Käytin Seat Toledo 1,8 Sport 20V vm. 2000 Autofit-ketjun huollossa, jossa vaihdettiin kaikki suodattimet, öljyt, myös laatikkoöljyt sekä jarrunesteet. Service -varoitusmerkki sammui huollon jälkeen, eli ns. diagnostiikkaa oli käytetty.. Auto toimi moitteettomasti ennen, mutta sen jälkeen on jotenkin veto pois ja nelonen ei tule päälle. Kiihtyvyys on myös verkkaisempaa.
Tietääko joku viisas, voiko huollossa vaikuttaa vaihteiston toimintaan jotenkin diagnostiikalla, eli pistää sinne vahingossa väärän ohjelman näin vanhassa autossa? Huoltomies itse sanoi, että ihan kuin joku vaihde puuttuisi, mutta en itse siinä vaiheessa en ollut hereillä. Jos laatikossa on liian vähän öljyä, voiko se vaikuttaa toimintaan "jarruttavasti".
Olisin kovasti kiitollinen jos Suomi24:lta saisi asiallisen vastauksen?
Toledon 1,8 aut. 4:s vaihte ei tule päälle
2
133
Vastaukset
- TaskuMatti
Nyt on huollossa tarkistettu ja oikea oljymäärä on sinne laitettu. Huollosta kerrottiin, että pitää irroittaa koko pohja ja samalla puhdistaa kaikki siivilät yms. jos haluaa vaihtaa kaikki öljyt. Jos ei sitä tee, niin vaihtuu vain 1,8 litraa ja loput vanha (noin 5 litraaa) jää öljytilaan. Voisiko olla niin, että vähän ajetu 105 000 km on voinut kerätä töhnää laatikkoon ja se on nyt tukkinut laatikon ja vaikuttaa vaihteiden toimintaan?
- .op.loiopö
No, toimiiko sen nyt?
Automaattivaihteistoöljy kerää talvella itseensä kummallista vaahtoa, joka lämmetessään aivan, kuin muuttuisi lakaksi. Sitä sitten on toisiaan alaosa, seinämät ja siivilät täynnä, jos parin kympin pakkasissa monasti vuorokaudessa käynnistetään ja ajellaan vain 10-15 kilsaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-125706Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite835335- 1253364
Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin893303- 1181084
- 561040
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.130982- 43766
- 37765
- 23719