tähystys

artsysuolinen

Hei,olen menossa nyt lauantaina tähystykseen,siis paksusuolen sellaiseen.Onko kellä kokemusta,mitä sairautta ne sieltä etsivät.Minulle ei nimittäin kukaan ole kertonut.Mutta kai se sitten selviää?

4

261

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cauda equina74

      No heippa!

      Minulle tehtiin 2007 ja 2008 vuosina tähystykset.

      Siellä katsotaan onko suolen nukkapinta vähentynyt, poissuljetaan kasvainmahdollisuudet jos on pitkäaikainen ripuli. Itselläni oli antibioottiripuli ( 6 kk ) ja suolen nukkapinta oli lähes poissa.

      Tähystyksessä otetaan suolenseinämästä koepaloja.

      Henkilö - ja tähystäjäkohtaista on kivuttomuus tutkimuksen aikana. Itsellä ei sattunut lainkaan mutta tyhjennys teki sen että kalium ( suola ) laski alas ja sitä annettiin auoraan suoneen tipan lisänä.

      Toivottavasti auttoi... Ystävällisin terveisin cauda equina74

      • artsysuolinen

        Hei,otti ne minultakin koepaloja,mutta lääkäri epäili että kun se on ollut n,s,ripulivatsa koko iän,niin hän sanoi vaan että se on ärtynytsuoli ja stressivatsa.Mutta kyllä tympii tämän kanssa kun on melkein jatkuvasti maha löysällä,niin mikähän neuvoksi kerta lääkäritkään eivät osaa auttaa?


      • cauda equina74
        artsysuolinen kirjoitti:

        Hei,otti ne minultakin koepaloja,mutta lääkäri epäili että kun se on ollut n,s,ripulivatsa koko iän,niin hän sanoi vaan että se on ärtynytsuoli ja stressivatsa.Mutta kyllä tympii tämän kanssa kun on melkein jatkuvasti maha löysällä,niin mikähän neuvoksi kerta lääkäritkään eivät osaa auttaa?

        Hei! Ja pahoittelut että huomasin viestin vasta nyt, tähystyksen jälkeen!

        Mutta asiaan. Oletko joutunut käyttämään antibiootteja? Ja lääkkeet voi tehdä löysävatsaisuutta. Oletko laihtunut paljon?

        Saattaa kuulostaa hassulta mutta älä ota ainakaan maitohapoobakteereja kapseleina tai niitä sisältäviä tuotteita. Minulle ne teki löysävatsaisuutta ja ulosteinko paheni.
        Hoidoksi minulla oli flagyl - tabletit varmaan sen puoli vuotta.

        Olet varmaan jättänyt viljat vähemmälle?

        Tuo on uuvuttavaa. En voi syödä kauraa enkä mustikkaa tai muuten löystyy.

        Mutta toivottavasti saat avun vastauksista joko minun viestistäni ja lääkäriltä.

        Jaksamista toivottaa ystävällisin terveisin jo mahansa rauhoittumaan saanut cauda equina 74.

        Muuten, lääkärin harkinnan mukaan ulosteensiirtokin terveeltä lähiomaiselta voi auttaa.


      • Lääkäri 2
        artsysuolinen kirjoitti:

        Hei,otti ne minultakin koepaloja,mutta lääkäri epäili että kun se on ollut n,s,ripulivatsa koko iän,niin hän sanoi vaan että se on ärtynytsuoli ja stressivatsa.Mutta kyllä tympii tämän kanssa kun on melkein jatkuvasti maha löysällä,niin mikähän neuvoksi kerta lääkäritkään eivät osaa auttaa?

        Ärtyvän suolen oireyhtymään ei ole olemassa parantavaa hoitoa, mutta oireita voidaan lievittää tehokkaastikin sopivalla ruokavaliolla ja lääkkeillä. Kokeile itse mistä ruuista ei tule ripulia ja jos sellaisia ei löydy niin Imodiumia (loperamidi) saa ilman reseptiäkin ja reseptillä isomman paketin ja halvemmalla. Imodium hidastaa suolen toimintaa ja parantaa ripulin siten. Vanha ja turvallinen lääke.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      60
      1049
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1024
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      882
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      60
      810
    5. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    6. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      795
    7. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      25
      689
    8. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      52
      664
    10. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      14
      625
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      83
      586
    14. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      575
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      128
      573
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      568
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      48
      527
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      9
      523
    Aihe