Mikä pakko meillä on nimetä itsemme johonkin suurempaan ryhmään?
Terminähän se tarkoittaa, ettei usko Jumalaan/jumaliin. Onko ongelmallista käyttää ateistin nimikettä? En usko astrologiaan tai ole astrologi, joten pitäisikö meille olla oma ryhmämme, kuten englanninkielessä vastakkainasettelu menisi näin astrologist - non-astrologist. Suomenkieleen esimerkki ei taivu yhtä hyvin mutta toivottavasti idea välittyy.
Aikaisemmin en ollut ajatellut sanaa ateisti tältä kantilta. Onko tarvetta ryhmitellä itsensä tiettyyn kategoriaan uskonnon/uskonnottomuuden perusteella? En vaan ole katolinen tai muslimi. En usko Poseidoniin tai Lentävään Spagettihirviöön.
Ymmärrän toki psykologisen näkökulman siihen, miksi me ryhmittelemme ja luokittelemme asioita. Kuitenkin se, mihin haluan kiinnittää huomiota, on kysymys siitä, tulisiko näin tehdä.
http://www.youtube.com/watch?v=ODz7kRS2XPs
Ateismi käsitteenä
5
117
Vastaukset 5
- rinspai
kannattaa kelata ensimmäiset 4 minuuttia ohi.
- lkjhk
Joo, onhan se kummallista että joku nimeää itsensä vaikkapa sellaisiin ryhmiin kuin naiset tai miehet. Eikö sitä voi olla vaan ihminen? Tai miksi pitäisi nimetä itsensä sellaiseen ryhmään kuin ihminen, eikö voi olla vaan eliö. Tai miksi edes sitä?
En jaksanut taaskaan katsoa videota.
Kysymyksesi on aika iso, se koskee koko kielen, ajattelun ja ymmärtämisen rakennetta ja suhdetta. En osaa purkaa tuota kombinaatiota.
Minusta kielellä on, vähän oikoienja yksinkertaistaen, kahdenlainen vaikutus. Toisaalta se mahdollistaa uusien käsitteiden muodostamisen. Esim. uusien ryhmien olemassaolon ymmärtämisen.
Topisaalta käsitteert, kerran synnyttyään,muuttuvat kiinteiksi tavoiksi lokeroida maailmaa. Se vie useinmyös harhaan, oska kaikki luokittelu on kuitenkin keinotekoista.
Mutta mulla ei ole oikein muuta vastausta kuin että käsitteet on hyödyllisiä. Niiden autenntisuuden arvoa sopii kuitenkin aina epäillä, ihan kaikkien.Niin, minä en usko jumaluuksiin joten minua kutsutaan ateistiksi. Se on jotenkin yksinkertaisempaa kuin todeta että tuossa mies joka ei usko jumalaan, Poseidoniin, ukko ylijumalaan, jne.
En usko että siinä on erityisesti tarvetta ryhmitellä itseänsä, se on vain nimitys. Jotkut haluavat käyttää nimitystä: Uskonnoton, tai agnostikko jos he ajatelevat ettei voida tietää..- 1 + 2
"Ymmärrän toki psykologisen näkökulman siihen, miksi me ryhmittelemme ja luokittelemme asioita. Kuitenkin se, mihin haluan kiinnittää huomiota, on kysymys siitä, tulisiko näin tehdä."
Koko kognitiivinen apparatuksemme luokittelee ja erottelee ilmiöitä ja nimen antaminen niille mahdollistaa kommunikoinnin muitten kanssa.
Pitäisiköhän sellaisesta luopua... säästyisi melkoisesti aikaa;-DDD
Mihin - hm, pahus, en tiedä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1401800
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2581210Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.173879Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.261651- 33601
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut12571- 220557
- 189541
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen20482- 41466