Kun laitoin tänne kirjoituksen, jossa kerroin mitä usko on, tulee vastaukseksi aikamoista herjaamista.
En ymmärrä miksi se aiheuttaa täällä turhaa riitelemistä, ihan kuin tämän paikan nimenäkin jo ei olisi uskonto.
Ajattelin kirjoittaessani, että kerron uskosta, enkä tyrkytä sitä.
Tuossa alapuolella on jo jonkinasteinen loukkaus, mutta olkoon.
Se on jokaisen oma asia, mitä elämältänsä haluaa, koska kerranhan täällä vain ollaan, ja elämä on lyhyt.
Ymmärrän eriäviä mielipiteitä, mutta haukkuminen ja herjaaminen menee minun mielestäni liian pitkälle.
En ymmärrä miksi se aiheuttaa täällä turhaa riitelemistä, ihan kuin tämän paikan nimenäkin jo ei olisi uskonto.
Ajattelin kirjoittaessani, että kerron uskosta, enkä tyrkytä sitä.
Tuossa alapuolella on jo jonkinasteinen loukkaus, mutta olkoon.
Se on jokaisen oma asia, mitä elämältänsä haluaa, koska kerranhan täällä vain ollaan, ja elämä on lyhyt.
Ymmärrän eriäviä mielipiteitä, mutta haukkuminen ja herjaaminen menee minun mielestäni liian pitkälle.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kerroit varmaan että uskot satuihin ja harhaiseen mielikuvitukseen.
En yhtään ihmettele miksi sinua herjataan.
Olen seurannut Mirkaa myöskin jippiin forumissa usko ja elämä ja hän esittää vihamielisiä kommenttejaan sielläkin. Kyseessä on henkilö joka koettaa tulla huomioiduksi ja nauttii kun saa lyödä lyttyyn ihmisiä. Tällainen heikkopersoona tuntee olevansa jotenkin parempi ihminen, kun pääsee ilkkumaan toiselle, ilkkuminen pönkittää hänen haavoitettua sisintä. Kyseessä on teini-ikäinen kapinoitsija(jos ei iältä niin ainakin mieleltä), joka ei tunnu sopeutuvan ajatukseen, että joku toinen ajattelee erilain kuin hän. Jostain syystä uskonto saa hänet kapinoimaan, taustalla voi olla ikäviä kokemuksia lapsuudessa tai pelko rajoja kohtaan. Sopeutuminen on tälle persoonalle vaikeaa.
Jos ette enää välitä hänen kommenteistaan, niin se saa hänet raivostumaan vieläkin enemmän, koska hän ei saa huomioa, jota on ehkä lapsuudessaan paitsi jäänyt, johtuen kapinasta ja vihamielisyydestä.
Mirkan suhteen. Varmaan hän hyppisi tasajalkaa, jos enää kukaan ei vastaisi mitään hänelle.
Toisaalta jos ei kuitenkaan pysty olemaan vastaamatta hänen provokatiivisiin viesteihinsä, niin voi puolustella sitä itselleen ja muille ajattelemalla, että näin tulee hoitaneeksi kyseisen henkilön egoa ja henkistä terveyttä.
Jos uskovainen hyväksyy sen, että toinen ei usko Jumalaan, niin miksi se joka ei usko Jumalaan ei voi hyväksyä toisen uskomusta?
Tässä kohtaa olisi varmaan syytä mennä itseensä ja miettiä omaa suvaitsevaisuutta(mm. Mirka).
miksi se joka ei usko Jumalaan ei voi hyväksyä toisen uskomusta?
a) joko lahkolaisia on kiva huudattaa
b) lahkolaiset yrittävät käännyttää kanssaihmisiä joka koetaan vastenmielisenä
c) ehkäpä heille "saarnataan" pelastusta uskonnosta :)
Sun kohdalla on kysymyksessä kohta a. Vaikka todellisuudessa se oletkin sinä joka taidat huutaa.....et ole vielä vain huomannut sitä.
Minä uskon että sinä olet moraaliton ihminen joka joutuu helvettiin.
Hyväksythän uskomukseni.
että tänne kirjoittaa niin monta uskontoihin kielteisesti suhtautuvaa, jotka eivät parhaalla tahdollakaan ilmeisesti pysty kirjoittamaan aiheesta asiallisesti. Kuitenkin on kysymyksessä Uskontopalsta, jossa pitäisi tietenkin voida keskustella myös uskonnoista asialliseen sävyyn.
Jos joku vihaa uskontoja eikä niistä pysty koskaan herjaamatta keskustelemaan, niin voisi miettiä sitä, onko tämä hänelle mitenkään sopiva palsta, kun kerran valinnan varaa löytyy.
Aloittaa vaan itsestään ensin:)
Samat sanat, Nasse hyvä.
Mun ei tartte käyttäytyä "kristillisesti" kun en sellainen ole. Siis voin aivan vapaasti suhtautua ihmisiin ihmisinä, ilman mitään lahkolais yms. värityksiä.
Katsotaanpa mitä Verna kirjoitti: "Näin selittyisi myös se, miksi tälläkin palstalla esiintyy kiihkoilua. Minkäpä kukaan aivoilleen voi. Tietenkin voisi yrittää tietoisesti olla kiihkoilematta mistään asiasta."
Hän ilmeisesti näkee kiihkoilunsa takana oman aivotoimintansa. Vaikka näin lieneekin, niin silti voisi pyrkiä hillitsemään tuota refleksinomaista intoa takertua milloin mihinkin pikkuseikkaan.