Eniten taitaa kristittyjä potuttaa se fakta..

Tartufi.

Että Islam ohitti uuden testamentin ja otti vanhan testamenin pohjakseen ja kehitti koraanin sen pohjalta.

Seuraavat paljon tiukemmin raamatun oppeja ympärileikkauksista ja sianlihansyömisestä tekee kristityt mamoilijat kateelliseksi.

Juutalaiset ja Muslimit näkivät selvästi että Jeesus oli vain pehmoilijahippi ja sen ajan yhteiskunnan syöpäläinen.

17

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko o

      Kristinuskon perusidea on rakkaus. Kristinuskoiset maat ovat myös rakentaneet vahvimmat ja asukkailleen parhaat yhteiskunnat. Islaminuskoiset maat ovat jääneet kauaksi jälkeen ja hyötyvät vain kristinuskoisten maiden hyvästä kehityksestä. Islamilainen oppi on nyt todettu taakaksi yhteiskunnalle ja mm. Turkissa yritetään löytää uudenlaisia selityksiä islamin oppiin.
      Muhammed oli vain keskiaikainen heimopäällikkö eikä hän ymmärtänyt UT parempaa oppia. Siksi islamilaiset yhteiskunnat ovat jääneet keskiaikaiselle tasolle.

      • "Kristinuskon perusidea on rakkaus. Kristinuskoiset maat ovat myös rakentaneet vahvimmat ja asukkailleen parhaat yhteiskunnat."

        Höpöhöpö.


      • mahmed
        ertert kirjoitti:

        "Kristinuskon perusidea on rakkaus. Kristinuskoiset maat ovat myös rakentaneet vahvimmat ja asukkailleen parhaat yhteiskunnat."

        Höpöhöpö.

        Ristiretket pyhälle maalle olivat ryöstöretkiä ja muslimien jokkomurhia.


    • 35olt

      Katsotaan mitä Raamattu sanoo muslimien esi-isästä

      "12. Hänestä tulee mies kuin villiaasi: hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan, ja hän on kaikkien veljiensä niskassa."

      Ei ole omena kauas puusta pudonnut, kun katsotaan historiaa tai päivän uutisia arabikevät jne jne...

    • wind --

      Jeesus mainitaan Koraanissa useammin kuin Muhammed ja Jeesusta pidetään Pyhänä. Kristinusko leviää, koska rakkauden sanoma on ikuinen ja Jeesus oli
      itse omalla elämällään sanoman pääsisältöä täynnä. Kerrassaan hieno merkki
      ihmiskunnalle Jumalan todellisuudesta.

      ....siksi eniten taitaa potuttaa ateistien pinnallinen, joskus alentava, esineellistävä suhtautuminen kristinuskon päähenkilöä kohtaan... ja sen myötä myös kristittyjä kohtaan...ja sen myötä kaikkia rikkaita, vanhempiakin uskonkulttuureja kohtaan....

      • "pinnallinen, joskus alentava, esineellistävä suhtautuminen kristinuskon päähenkilöä kohtaan... ja sen myötä myös kristittyjä kohtaan...ja sen myötä kaikkia rikkaita, vanhempiakin uskonkulttuureja kohtaan.... "

        Miksi sinua potuttaa olemattomat asiat? Etkö sinä ole liian herkkä katsomaan asiaa objektiivisesti?


      • wind --

        "innallinen, joskus alentava, esineellistävä suhtautuminen kristinuskon päähenkilöä kohtaan.."

        Mutta Jeesus itse halusi Hänet ripustettavan puuseinälle rautanaulalla, kuten parempikin materialistinen TAULU. (Esine vaille oikeaa hyötykäyttöä..)


        Jeesus kait vi...tui tästä ja salli Kaksoistorni-iskutkin..


    • Tartufi.

      Totta juttelet. Osaa fundiksista ketuttaa, että selkeään ja raakaan vanhaan testamenttiin piti kirjoittaa koko touhun sekoittava pehmojatke nimeltään uusitestamentti. Vähän kuin hyvä klassikkoleffa olisi pilattu tekemällä siihen kubistinen jatko-osa.

      Kristinusko olisi paljon selkeämpi ja helpompi omaksua yksinkertaisille uskoville joilla asiat ovat aina joko mustaa tai valkoista, oikeaa tai väärää.

      Nimenomaan yksinkertaiset fundikset palaa VT:n totuuksiin kovin mielellään, siellä kun on sopivan yksinkertaisia ohjeita sopivasti yksinkertaisille ihmisille.

    • Pehmoilijahippi. Otetaan kohta jossa Jeesus kaataa temppelissä kyyhkystenmyyjien ja rahanvaihtajien pöydät ja ajaa heidät ulos temppelistä.

      Pehmoilijahippi saisi tuossa korkeintaan sanotuksi että:" olis kiva kun ette kävis tässä mun Isani huoneessa kauppaa, kun tämä on rukoukseen tarkoitettu.

      Mistä oltaisi muslimeille kateellisia. Ai siitä että ns. suvaitsevaisto koittaa saada kristillisiä järjestöjä suopeaksi homoasialle eväämällä avustusrahoja mutta muslimeja nuolemalla niiden persettä

      • 15+6

        Fatwa-kateus.


    • Kristittyjä potuttaa monet asiat. Katso vaikka SamiA:ta, LJH:ta, koliikki-Eskoota jne.

      • hohhoijaa...

        LäjäHihhuli ja samiA taitavat olla elävässä luonnossa sama hihhuli.


      • hohhoijaa... kirjoitti:

        LäjäHihhuli ja samiA taitavat olla elävässä luonnossa sama hihhuli.

        Emme ole


    • yurki1000

      Miksi aloittaja riemuitsee?

    • " sen ajan yhteiskunnan syöpäläinen"
      No faktahan on se ettei mikään yhteiskunta pyörisi ellei sama Jumala joka antoi poikansa ristillä loisi ihmisille ilmaa jota hengittää.

      • 9+12

        Ei oikein tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa, kun lukee näitä kreationistien neronleimauksia.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6498
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      361
      6062
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2973
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2424
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2095
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1228
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    Aihe