Hajonnut pesukone + vaatteet

pesukonepainajainen

2v ja 3kk vanha pesukoneeni hajosi. Pistin normaalisti pesemään 40asteen pyykkiä. Reilun tunnin päästä kävin kylpyhuoneessa ja ihmettelin kun koko kylppäri oli kuumankostea kuin olisi tropiikkiin mennyt. Koko pesuhuone oli kuin sauna. Tajusin äkkiä että se johtui pesukoneesta joka tuntui tulikuumalta ja josta nousi kuumaa höyryä. Painoin äkkiä virran pois ja irrotin piuhat. Kun avasin pesukoneen kannen kamala kuuma höyry purkautui ilmoille. Pyykkirumpu oli tulikuuma ja kun avasin sen patalappujen kanssa :D kaikki pyykit olivat tulikuumia ja pyykkivesi mustaa (ilmeisesti vesi oli alkanut kiehua koneen sisällä ja pyykkien värit olivat lähteneet?).
Huljuttelin pyykkejä lavuaarissa viileässä vedessä. Vaaleat vaatteet olivat kaikki mustia. Vatteet haisivat palaneilta ja olivat jokseenkin "koppuraisia".
Pesukoneessa oli paljon hintavia urheiluvaatteita (Adidas, Puma, Nike ym) täysi koneellinen ja kaikki pilalla.

Pesukoneen takuu meni 3kk sitten umpeen. Korvaakohan kotivakuutus uuden koneen? Entä pilalle menneet vaatteet? Korvaako niitä mikään? Kuitenkin jo vaatteista aiheutui n. 200e menetys.
Vai velvoittaako kotivakuutus pesukoneen korjauksen? Pesukone kuitenkin on todella tärkeä taloudessamme ja olisi kiire saada toimiva kone käyttöön.

9

4018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yleistä...

      Annan neuvon:

      Ota yhteys vakuutusyhtiöön.

      Sieltä saat oikean vastauksen, et täältä.

      Et edes kerro, mistä yhtiöstä sinulla on vakuutus, ja minkä tasoinen se on.

      Noin yleisesti voidaan sanoa, että se sinun pesukoneesi yritetään ensin korjata, ja jos se ei onnistu, vakuutusyhtiö maksaa rahana pesukoneen käyvän arvon. Siis ikävähennykset lasketaan. Ja tietysti vakuutuksessa on omavastuu,

      Siis uutta konetta et saa.

      Vaatteita tuskin korvataan, jos sinulla ei ole laajaa kotivakuutusta.

      • Oman vakuutuksenn kattavuus kannattaa toki tarkistaa, mutta voi olla, ettei vakuutus nyt auta. Ainakin Ifin ehdoissa rajataan korvausten ulkopuolelle esineen vahingoittuminen siinä olleen suunnittelu- tai valmistusvirheen takia.

        Toisaalta takuuajan päättyminen ei sinänsä merkitse, etteikö pesukoneen myyjäliike (ja myös maahantuoja ja valmistaja) olisi edelleen vastuussa koneessa ilmenneistä vioista. Lienee käynyt niin, että pesukoneen termostaatti on rikkoutunut, siitä on seurannut ylikuumeneminen ja pyykin keittäminen piloille.

        Pyykinpesukone on kestokulutushyödyke, ja sen pitäisi normaalikäytössä kestää reilustikin kauemmin kuin 2 v 3 kk. Ap:n kannattaa ottaa ensi tilassa yhteys myyjäliikkeeseen, kertoa tapaus ja vaatia hyvitystä sekä koneesta että pyykistä. Myyjä voi tarvittaessa ja halutessaan tulla paikan päälle selvittämään, mistä ylikuumentuminen johtui.

        Jos myyjän kanssa ei synny yhteisymmärrystä hyvityksistä, voi ap tehdä valituksen kuluttajariitalautakunnalle.


    • Ainakorvattu

      Ifissa korvataan alle 5v vanhat tavarat uudishinnalla kun on LaajaPlus.

      Ottakaa If, siellä korvaukset toimivat!

    • eipäs ei

      Nuo urheiluvaatteet olisivat muutenkin menneet piloille jos ne 40 asteeseen laitoit.

      jatoinen asia, jos sinulla noin paljon urheiluvaatteita ja laitoit mustia ja valkoisia samaan koneeseen ei muuten mene läpi vakuutuksessa tai sitten ne ei tiiä pyykinpesusta mitään..

      • Ainakorvattu

        Sillä ei ole mitään väliä. Ei mene törkeänä huolimattomuutena, joten kyllä korvataan Ifissa.


      • Haloo!!!

        Miten niin menisi piloille 40 asteessa? Joo, esim. teknisen paidan pesuohjeessa lukee 30 astetta, mutta kyllä sen voi pestä 40 asteessakin. 30 asteessa ei edes lähde hien haju... Mustia ja valkoisia voi laittaa samaan koneeseen, jos ei haittaa, että valkoiset vähän harmaantuu. Eipä vanhoista vaatteista paljoa väriä lähde...


      • Vanhat vaatteet
        Haloo!!! kirjoitti:

        Miten niin menisi piloille 40 asteessa? Joo, esim. teknisen paidan pesuohjeessa lukee 30 astetta, mutta kyllä sen voi pestä 40 asteessakin. 30 asteessa ei edes lähde hien haju... Mustia ja valkoisia voi laittaa samaan koneeseen, jos ei haittaa, että valkoiset vähän harmaantuu. Eipä vanhoista vaatteista paljoa väriä lähde...

        No ei ne vanhat vaatteetkaan sitten maksa kovin paljoa, tää juttu kusee


    • Sitä saa mitä tilaa

      Soita vakuutusyhtiöösi, älä kysele täältä matti ja maija meikäläisiltä. Sen energian jonka laitoit siihen viestiisi, olisi jo vastaus tullut puhelimitse vakuutusyhtiöstä. Ja ps. kuka toope laittaa mustat ja valkoiset vaatteet samaan koneelliseen!!

    • jeba1

      oon pessy mustat ja valkoset samassa läjässä jo 10 vuoden ajan, hienosti on toiminut eikä ole värimuutoksia ollut havaittavissa. Täysin turhaa erottaa värilliset ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      60
      3368
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      28
      2970
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      121
      2366
    4. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1452
    5. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      11
      1396
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1336
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1088
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      989
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      932
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      812
    Aihe