Mitä jos joku sanoisi terveyskeskuksessa lääkärin vastaanotolla: "en voi varmuudella tietää, vakoillaanko minua" tai "minua saatetaan vakoilla"?
Katainen: "En voi varmuudella tietää, vakoillaanko minua": http://www.hs.fi/kotimaa/a1382933964359?jako=07654ad656811d2550b24bd300ed1b99
Katainen: "En voi varmuudella tietää, vakoillaanko minua": http://www.hs.fi/kotimaa/a1382933964359?jako=07654ad656811d2550b24bd300ed1b99
Vastaukset 8
Vanhimmat
No mä kutsuisin sitä salaliittohörhöksi joka tulee passittaa hoitoon pakkopaidassa. Ei kannata kuunnella salaliittohörhöjä. Ne on hulluja.
Ethän ministeristä noin puhu?
No, ei kannata sanoa niin jos siltä tuntuu. Ministerille se taas on ihan eri juttu kuin tavikselle, vaikka totuus on että osaa taviksistakin vakoillaan. Siitä ei vain kannata puhua kaikissa yhteyksissä. Rehellisyys voi olla hyve mutta se on varma keino saattaa itsensä vaikeuksiin jos se on täydellistä ja mitään salaamatonta.
Kuka viitsisi esimerkiksi keskiverto salkkaria vakoilla? Mitä hemmetin hyötyä siitä voisi olla yhtään kenellekään?
Korkeintaan psykan gradua vääntävälle, mutta hyvää aineistoa siihen saisi ihan tätä palstaa seuraamalla.
Kyllä sitä vain viitsitään...
Koskaanei voi tietää, milloin sinusta halutaan päästä eroon. Siksi kaikista tekemisistäsi ja tekemättä jättämisistäsi pitää pystyä kutomaan tekaistu syy päästä sinusta eroon.
Näin se on Suomessakin. Ota pää pois pensaasta ja katso itse!
Neuvostototuus sanoi, ettei ole syyttömänä vangittuja. On vain huonosti kuulusteltuja.
Näin se on meilläkin.
Sinulla, kuten muillakaan salkkareilla ei ole jaskankaan vertaa merkitystä. Tuollaiset kuvitelmat ovat varhaismurkkujen tai henkisesti sille tasolle jääneiden profiilin nostoa. Tällaisella sivustolla kirjoittelevat ovat pelkkiä mitättömyyksiä ja siten täysin merkityksettömiä kaikkien sellaisten tahojen kannalta, joilla olisi oikeasti intressejä ja kykyä laajamittaiseen valvontaan.
Ei sen tarvitse välttämättä kovin laajamittaista olla. Se oman kyläsi lahko tai loosi voi heittää sinua vakoiluohjelmalla ihan ilmaiseksi tai sen voi tehdä joku täkäläinen yritys tai poliittinen puolue. Harvemmin niin sattuu mutta sattuu sitä.
Katainen on luultavasti tismalleen oikeassa.