Millainen liike tai palvelu olisi mielestäsi tarpeellinen Lohjalla?
Idea
Nikkari
29380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Musiikkiliike.
Kunnon kirppis.Tarjolla olisi hyvää keräilykamaa, eikä mitään kuluneita rättejä.Helsingin keräilijät hakisi merkkituotteita kun siellä kaikki on hinnoiteltu kullalla.
Paikallisliikennepalvelu.
Juna! Ja Subway Mäntynummessa tai keskustassa! Ja enemmän tapahtumia nuorisolle, esim. keikkoja yms.
vesibussi olisi kiva kesäisin, enkä tarkoita tuon tyyppistä kun nyt viime kesänä aloitti jolla hinta on 50eur/h!!!!
Jos joku muistaa aikanaan liikennöineen aluksen, olikos se nyt lauritar? niin tämän tyypistä joka esim. kiertäisi omaa reittiään ja kävisi joillain pysäkeillä missä olisi sitten taas esim. rantakahvilaa yms...
Karavaanareille matkaparkki, esim lähelle uimahallia. Lahden Lokkirannasta voo hakea mallia.liikkuvat karavaanarit tuovat kaupunkiin tuloja.
Lohjalta puuttu body-shop.
kauppahalli jossa tuoreet vihannekset, lihat, kalat, leivät yms.
Johan meillä on Prisma. S-ryhmä vastustaa kaikkea kilpailua. Silti kauppahalli olisi hyvä, jos vain asiakkaat ottaisivat sen omakseen. Ja edellyttäen, että siellä myydään tuotteita laadullisesti ja hinnallisesti kilpailukykyiseen hintaan.
Turha haikailla Lohjalle kauppahallia, torikin henkitoreissaan. Pikkukauppias ei pysty pitämään samoja hintoja kuin K- ja S-ryhmät.
Ihan käsittämätöntä että ei muka pysty. Muualla Euroopassakin kauppahallit ja torit ovat niitä halvimpia paikkoja ostaa vihanneksia. Hintaa laskee kun ketjusta jää välikäsiä pois. Myyjät on yleensä oman tilan ja perheen väkeä, ei sinne ulkopuolisia palkata korkeilla palkoilla seisomaan.
Sen jotenkin vielä ymmärtää, että Helsingissä kauppahallien hintoja nostaa korkeat vuokrat, mutta ei Lohjalla pitäisi olla kallista pitää kojua.
Hotelli ja juna
huoltis
Lohja on suunniteltu aivan erilaisiin olosuhteisiin missä se on nyt. Lohjasta on tulossa nukkumalähiö. Työpaikat lähtee pois ja ihmiset käy Helsingin alueella töissä. Ei kukaan maksukykyinen ehdi asioimaan Lohjalla, koska on pitkän päivän pois. Päivä aikaan Lohjalla on vain köyhiä, jotka ei käy töissä.
Lohjalta puuttuu paljon palveluja, mutta ei Lohjalla paljon mitään tarvitsekaan olla. Nyt kun liikenneympyrä on Muijalassa, niin siellä ehtii vielä asioida, kun se on matkalla, mutta Lohjan keskustaan ei tule enää lähdettyä. Ei edes kirjastoon, vaikka se on hieno.
Seutu voisi rakentaa kunnollisen Sokos-hotellin.
mietimpä vain että miksi esim. turisti tulisi juuri Lohjalle ja käyttäisi vielä hotellipalveluja? Yksi vanha kaivosnähtävyys ei tuo vielä tarpeeksi porukkaa lohjalle, nyt pitäisi oikeasti alkaa miettimään millä saadaan turisti houkuteltua tänne.
Turisti ei voi tulla, kun ei ole kunnollista majapaikkaa.
Joku hoplop tyyppinen lasten paikka
Gay yhteisölle tarkoitettu tapaamispaikka ravintola tai baari ja voisihan siellä käydä hetorotkin samalla lailla kuten Helsingissä :)
Onhan täällä Opus K!
Nummela on tarpeeksi lähellä joten Lohjan ei kannata eikä tarvitse tehdä gay yhteisölle tapaamispaikkaa. Gay porukkaa on kuitenkin niin vähän ettei heitä varten kannata Lohjalle tehdä mitään, kun he voivat kokoontua nummelaan kuten tähänkin asti.
Vapaaottelua tennariin !
Parkkipaikka jossa saisi käyttää vihreää parkkikiekkoa
Harjukeskus.Lohjan harjulle näkötorni kahviolla, pieneläinpuisto ja jääkausinäyttelyrakennus.
Et ole tainnut käydä Lohjalla pitkään pitkään aikaan tai sitten et vain tiedä asioista mitään? Päivitäppä tietosi ja lopeta mutuilu
Ydinpommi Lohjan keskustaan joka tuhoaa kaiken 20km säteeltä tuhanneksi vuodeksi.
7m korkea muuri koko lohjan ympäri niin ei ne suomen sisäsiittoisimmat kusipäät pääse leviämään ja lisääntymään muualle suomeen.
Juna-asema tosissaa takas
Komppaan Gay kansan puolesta.