Tulipa kirje, jossa ilmoitetaan eläke-optimin ehtojen muutoksista. Yhtiö haluaa muuttaa maksut sijoitussidonnaiseksi, tai vuosikorolliseksi, koron päättää yhtiö! Nyt korko on kiinteä laskuperustainen (4,5%). Lisäksi eläkeajan alettus ei voi muuttaa eläkeaikaa tai määrää. Lisäksi yhtiö haluaisi maksaa säästöt heti pois.
Ilmeisesti uusien eläkevakuutusten myynnin tyrehtyminen on pienentänyt maksutuloa ja vanhoja eläkkeitä on jo maksussa, eikä yhtiö pysty rahoittamaan eläkkeitä ja laskuperustekorkoa.
Uhkaako konkurssi koko lisäeläkejärjestelmää? Eläkemaksuilla ei ole edes talletussuojaa, joten pitäisikö maksetut eläkemaksut ottaa pois ja sijoittaa pankkitilille 0% korolla?
Mandatum eläkevakuutuksen ehtomuutos
5
794
Vastaukset
- LPK rocks
Manta aikoo viedä teitä kuin kolpakkoa, laskuperustekorko 4,5 on taattu ja siitä kannattaa pitää kiinni. Se ettei Mandatum siihen pysty ei ole sinun ongelmasi muttei muutoksiin tarvitse suostua. Älä anna yhtiön maksaa säästöjä pois, pidä ehdot ennallaan, ulosnosto on myös verotuksellisesti tyhmää.
- hkk009
Näin olen itsekin pähkäillyt, mutta mikäli yhtiö tekee konkurssin niin kukaan ei saa maksettuja eläkesäästöjään pois. Ihmetytti myös, että yhtiö suorastaan tyrkyttää maksujen palautusta. Tähän asti eläkeyhtiö on halunnut pitää rahat sisässä ja ainostaan yhtiön suostumuksella on eräissä poikkeustilanteissa voinut ottaa ennen eläkeikää säästöt ulos.
- denske
Aika moni yhtiö ilmeisesti on tehnyt joitain pieniä muutoksia sopimuksiin ja samalla antanut mahdollisuuden ottaa säästöt pois ennenaikaisesti,niin olen ymmärtänyt.Se 4,5 prosenttia tosiaan on hyvä korko nykyään,niin hyvä ettei vakuutusyhtiöt tahdo saada sitä kokoon ja vielä voittoa itselle
- VMeklari
Vakuutusyhtiöt tietävät että iso osa asiakkaista ei lue muutosehtoja vaan laittaa hyväksynnän paperiin. Mutta ehtomuutosta ei ole PAKKO hyväksyä. Pitäkää kaikki vakuutukset joissa on 4,5 % tai 3,5 % laskuperustekorkona ennallaan.
- mitäteenvee
Voinko vaatia, että en halua jäädä eläkkeelle vielä, vaan siirtää alkamisaikaa? tietty vanha korko voimassa 4,5? Hemmetinmoinen tilanne; pakottavat eläkkeelle minut hyvän työntekijän ennenaikojaan tai toisaalta vapaaeht. eläkerahat menee kokonaan verottajalle jos jatkan työssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104861Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html224003Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2243744Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1303055Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573015Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis632942Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152591Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642522Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852325En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132135