Miten näitä lukuja tulkitaan?
http://www.finder.fi/IT-sovelluksia, IT-ohjelmistoja/Laurentium Oy/TAMPERE/taloustiedot/2087954
Meneekö yrityksellä hyvin vai huonosti?
http://www.finder.fi/IT-sovelluksia, IT-ohjelmistoja/Laurentium Oy/TAMPERE/taloustiedot/2087954
Meneekö yrityksellä hyvin vai huonosti?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos yhden työntekijän firma tekee ohjelmistoja myymällä neljäntenä toimintavuotenaan 125.000€ liikevaihdon, niin sillä yhdellä työntekijällä saattaa mennä palkkapuolella aika mukavasti.
Mutta jos tuon firman ostaa joku toinen, ja perustaja muuttaa rahoilla Bahamalle, niin mahdoton arvioida että kuinka firmalla tulee sen uuden omistajan alla ja osaamisella menemään jatkossa.
Vaikea sanoa kuitenkaan, tarkemman katsauksen perään. Ilmeisesti nuo taitavatkin myydä ohjelmistojen sijaan jotakin www-tilaa tai webbihotelleja tms.
http://www.e-tampere.fi/kayttoehdot/
Tämä taasen on hyvin kilpailtua alaa, ja samaa hosting-palvelua voi ostaa mistä päin maailmaa hyvänsä. Katemarginaalit voivat olla hyvinkin ohuita, ellei sitten ole pystytty kehittämään jotakin omaa erikoiskikkaretta tai vetovoimaa saitille.
Jos yksi ihminen duunissa ja työ on koneella näpertelyä, koodaamista, ylläpitämistä jne. niin sitten varmaan menee ihan hyvin. Toiminnan kulut nimittäin ovat siinä vaiheessa varsin pienet ja suurin osa liikevaihdosta on suoraan palkkana tai osinkona nostettavissa olevaa yrittäjän työpanoksen aikaansaamaa lisäarvoa. Jos taas kyse olisi esim. valmistavasta teollisuudesta tai vaikka tavaroiden myynnistä, ei tuo liikevaihto olisi mitenkään päätä huimaava. Puolet siitä menisi suoraan valmistuskuluihin tai myyntivaraston täydentämiseen ja siihen päälle tulisi kiinteitä kuluja aika nippu. Loppupeleissä palkkaan ei välttämättä jäisikään kovin paljoa. Pointti on siinä, ettei noilla luvuilla vielä kovin syvällistä yritysanalyysiä tehdä.
Kysy siltä serkultasi/poikakaveriltasi/naapuriltasi ihan suoraan, että miten sen firmalla menee.
Jos tilikauden tulos on 0e niin ei kai sillä kovin vahvasti voi mennä.
Suomessa taitaa toimia muutama ihan oikeastikin iso yritys, joiden tulos on 0 euroa. Yhden ihmisen nyrkkipajalle verosuunnittelu on vielä paljon helpompaa.
Ei se ihan noinkaan mene, yhden ihmisen hyvin tuottavan osakeyhtiön verosuunnittelu 0-tuloksen saamiseksi on lähes mahdotonta, eikä edes järkevää, kun pitää investoida ja nettovarallisuutta kertyy. Toisaalta sitä kannattaa kerryttää, siten on omistaja saanut osan osingoista 0% verotuksella ja pienen yrityksen pyörittäminen pelkän velan varassa on rasittavaa.
> Jos tilikauden tulos on 0e niin ei kai sillä kovin vahvasti voi mennä.
Noilla on vasta neljäs vuosi menossa, täällä on ollut viimeiset 13 vuotta tulos aina nolla, koska nollaksi se lasketaan, omia palkkoja joulukuulla niin säätelemällä.
Niin suurta tulosta ei ole vielä tullut että pitäisi isommin alkaa pääomatulojen kautta tasetta kasvattelemaan ja sen kautta laskeskelemaan. Että josko firman tulostakin aletaan näyttää, ja siitä tuloksesta päältä Kataiselle maksettaisi 25% verran yhteisöveroja, Kreikkaan kuletettavaksi.
Mutta liksat saadaan kasaan, ja tulos on 0 €. Tämä ei sinällään vielä sano juuta eikä jaata firman mahdollisesta kaatumisesta.