Mäntsälä antoi etukäteen 200000 euroa urakasta,konkurssipesään

Abraham

Ei tämä tietysti ensimmäinen kerta,kun kunnassa toheloidaan.
Eikä päättäjiä panna vastuuseen, poliisiasiaksi ei tiettävästi ole laitettu???

17

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin menee...

      Ketjun aloitusviestin rahat liittyvät Keskuskadun muutaman kerrostalon korotusprojektiin, joka sittemmin meni mönkään. Urakoitsijalle oli jo ehditty maksaa 200000 euroa ennakkoa...

      • maksajat vastuuseen!

        Heh, "etumaksua remontista" !

        Mistä näitä hyväuskoisia höynäytettäviä oikein sikiää?


    • paljonko on paljon

      Aivan, oman kunnan yrittäjätkin höynäyttävät kunnanhallitusta ja valtuustoa mennen tullen.

    • pikku r.

      Ei muuta kuin nimiä kehiin.Liekö omistaja ohjauksissa jotain.Jääviyttä kaikki
      tohelointi myös koulujen kanssa.Uusi Saarella putket pettää ennenkuin kunnolla
      sisään päästy.Tehdäänkö näin simppeliä siksi,että vakuutus korvaa vai korvaako.
      Millaisia kustannuksia väistötilat taas kerran aiheuttavat.
      Läpinäkyvyyttä kehiin.Kuka hyötyy?
      Joo kielitaidottomia töissä.Juuri lähipiirissä lomautus,voit hakea töitä vaikka muualta
      tällä välin.Ja vieraskieliset pestiin.
      Vlitettavasti!

    • 123456
    • pikku r.

      Onko vastauksia tulossa jos niin miten kauan tälläinen viipyy.Anteeksi pyynnöt eivät
      tule riittämään vaan on ryhdyttävä jämerämpiin toimiin.
      Valitettavast.

    • Keke Vaara

      Vanha kaava toistaa itseään...rötösherrat pelaa casinoa yhteiskunnan pelimerkeillä ja kun tulee takkiin, veronmaksajan taskuilla ollaan ensimmäisenä.
      Voitot kyllä kotiutuu kiltisti muihin "taskuihin".

      Mutta tollanen 200.000 urakan etukäteismaksu on yhtä hölmö kuin se isäntä-miehen traktorin osto nettikoneen kautta puolasta. Näkemättä.
      Ainoa lohtu isäntä-miehelle oli se että hävitty summa oli paaaaljon pienempi, kuin urakan etumaksu. Ja oli nähnyt sentään kohteesta ihan kuvan. Mäntsäläläiset ei nähneet nyt kuin numerot lehdestä.

    • Älyä peliin

      Eiköhän tuo ennakkomaksu ole ihan normaali toimintatapa rakennusurakoiden käynnistyksessä niin yksityispuolella kuin julkisessa rakentamisessa. Sillä rahoitetaan hanke alkuun. Se mahdollistaa pienempienkin yrittäjien pääsyn rakennuskohteisiin.

      Ei tässä taida mitään jutun aihetta tai normaalista toimintamallista poikkeavaa olla, mutta saahan sitä älämölöä aikaan kun haluaa. Jos jotain laitonta olisi tapahtunut, tilintarkastus olisi varmaan huomauttanut asiasta?

      • Erkki

        Sen verran oikaisisin " Älyä peliin"- nimimerkin kannanottoa, että normaalissa liike-elämässä etumaksun saaja antaa vakuuden, yleensä pankkitakauksen ko. summalle ennen rahan liikuttelua. Jos asiat eivät etene suunnitellusti, maksaja ottaa takauksen käyttöön. Jos tässä projektissa olisi vähänkin toimittu normaalin kauppatavan mukaan, ongelmaa ei olisi syntynyt. Onkohan tilaaja koskaan kuullut moisesta vakuudesta.


    • pikku r.

      Vai ei jutunaihetta.Tuosta vaan satojatuhansia meidän veronmaksajien varoja.
      Jos haluat omasta pussistasi pulittaa antaa palaa.
      Laitonta tai ei pässinpäiden idologiaa.Noissa peleissä ei ole älyä vähääkään.

    • timoleino

      Arvoisa nimimerkki 'mitä silmä ei nää'.
      Esitit kovan väitteen "Meidän kunnanvaltuusto on sitä porukkaa joka haluaa turvata oman ja tuttaviensa toimeentulon."
      Voisitko esittää näyttöä väitteiden tueksi.

      Joko täällä palstalla nimimerkin suojista tai voit myös olla minuun tai muihin valtuutettuihin yhteydessä henkilökohtaisestikin.
      Yhteystiedot löydät kunnan internetsivuilta http://www.mantsala.fi/tietoa-mantsalasta/paatoksenteko/kunnanvaltuusto

      ystävällisesti
      Timo Leino
      kunnanvaltuutettu 2013-2016

    • Abraham

      Leinolle se, että urkoitsioiden vakuus voi olla realiomaisuuskin ja muutenkin vakavaraisuus huomioitava.

      On Mäntsälälle aikoinaan käynyt tuuriakin, kun yhtiö meni konkurssiin päivää ennen
      tontin luovutusta,ilmaiseksi tai melkein?

      • odottava perhe

        Naapuri kertoi aikanaan saaneen rakennusluvan vuorokaudessa, kun maa myyjänä oli Onni Laine, aikanaan valtuuston puheenjohtaja.

        Hänen myymiään ja saamiaan rakennuslupa merkintöjä Kunta ei antanut sisäministeri Veikko Helteelle, vaikka alue oli tutkimuksessa.

        Onneksi Sipilä ei ollut maisemissa ja häpeäpaalussa.


    • YSE 1998

      eli Rakennusurakan yleiset sopimusehdot ja sieltä Vakuudet 36 §. On aivan ällistyttävää, jos rakennuttajan edustaja esim. sopimuksen tekijä ei tunne kyseisiä ehtoja.
      "Vakuudeksi hyväksytään joko raha- tai vakuutuslaitoksen antama omavelkainen takaus, rahalaitokseen tehty rahatalletus tai muu tilaajan hyväksymä vakuus."
      Ehdottomasti ainoa ja paras on pankin omavelkainen vakuus, muut vaativat panttaussitoumuksia ...panttioikeuksia yms.
      Kuten totesin, on aivan ällistyttävää, jos kyseiset koko rakennusurakan perustavaa laatua olevat sopimusehdot ovat tilaajalle tuntemattomat.

    • Hävetkää ääliöt!

      Olisitte vaikka Lotonneet niillä 200 tonnin verorahoilla!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      64
      3839
    2. 47
      3203
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2969
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      46
      2869
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1931
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      24
      1925
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      132
      1820
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1259
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe