Förlåta mej, men man måste fortsätta finska härefter. Siis otsikossa ihmettelin tuota kaupankäyntiä suomenruotsalaisten kanssa. Olen nyt tehnyt muutaman heidän kanssa diilin ja hoitanut omaa leiviskääni asiasta kunnolla. Heidän hyväkseen tehnyt siis työtä. Mutta aina kun olisi tarve saada yhteys henkilöön, niin hän ei ole tavattavissa. Varsinkaan jos soittaa omasta kännykästä. Usein vain puhelu katkaistaan kesken hälyttämisen vastaamatta lainkaan. Tämä mielestäni epäkohteliasta. Toivoisin vastausta jossa pahoitellaan ettei ehdi juuri nyt. Kenties voisi pyytää soittamaan tiettynä aikana. Mutta monesti saattaa olla ettei vastata ollenkaan viikkoon tai viikkokausiin ja saa ihmetellä onko henkilö kuollut kesken projektin tmv.
Tämä sama välinpitämättömyys suomenkielisestä yhteistyökumppanista tulee esiin myös sähköpostin kirjeenvaihdossa. Vastaus tulee vasta pitkän ajan kuluttua. Jos ollenkaan. Onko tämä yleistä myös suomenruotsalaisten omassa keskuudessa ja jos niin mikä on tämän taustalla?
Var vänlig og gi mig förstå var är det fejl eller motiv för det? Förlåt mej, men jag kan inte just mer svensk än man vilja ha. Ni alla kan svara mej på svenska, ju vi har en god vän mrGoogle ;)
Miksi suomenruotsalaisten kanssa on vaikea käydä kauppaa?
H.M.V.
2
154
Vastaukset
- affärer
Kanske det vore bäst att fråga direkt av de här människorna varför de bär sig åt så där ?OM du nu i något skede får kontakt med dem......Inte tror jag att ett sådant beteende är typiskt för svenskspråkiga,jag har då aldrig råkat ut för något liknande.
- Hjalmar
Suomenruotsalaisena sanon että tuo ei todellakaan ole normaalia. Kyllä taustalla on jotain muuta kuin suomenruotsalainen tapakulttuuri. Nu hör det till att uppföra sig hyggligt på båda språken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360