On ollut esillä ajatus siitä, pitäisikö suomalaisessa kalenterissa olla myös Muhammedin nimipäivä, koska islamilaisten maahanmuuttajien määrä on kasvanut ja Muhammed -nimisiä on Suomessa 800.
Mielestäni ei pidä. Suomalainen kalenteri on suomalainen kalenteri. Ei suomalaisessa kalenterissa ole Jeesuksenkaan nimipäivää. Toki suomalaiset kristityt viettävät Joulua Jeesuksen Kristuksen syntymäpäivänä, mutta virallisesti
24. joulukuuta on Aatamin ja Eevan nimipäivä.
Käsittääkseni muslimeille Aatami oli ensimmäinen ihminen ja Islamin ensimmäinen profeetta. Eeva oli ihmiskunnan äiti. Siten suomalaisessa kalenterissa on jo islamilaisen uskonnon nimiä ja vieläpä hyvin perustavaa laatua olevia sellaisia.
Jos Muhammed nimi lisätään suomalaiseen almanakkaan, silloin pitäisi lisätä myös nimi Jeesus. Joten vietetään kaikki niin kanta- kuin uussuomalaiset iloisin mielin Aatamin ja Eevan päivää olimme sitten kristittyjä, juutalaisia tai muslimeja!
Nykyisin eri maista tulleita ja eri kielisiä islamilaisia on Suomen väestöstä vajaat 1 % eli saman verran kuin mitä maassamme on esim. ortodokseja tai helluntailaisia.
SUOMALAISEN KALENTERIN NIMIPÄIVÄT
2
315
Vastaukset 2
- nimetön
Ei sitä Muhammedia tuolla perusteella voi kieltää. Nimipäivät on sellaisilla nimillä, joita ihmisillä on, ei siis esim. Jeesuksella. Ortodokseilla on Suomessa oma nimipäiväkalenterinsa, samoin ruotsinkielisillä. Kai muslimit voivat tehdä omansa.
Helsingin yliopiston Almanakkatoimistolla on yksinoikeus suomenkieliseen ja suomenruotsalaiseen nimipäiväkalentereiin. Nykyisin uudistuksia tehdään viiden vuoden välein ja seuraava uudistettua nimipäiväkalenteri julkaistaan vuonna 2015.
Suomenkileiseen nimipäiväkalenteriin tulevien uusien nimein kriteerinä on ollut, että kyseistä nimeä on annettu ensimmäisenä etunimenä vähintään 500:lle vuosina 1965-2012 syntyneelle SUOMENkieliselle lapselle.
Seuraava uudistus tehdään luultavasti vuonna 2020. Siellä tulee varmaan taas olemaan uusia nimiä, myös Muhammed, Hildegard ja Gnaeus, mikäli kyseisiä nimiä on seurantajakson aikana annettu ensimmäiseksi etunimeksi SUOMENkielisille lapsille riittävän usein.
Islamilaistaustaisia nimiä on muuten ollut jo pitkään suomalaisessa kalenterissa, ainakin Eleonoora, Elviira, Jasmin ja Leila.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491424- 1141383
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta198929Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.327875Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä231819- 58723
Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht233687Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175671Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88630Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21601