Saako DNA:lta kytkypuhelimen jo olemassa olevaan liittymään vaikka on maksuhäiriömerkintä?
Perheessä on tuolta muitakin laitteita/liittymiä nimissäni ja laskut hoidettu aina ajallaan.
Perheessä on tuolta muitakin laitteita/liittymiä nimissäni ja laskut hoidettu aina ajallaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
DNAlta en saanut vaikka ei maksamattomia laskuja siellä ole. Mutta SONERA antoi vaikka luottotiedot menneet. Ei kuulemma vaikuta heihin jos heillä ei ole saatavia.
Saunalahdelta myös ei.
DNA: Ei saa.
Itse sain Saunalahdelta kytkypuhelimen, tabletin ja macbook pron. Eikä ole siis luottotietoja. Tosin asiakkaana jo 10 vuotta.
Ihme homma että sulla on joskus luottotiedot menneet yleensäkään; ) kai myit kaikki jo eteenpäin?
Hyvä ja pitkä asiakassuhde auttaa. Itse Soneran asiakas jo 12v ja Homma toimii.
Saa puhelimet ym vempaimet vaikka ei ole l t ja. Kiitos, Sonera.
Olen ollut monta vuotta töissä yhdellä suomen suurimmista operaattoreista. Uuden asiakkaan luottotiedot tarkistetaan aina ja jos siellä on merkintä, niin tulee vakuumaksu. Yleensä vakuusmaksu määräytyy automaattisesti, mutta sitten on erikseen tapauksia, jotka menevät luotonvalvonnan tarkistukseen.
Joskus on tilanne, että henkilöllä on ollut operaattorille velkaa, joka on mennyt perintään ja asiakkaan liittymä (t) irtisanotaan . Puhutaan siis oikeudellisesta perinnästä.Tästä kuitenkin jää asiakkaan tietoihin merkintä ja vaikka asiakas sitten joskus maksaisikin nämä laskunsa, niin tuo merkintä säilyy asiakastiedoissa. Jos tälläinen asiakas yrittää avata uutta liittymää ja vaikka luottotiedot olisivatkin puhtaat, menee se kaikesta huolimatta luotonvalvontaan, joka sitten katsoo tuleeko jotain vakuusmaksua vai ei.
Jos sinulla on liittymä ja siitä olet aina maksanut kaikki laskut nk pitääkin niin varmasti aukeaa uusi liittymä, vaikka luottotiedoissa onkin merkintä, koska vanhojen asiakkaiden luottotietoja ei yleensä liittymän avauksessa enää tarkisteta. Jos taas liittymien määrä on todella iso yhdellä asiakkaalla niin silloin voi tulla tarkistus, johtuen tuosta määrästä.
Kytkykaupoissa tuo luottotarkistus vähän vaihtelee eli toiset operaattorit tarkistavat aina kytkyn yhteydessä luottotiedot ja toiset taas eivät.