Savonlinnalaiset autoilijat ovat samaistuneet pitkärekisterikilpisiin naapurikansalaisiin, ainakin mitä parkkeeraamiseen liittyy.
Autot ajetaan merkkaamattomilla parkkialueilla niin harvaan että väliin ei mahdu mutta yksi auto vie kuitenkin kahden auton tilan.
Kadun laidassakaan ei pientäkään autoa saada mahtumaan ruutuun vaan se on miten sattuu.
Onko tämä sitten vapaan naapurikansan ihannointia vai pelkkää oman typeryyden osoittamista. Sen jokainen miettiköön itse.
Autot ajetaan merkkaamattomilla parkkialueilla niin harvaan että väliin ei mahdu mutta yksi auto vie kuitenkin kahden auton tilan.
Kadun laidassakaan ei pientäkään autoa saada mahtumaan ruutuun vaan se on miten sattuu.
Onko tämä sitten vapaan naapurikansan ihannointia vai pelkkää oman typeryyden osoittamista. Sen jokainen miettiköön itse.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirjotat mummo ihan asiaa. Sinun pitää kuitenkin ottaa huomioon että savonlinnalaiset ovat saaneet liikenneoppinsa pääsääntöisesti pelloilla ajelemalla, Nykyisillä pelloillahan ei ole edes sarkaojia joten kaista-ajo ja pysäköintiruutu on täysin vieras käsite. Sekin on huomioitava että savolainen ei voi olla ikinä väärässä tai jos on, niin on niin on kuitenkin vähemmän väärässä kuin naapuri.
Savolaisten urpojen ajotavat eivät poikkea mitenkään minkään muun alueen urpojen ajotavoista. Urpoja kun on kaikkialla. Varsinkin helsingissä.
Helsingissä ei liikenne suju jos sääntöjä ei noudateta. Öykkäreitä tietenkin sielläkin on mutta suurin osa osaa ja noudattaa sääntöjä. Kokemusta Hesan liikenteestä on aikatavalla reilusti joten pohjaa mielipiteelleni on. Ulkokuntalaiset sielläkin säheltää kaistoissa ja risteyksissä kokemattomuuttaan ja tietämättömyyttään. Savonlinnassa kuitenkin säheltää lähes kaikki vaikka on tutut tiet ja kadut. Liikennesääntöjä vaan ei osata eikä niistä piitata vaan ajellaan kuin parhaaksi katsotaan. Siksi just täkäläisiä pelottaa mennä Punkaharjua tai Juvaa edemmäksi kun ei osata ajaa liikenteessä. Poliisikaan ei tee mitään valvonnan tai opastuksen suhteen. Miksi tekisikään kun marto maa ei itua kasva eikä opastajan palkka siitä kuitenkaan parane.
Savonlinnalaiset vai ovat tyhmiä liikentessä. Onhan niitä hölmöjä tietysti muissakin syrjäseudun kaupungeissa mutta nyt olen kritisoinut vain savonlinnalaisuutta.
Mummorukka, idästä se nousee aurinkokin, onko päässyt unohtumaan. Olavinkatuakin vaaditaan väenväkisin kavennettavaksi parkkipaikoiksi. Sama se on miten siihen pysäköi vaikka nelivetomaasturin, pääasia, että on kaupan oven kohdalla. Tulevaisuutta ajatellen suomalaiset tollot ovat joka tapauksessa häviävä vähemmistö tällä seudulla töppäilemässä. Se kuuluisa lausahdus: Siperia opettaa.
Jos muutama auto onkin väärin pysäköity, niin eikö jo joku mummo kitise siitäkin netin palstoilla kuten savolaiset konsanaan, olipa mikä tahansa asia kyseessä.
Kaikesta päätellen et ole milloinkaan käynyt Savonlinna ulkopuolella, vaan enintäin kerran myllyssä ja kaksi kertaa osuuskaupassa isän hevoskärryn kyydissä.
Siitä tuntee savolaiset.