Eniten taitaa kristittyjä potuttaa se fakta..

Tartufi.

Että Islam ohitti uuden testamentin ja otti vanhan testamenin pohjakseen ja kehitti koraanin sen pohjalta.

Seuraavat paljon tiukemmin raamatun oppeja ympärileikkauksista ja sianlihansyömisestä tekee kristityt mamoilijat kateelliseksi.

Juutalaiset ja Muslimit näkivät selvästi että Jeesus oli vain pehmoilijahippi ja sen ajan yhteiskunnan syöpäläinen.

17

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esko o

      Kristinuskon perusidea on rakkaus. Kristinuskoiset maat ovat myös rakentaneet vahvimmat ja asukkailleen parhaat yhteiskunnat. Islaminuskoiset maat ovat jääneet kauaksi jälkeen ja hyötyvät vain kristinuskoisten maiden hyvästä kehityksestä. Islamilainen oppi on nyt todettu taakaksi yhteiskunnalle ja mm. Turkissa yritetään löytää uudenlaisia selityksiä islamin oppiin.
      Muhammed oli vain keskiaikainen heimopäällikkö eikä hän ymmärtänyt UT parempaa oppia. Siksi islamilaiset yhteiskunnat ovat jääneet keskiaikaiselle tasolle.

      • "Kristinuskon perusidea on rakkaus. Kristinuskoiset maat ovat myös rakentaneet vahvimmat ja asukkailleen parhaat yhteiskunnat."

        Höpöhöpö.


      • mahmed
        ertert kirjoitti:

        "Kristinuskon perusidea on rakkaus. Kristinuskoiset maat ovat myös rakentaneet vahvimmat ja asukkailleen parhaat yhteiskunnat."

        Höpöhöpö.

        Ristiretket pyhälle maalle olivat ryöstöretkiä ja muslimien jokkomurhia.


    • 35olt

      Katsotaan mitä Raamattu sanoo muslimien esi-isästä

      "12. Hänestä tulee mies kuin villiaasi: hänen kätensä on kaikkia vastaan, ja kaikkien käsi on häntä vastaan, ja hän on kaikkien veljiensä niskassa."

      Ei ole omena kauas puusta pudonnut, kun katsotaan historiaa tai päivän uutisia arabikevät jne jne...

    • wind --

      Jeesus mainitaan Koraanissa useammin kuin Muhammed ja Jeesusta pidetään Pyhänä. Kristinusko leviää, koska rakkauden sanoma on ikuinen ja Jeesus oli
      itse omalla elämällään sanoman pääsisältöä täynnä. Kerrassaan hieno merkki
      ihmiskunnalle Jumalan todellisuudesta.

      ....siksi eniten taitaa potuttaa ateistien pinnallinen, joskus alentava, esineellistävä suhtautuminen kristinuskon päähenkilöä kohtaan... ja sen myötä myös kristittyjä kohtaan...ja sen myötä kaikkia rikkaita, vanhempiakin uskonkulttuureja kohtaan....

      • "pinnallinen, joskus alentava, esineellistävä suhtautuminen kristinuskon päähenkilöä kohtaan... ja sen myötä myös kristittyjä kohtaan...ja sen myötä kaikkia rikkaita, vanhempiakin uskonkulttuureja kohtaan.... "

        Miksi sinua potuttaa olemattomat asiat? Etkö sinä ole liian herkkä katsomaan asiaa objektiivisesti?


      • wind --

        "innallinen, joskus alentava, esineellistävä suhtautuminen kristinuskon päähenkilöä kohtaan.."

        Mutta Jeesus itse halusi Hänet ripustettavan puuseinälle rautanaulalla, kuten parempikin materialistinen TAULU. (Esine vaille oikeaa hyötykäyttöä..)


        Jeesus kait vi...tui tästä ja salli Kaksoistorni-iskutkin..


    • Tartufi.

      Totta juttelet. Osaa fundiksista ketuttaa, että selkeään ja raakaan vanhaan testamenttiin piti kirjoittaa koko touhun sekoittava pehmojatke nimeltään uusitestamentti. Vähän kuin hyvä klassikkoleffa olisi pilattu tekemällä siihen kubistinen jatko-osa.

      Kristinusko olisi paljon selkeämpi ja helpompi omaksua yksinkertaisille uskoville joilla asiat ovat aina joko mustaa tai valkoista, oikeaa tai väärää.

      Nimenomaan yksinkertaiset fundikset palaa VT:n totuuksiin kovin mielellään, siellä kun on sopivan yksinkertaisia ohjeita sopivasti yksinkertaisille ihmisille.

    • Pehmoilijahippi. Otetaan kohta jossa Jeesus kaataa temppelissä kyyhkystenmyyjien ja rahanvaihtajien pöydät ja ajaa heidät ulos temppelistä.

      Pehmoilijahippi saisi tuossa korkeintaan sanotuksi että:" olis kiva kun ette kävis tässä mun Isani huoneessa kauppaa, kun tämä on rukoukseen tarkoitettu.

      Mistä oltaisi muslimeille kateellisia. Ai siitä että ns. suvaitsevaisto koittaa saada kristillisiä järjestöjä suopeaksi homoasialle eväämällä avustusrahoja mutta muslimeja nuolemalla niiden persettä

      • 15+6

        Fatwa-kateus.


    • Kristittyjä potuttaa monet asiat. Katso vaikka SamiA:ta, LJH:ta, koliikki-Eskoota jne.

      • hohhoijaa...

        LäjäHihhuli ja samiA taitavat olla elävässä luonnossa sama hihhuli.


      • hohhoijaa... kirjoitti:

        LäjäHihhuli ja samiA taitavat olla elävässä luonnossa sama hihhuli.

        Emme ole


    • yurki1000

      Miksi aloittaja riemuitsee?

    • " sen ajan yhteiskunnan syöpäläinen"
      No faktahan on se ettei mikään yhteiskunta pyörisi ellei sama Jumala joka antoi poikansa ristillä loisi ihmisille ilmaa jota hengittää.

      • 9+12

        Ei oikein tiedä, pitäisikö itkeä vai nauraa, kun lukee näitä kreationistien neronleimauksia.


    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      96
      2169
    2. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1398
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      23
      1370
    4. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      29
      1308
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1223
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      337
      1038
    7. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      965
    8. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      56
      914
    9. 122
      797
    10. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      82
      786
    Aihe