Eilen Arton Nybergin ohjelmassa Koneen pääomistaja Antti Herlin suuttui ihan kunnolla kun Nyberg kysyi, että tietääkö Antti Herlin miksi hänen isänsä muutti testamenttia ja testamenttasi suurimman osuuden Koneen omistuksesta Antti Herlinille?
Miksi tuo kysymys nyt oli niin epämiellyttävä, olisihan hän voinut vain vastata esim. että: En tiedä (vaikka tietäisikin oikeasti syyn).
Luulisi että suuren yrityksen johdossa pitkään ollut henkilö ei noin helposti menettäisi hermojaan, eihän tuo nyt NIIN paha kysymys ollut kuitenkaan.
En kyllä ihmettele yhtään, että Herlinin veljekset ovat riidoissa, jos kaikki menettävät heti hermonsa, jos tulee vähänkin epämiellyttävä asia eteen.
Miksi Koneen Antti Herlin suuttui???
9
1702
Vastaukset
- Hentti Arlin
Umpimielisiä degeneraatteja koko sakki. Isänsä oli ja osasi johtaa, vaikka luonne vammainen olisi ollutkin. Tästä jälkikasvusta en menisi paljon puhumaan mitään, kun ri niillä juurikaan ole mitään näyttöjä vyönsä alla. Tuottavan firman pelkällä puikossa istumisella rikastuu pitkään vaikka koko firma olisi jo uppoamassa. Ovat näitä johtajia joiden kehno johtamistaito onkin aina alaisten vika.
- Robert McKeancy
Todellakin on syytä ottaa palstallamme käsittelyyn viime sunnuntaina Arto Nybergin haastatteluohjelmassa esitetty kysymys Suomen hissilaite valmistaja Kone oy:n nykyiselle pääomistaja Antti Herlinille.
Tiedämmehän että Kone oy on yksi Suomen menestyvimpia kansainvälisiä yrityksiä jonka menestyskaavana oleva toiminnan linjaus on luotu edellisen pääomistajana tunnetun Toimitusjohtaja Pekka Herlinin aikoina. Niin on todellakin asiallista Arto Nybergiltä esittää vakavassa mielessä kysymys Pekka Herlinin perimisjärjestyksestä joka on suuromistajuuden ja päätösvallan puitteissa siirretty pojalleen Antti Herlinille. Jolloin Antti Herlin kuitenkin antamassaan vastauksessa "Mene kysymään isältäni" osoitti selkeästi ettei hän missään tapauksessa ole enää Kone oy:n päätösvaltaisimman henkilön tasolla, sillä Antti Herlinin isä Pekka Herlin kuoli 10 vuotta sitten.
Suomen aito Kansallistietäjä Raakkuna voi kertoa että pikemminkin olisi syytä mennä tiedustelemaan asiaa Antti Herlinin äidiltä joka on sentään elossa, ja hän on vaatimuksellaan ajanut läpi poikansa Pekka Herlinin täyden perintöoikeuden Kone oy:n suuromistajana ja päätösvaltasimpana henkilönä.
- elevator
Pian 5-kymppinen Niklas-poika on pudotellut kovaakin tekstiä Pekka-isästä;
""Verkkolehti Uuden Suomen omistaja Niklas Herlin runttaa tänään julkaistussa blogikirjoituksessaan isänsä Pekka Herlinin kovin sanoin. "Minulla ei yhtään hyvää sanaa sanottavana isästäni, joka oli pelkkä pystyyn nostettu paska."
"Ihmisenä isäni oli kusipää, ihmishirviö, pahinta laatua oleva sika, joka olisi pitänyt sterilisoida hyvissä ajoin. On yhteiskunnallisesti vaarallista, kun hulluimmat levittävät sairaita geenejään", Herlin kirjoittaa verkkolehti Uudessa Suomessa julkaistussa blogissaan. ""
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Niklas Herlin Isäni oli kusipää/1135249526369
-kannattaa kuitenkin huomata, että lopussa hänellä on muutama hyvä sana kuitenkin isästään: talous turvattiin.- ...................
Kyllä kuitenkin isän rahat ovat kelvanneet, vaikka se juoppolalli isäänsä julkisesti haukkuukin.
ps: näyttää muuten pikemminkin 7-kymppiseltä tämä mies: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Niklas_Herlin_2012.jpg - elevator
................... kirjoitti:
Kyllä kuitenkin isän rahat ovat kelvanneet, vaikka se juoppolalli isäänsä julkisesti haukkuukin.
ps: näyttää muuten pikemminkin 7-kymppiseltä tämä mies: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Niklas_Herlin_2012.jpgAivan - "rahalla on taivaallinen voima ", se tuli taas toteen näytetyksi.:P
- Jos haluaisin
niin voisinko perustaa yrityksen nimellä: HERLIN HARLIN OY
- "mummeli""
En oikein ymmärrä mitä meille kuuluu heidän sisäiset ja yksityise asiat.
Kysykää sieltä rapakon takaa, siellähän kaikki tiedetään. - Kysy Pekalta !
Perinnönjättäjä määrää itse oman tahtonsa testamentissaan. Hänen motiivinsa ei muille kuulu eikö hän liioin ole tilivelvollinen muille.
Arto Nybergin kysymys oli typeryyden huippu.
Antti Herlinin vastaus oli ainoa oikea. "Kysy isältäni."- skjaölfjdf
Eihän Nyberg sanonutkaan että kukaan olisi mitenkään tilivelvollinen, hän vain kysyi asiaa yleisestä mielenkiinnosta, onhan suomalaisittain kyse valtavasta omaisuudesta ja samassa ohjelmassa keskusteltiin Koneen historiasta yrityksenä, joten kysymys liittyi tuohon teemaan. Tietysti Nyberg varmaan tiesi etukäteen, ettei mitään kunnon vastausta tuohon kysymykseen saa. Kyllähän Antti Herlinillä saattaa olla asiasta tarkempaakin tietoa, mutta ei halua tuollaisia ruveta selittämään tietenkään telkkarissa. Mutta se mikä tuossa Herlinin reaktiossa hieman kummastutti, oli se, että hän hermostui niin näkyvästi tuosta kysymyksestä. Hänhän olisi voinut vastata rauhallisesti esim. että ei halua kommentoida suvun sisäisia asioita julkisesti tai vaikkapa ihan yksinkertaisesti että En tiedä. Ei tuo kysymys sinänsä ollut mielestäni niin loukkaava, että siitä olisi pitänyt suuttua. Mutta ilmeisesti nuo suvun sisäiset riidat ovat olleet niin pahoja, että se sitten heijastui tavallaan siinä, miten hän reagoi tuohon kysymykseen.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 763418
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753137Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683012On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle662671Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442182- 611739
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,251707- 351705
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181689- 601628