Omronin verenpainemittari ei saa mitattua?

error

Mittailen verenpaineita makuultaan ja seisaaltaan. Todella usein omronin verenpaine automaattimittari ei saa mitattua verenpaineitani. Olen matalapaineinen ja seisoessa pulssi nousee 105-130 asti pelkästä seisomisesta makuulla on 47-67. Minulla on eteis-ja kammiolisälyöntejä mutta niitä ei yleensä ole hirveästi. Olen yrittänyt miettiä syytä miksi mittari ei saa mitattua? Voiko syynä olla se että jos ylä-ja alapaine ovat kovin lähellä toisiaan niin mittari ei saa mitattua? Onko muilla ollut ongelmia mittarin kanssa ja onko syy selvinnyt miksi ei saa mitattua?

2

889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riippuu mallista

      Riippuen mallista osa Omronin mittareista ei pysty mittaamaan painetta, jos syke on epäsäännöllinen. Toiset mallit toimivat myös siinä tapauksessa. Eri (muidenkin merkkien) mittareiden pakkauksessa sanotaan, jos mittari toimii myös epäsäännöllisellä sykkeellä.

      • error

        Olen mitannut kahdella omronin mittarilla uusin on m6 joka osaa lukea hyvin rytmihöiriöitä. Molemmilla sama juttu että seisoessa todella usein ei saa mitattua.
        Minulla on aina matalat verenpaineet. Minun pitää nyt mittailla lääkärin pyynnöstä maaten ja seisoen. Ongelmia esiintyy seisten hengästyttää ja pulssi on kova seistessä 105-130 makuulla 56-67. Verenpaineet makuulla esim. 81/47 p.67, 99/62 p.65. Seisoessa kun saa mitattua niin esim. 106/90 p.124, 100/83 p.130 ja 100/77 p.121


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      253
      3198
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      19
      1780
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1463
    4. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      138
      1312
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      104
      1268
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      80
      1268
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1082
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1055
    9. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      998
    10. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      967
    Aihe