nyt hörpin nälkääni. Onhan liemikuutiossa rasvaa ja sitä myöten energiaa.

Mutta kiva jos joku osaa ehdottaa järkevän tavan käyttää 22 euroani 10 vuorokaudelle :)
14246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pakko sulla jotain on olla ruoka kaapissa.

Äänestä

Lähikaupassa oli perunoita tarjouksessa 5kg:n säkki 0,99€. 2 säkistä syöt pitkään ja sitten sulla on vielä 20 euroa jäljellä.

Äänestä

Osta perustarvikkeiksi pussillinen perunoita, pussillinen kuivattuja herneitä ja kaali. Ne maksaa noin 2 e yhteensä. Lisäksi paketti jauhelihaa, hiivaa, sokeria, munia, margariinia, vauvan hedelmäsose ja maitoa. Selviät kauppareissusta noin kympillä. Säästä toinen kymppi viikonlopun suklaaseen ja ensi viikon ruokiin.

Olet ollut nälässä, tee ensin tuhtia ruokaa. Tee alkuviikoksi kaalisalaattia, perunamuusia ja jauhelihakastiketta. Leivo lisäksi pullaa ja sämpylöitä. Pakasta osa viikonlopuksi ja ensi viikoksi. Tee loppuviikoksi hernekeittoa ja pannaria. Laita vauvan hedelmäsosetta hilloksi. Pussillisesta herneitä tulee 4 litraa hernekeittoa, pakasta osa.

Käy perjantaina ostamassa pieni suklaalevy. Tee viikonloppuna perunamunakasta ja kaalisalaattia. Nauti pannarin loput ja pakastimesta muutama pulla.

Osta ensi viikolla pussillinen porkkanoita, jauhelihaa ja maitoa.

Tee ensi viikolla alkuviikoksi kaalilaatikkoa tai -keittoa. Lisäksi pakasteesta leipää ja pullaa.

Äänestä

Ja pullan voi leipoa veteen. Ei mitään makueroa maitopullaan, Myös pannarin ja letut voi tehdä veteen.
Muutkin keitot ovat halpoja. Jauhelihakeittoon riittää puolet 400 g:n jauhelihapaketista ja ison makkarakeiton saa parista grillimakkarasta.

Äänestä

Yksi säästö päiväni:
klo 8.00 >
Riisipuuroa maitoon 300g marja silmä omat
2 kpl karjalanpiirakka
Kahvia
Klo 12 .00 >
Kananmunakastite 2 kpl munia perunat 3 kpl isoja
Ruisleipä 100g levite 15g 30 g juustoa
4 dl maitoa
klo 17.00 >
2dl maitoa ruisleipä levite juustoa
Omenia

Äänestä

Hyviä neuvoja olette antaneet, kiitos kovasti :)

Ostin tänään jo jauhelihaa, sipulia ja perunoita, joista tein jauhelihakastiketta ja keitettyä perunaa. Huomenna leivon sämpylöitä ja pullia. Tämän päivän makeaksi ostin löytämilläni 10-senttisillä snickersin lähikaupasta. Olen perinteisesti ollut äärimmäisen laiska kotitaloushommissa. Nälkä ja hätä eloonjäämisestä on kummasti pistänyt vipinää hihoihin...

Olen sen verran ylpeä köyhä, etten mielelläni osta ruokaa suurella määrällä pikkukolikoita kassanaidin ja muiden asiakkaiden nähden... Olenkin keksinyt, että voin ostaa eri kaupoista pikkukolikoilla eri elintarvikkeita. On ihan eri asia maksaa viiden euron ostoksia kassalla 20-senttisillä kuin käydä 2-3 eri kaupassa ja ostaa jokaisesta pienet ostokset pienellä määrällä pikkukolikoita (ja teeskennellä että tekee niin vain päästäkseen eroon lompakossa painolastina olevista pikkukolikoista).

Äänestä

Tee itse vispipuuroa, siihen ei tarvitse kuin mannaryynejä, sokeria, vettä, puolukoita, vispipuuro on todella täyttävää kun se on vaahdotettua, kulhollisesta tulee täysi olo.

puolukoita voi saada joltain tuttavilta ilmaiseksikin, metsästä ei taida enää löytyä.

Sosekeitto, perunaa ja porkkanaa ja jos haluaa niin sipulia vielä, tämä myös täyttävää ruokaa jos vielä syö itsetehtyjä sämpylöitä, vie nälän pitkäksi aikaa eikä maksa oikeastaan mitään.

Kinkkukiusaukseen et tarvitse kuin pussillisen pakkasesta peruna-sipulisekoitusta, pussillinen kinkkusuikaileita ja yksi kermapurkki, tästä saat ison vuoallisen ja syöt yksin monta päivää eikä tällekään tule hintaa kuin 3-4 euroa.

Pannukakku on myös edullista jos makeaa tekee mieli.

Näitä itse olen yh-äitinä lapsille ja itselleni tehnyt kun rahat tiukilla ja lapset tykkää itsetehdystä kotiruoasta :)

Äänestä

Jos olisin sinuna, ostaisin litran maitoa, rypsiölyä, vehnäjauhoja ja kananmunia ja sokeria. Leivo kasa lettuja. Niissä on rasvaa, proteinia ja myös makean nälkä tyydyttyy.
Voisin myös ostaa makkaralenkin ja perunoita,sipulin ja halpoja pakastevihanneksia ja keittää keiton. Ihan totta, mutta kyllä noilla euroilla kymmenen päivää eläisin.
Myös kauravelli (maito, loraus rypsiöljyä ja kaurahiutaleita) on täyttävää ja pitää nälän loitolla. Rypsiöljyssä on paljon energiaa ja se on elimistöllekin terveellistä. ja halpaa.
Mitään valmisruokia ja eineksisä älä osta. Onko missään ilmaisjakelua tai ruolailua?

Äänestä

Keittoja vaan tekemään niitä saa halvalla, kuten jo joku kirjoitti juurekset nyt myös edullisia.

Äänestä

Hae jakelujonosta makaroneja ja osta kaupasta ketsuppia. On hyvää!

Äänestä
  • Kåyhåt perreet joutuu popsiin hksurapuuroo ja hakee nokkoset pihalt pataa ko hallitus viä rahat ulklmaile.

    Äänestä

  • kauraåpuuroo korvis kirjoitti:

    Kåyhåt perreet joutuu popsiin hksurapuuroo ja hakee nokkoset pihalt pataa ko hallitus viä rahat ulklmaile.

    So? Ei ne ole köyhien perheitten rahoja!

    Työttömyyskorvauksen peruspäivärahalle tippunut kahden lapsen huoltaja saa 1470 e/kk. Sillä kyllä voi ostaa ihan hyvää ruokaa.

    Äänestä

  • Putsaa korvas kirjoitti:

    So? Ei ne ole köyhien perheitten rahoja!

    Työttömyyskorvauksen peruspäivärahalle tippunut kahden lapsen huoltaja saa 1470 e/kk. Sillä kyllä voi ostaa ihan hyvää ruokaa.

    Mitäs se hksurapuuro oikein on? Kuulostaa eksoottiselta :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirkon rotta kirjoitti:

Ilman omaa tahtoani joudun elämään toimeentulotuella. Nyt on yllättävien menoja takia niin, että loppukuuksi eli kymmeneksi vuorokaudeksi minulla on vain 22 euroa, ja niistäkin osa on 20- ja 50-senttisinä.

Miten minun kannattaa käyttää rahani, mihin ruokaan? Mielellään pitäisi joka päivälle saada jotain makeaakin, koska tulen oikeasti huonovointiseksi ja päänsärkyiseksi, jos en saa makeaakin joka päivä.

Ehkä minun kannattaisi leipoa sämpylöitä ja vaikka korvapuusteja? Molempiin on jauhoja ja muita tarvikkeita, maitoa ja hiivaa vain pitäisi ostaa.

Entä lämmin ruoka? Tänään pidin ruoassa taukopäivän, jotta säästäisin rahaa. En kuitenkaan pysty nukahtamaan nälkäisenä, joten liuotin kaapin perältä löytyneen lihaliemikuution kuumaan veteen, sitä tässä nyt hörpin nälkääni. Onhan liemikuutiossa rasvaa ja sitä myöten energiaa.

Mutta kiva jos joku osaa ehdottaa järkevän tavan käyttää 22 euroani 10 vuorokaudelle :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu