Kummastusta on herättänyt ecovihreiden välinpitämätön suhtautuminen maailmalla ja Suomessa USAn ja NATOn aloittamiin ja käymiin sotiin ja sotakoneistoihin, jotka saavat päivässä enemmän luonnon, elämän, ihmisen, infran tuhoa kuin mikään kivihiilipiippu, poraslautta, kanala, kettutarha, yksityisauto koskaan.
Nyt ecologit mutta eivät vieläkään ecovihreät ovat Espanjassa protestoimassa NATOa ja NATOn ydinsukellusvenettä vastaan NATOn tukikohdassa Gibraltarilla.
Ydinsukellusvene on siellä NATOn tukikohdassa satamassa uhoamassa ja turvaamassa NATO-maa Ison Britannian intressejä NATO-maa Espanjaa vastaan.
Nyt ecologit mutta eivät vieläkään ecovihreät ovat Espanjassa protestoimassa NATOa ja NATOn ydinsukellusvenettä vastaan NATOn tukikohdassa Gibraltarilla.
Ydinsukellusvene on siellä NATOn tukikohdassa satamassa uhoamassa ja turvaamassa NATO-maa Ison Britannian intressejä NATO-maa Espanjaa vastaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ecologit ovat enemmän huolissaan siitä, että NATOn ydinsukellusvene on riski luonnolle kuin, että se on riski ihmisille ja kokonaisille kaupungeille.
"Ecologit ovat enemmän huolissaan siitä, että NATOn ydinsukellusvene on riski luonnolle kuin, että se on riski ihmisille ja kokonaisille kaupungeille."
Ja jos asiat noin näkee niin pitäisi olla ennenkaikkea huolissaan Venäjän ja Kiinan ydinsukellusveneistä, jotka vasta vaarallisia ovatkin koko maailman ihmisille ja kokonaisille kaupungeille!
Englannilla on tietenkin ydinsukellusveneitä kuten niitä on myös Venäjällä, Ranskalla ja USA:lla. Miksi s-vene Gibraltarilla olisi jotenkin vaarallinen?
"Ydinsukellusvene on siellä NATOn tukikohdassa satamassa uhoamassa ja turvaamassa NATO-maa Ison Britannian intressejä NATO-maa Espanjaa vastaan."
Hehe! Tämäkö on vastaus? En ole tiennytkään, että 'uhoaminen ja turvaaminen' olisi sotaisaa puuhaa?
Vihreitä ei hetkauta: USAn armeija ja NATO ovat maailman pahimmat ympäristön tuhoajat ja saastuttajat sekä ihmisten tappajat.
Vihreillä on lapsellinen suhtautumnen Natoon. Ne on niin viherpipertäjiä, että ne eivät ymmärrä, että Nato on maailman suurin ihmishengen ja luonnon tuhoaja.
Kommentti taisi tulla Pietarin trollitehtaasta?
Venäjällä kun perinteisesti:
- käytetään jokainen tilaisuus haukkua Natoa
- viitataan kintaalla luonnonsuojelulle: arktinen öljynporaus, uraaninlouhinta ja armeijan aiheuttamat ympäristötuhot ovat Venäjällä ihan omaa luokkaansa
-ollaan ydinenergiaa kauppaavissa valtionyhtiöissä kauhuissaan, jos lupaavat ydinvoimakaupat länteen, mm. Suomeen kariutuisivat. Siksi Vihreä Liitto ym. ympäristöväki on nyky-Venäjän johdon vihollinen ja ulkoinen uhka numero yksi tällä hetkellä. (Amerikkalaisetko? - Hui Hai!)
Voiko sodista ja niillä uhkaamisesta nyt erityisesti vihreitä tai luonnonsuojelijoita syyttää?
Totta on, että sodat ja sotilaallissisältöiset kriisit ovat juuri sellaisia ajankohtia, jolloin ympäristöstä ja sen tuhosta ja kuluttamisesta kaikkein vähiten välitetään.
Tässä suhteessa en kyllä näe tämän päivän keskustalaisten tai kokoomuslaisten olevan yhtään ympäristötietoisempia - valistakaa toki, jos olen väärässä.