Moikka! Olen 10-vuotias heppahullu.Käyn ratsastamassa kerran viikossa russponilla.Olen harrastanut ratsastusta muutaman vuoden. Osaan perusasiat. Olisiko järkevää hommata vuokraponi? Osaan laukasta ja puomeista kaikki alaspäin. ;) toivoisin positiivistä palautetta. Kiitos jos saan vastauksen.
Olisinko valmis ottamaan vuokraponin?
hepohullu
8661
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Olen pahoillani mutta et. 10-vuotias ei todellakaan saa olla vastuussa hevosen tai minkään eläimen hoidosta yksinään.
Olisit valmis jos olisit:
- Vähintään 15 vuotias
- Kävisit ratsastamassa vähintään 5 kertaa viikossa
- Olisit ratsastanut (eli tietäisit hevosista ja poneista paaaaljon) vähintään 5 vuotta
- Olisit toivonut omaa hevosta/ponia jo päälle 2 vuotta (eli ei ole vain ohimenevä hinkutila)
- Vanhempasi lupaisivat hoitaa (myös kävelyttää, aikuiset eivät voi ratsastaa poneilla) ponia kun et enään jaksakkaan
Tuskin edes saisit vuokraponia. Itse en antaisi hevostani 10-vuotiaalle täyspäiväiseen hoitoon edes yhdeksi yöksi. Kokeile mieluummin, jos tarjoaisit tallillasi oleville ponien omistajille hoito ja ratsastus apua. Kävisit esimerkiksi liikuttamassa poneja 1-2 kertaa päivässä ja hoitaisit toisen ruokinnan ja lantojen siivouksen. Näin saisit ensimakua ponien hoidosta. Jatka tätä 5 vuotta ja saatat olla valmis omaan poniin! Onnea _hoito_ponin etsintään nuorukainen
ps. Itselläkin oli heppa hinkua melkeimpä vuoden, kun olin 11 tai 12, mutta olen tyytyväinen etten silloin saanut heposta. En olisi pärjännyt.
Terveisin. 10 vuotta ratsastanut, ei vieläkään täysin valmis omaan hevoseen.
:DDD Nyt taitaa mennä sinulla vähän asiat sekaisin. Vuokraponi on aivan eri asia kuin oma poni.
Vuokraaminen tarkoittaa sitä, että käyt tiettyinä päivinä hoitamassa ja ratsastamassa hevosen ja maksat siitä sovitun summan. Vuokraaja vastaa vain omista vuokrapäivistään, eli hevosen omistaja on vastuussa hevosesta.
On paljon vuokraajia, jotka käy vain esim. kerran viikossa.
Vuokraaminen ei vaadi erityisemmin taitoja, jos hevosen omistaja on valmis opettamaan ja/tai käyt opetuksessa vuokrahevosen kanssa.
Eri asia sitten kuka vuokraa noin kokemattomalle. JOs vanhemmat on mukana hommassa (= ovat koko ajan mukana tallilla ja tietävät jonkin verran hevosista) vuokraus voi onnistuakin.
Älä ole noin töykeä toista kohtaan. Itse on 10v ja minulla on vuokraponi ja itse olen saman tyyppinen ratsastaja mutta olen hypännyt noin 60cm rataa ja kisannut yhdet heB koulukisat ja 2 estekisat. OLET MIELESTÄNI TARPEEKSI KOKENUT!!!! :-D
No mä sain vuokriksen ku olin 9-v, sain todellisen opetusestarin. Sen kanssa sitte kävin tunneilla ja itsenäisesti menin, pärjäsin ihan hyvin. Jos susta tuntuu, että oot valmis, nii siitä vaan.
Ennen kuin hankkii vuokraponin kannattaa olla valmis ottamaan suuri vastuu. Kannattaa käyttää järkeä, sillä useimmiten kukaan ei ole vahtimassa sinua kun olet ponin kanssa kahden ... (: Yleensä vuokraajien täytyisi olla vähintään HeC tasoisia. Kannattaa kysyä ratsastuksenopettajaltasi, mitä hän on mieltä. Sieltä saattaa tulla myös hyviä vinkkejä ! :) itse sain vuokriksen kun olin 10-vuotias myös. Olin HeC tasoinen, mutta vähän hölmö. Ajttelin että olin hyvä ratsastuksessa, ainakin tarpeeksi hyvä vuokraponiin ! Vuokrasin sellaista welsh ponia Ellyä. Myöhemmin kun miettii ponia käy sääliksi.... Ja itseänikin. Vaikka aina hauskaa olikin ! Tiedän kyllä tunteen, että kun kaikki valittavat, että on liian nuori. Kyllä, Se ottaa kalloon! Mutta nyt kun vanhempana miettii, vanhempani olivat oikeassa. Kannatta OIKEASTI kuunnella vanhempiasi. (: arvosta heitä. Suosittelen sellaista, että jos otat jonkun: helpon, tooodella pienen ja 13-20-vuotiaan vuokriksen voit päästä hyvin halvalla ja ratsastus on turvallista ! Kuitenkin ensimmäisillä kerroilla,sanoisinko 6-15 krt, tulisi olla joku valvomassa. Haluaisitko ruveta sähköposti kamukseni? Voisin ettiä sulle sopivaa vuokrista kun ollaan tutustuttu jne (: ?
Olen 13-vuotias Venla, ja omistan nyt hevosen nimeltä Piteris. Voin olla monessa mielessä avuksi, koska kuulostat hyvin samanlaiselta kuin minä 10weenä ! :D
T. Venla, ps. Vastaathan?:3
Ja sähköpostini on: [email protected]
(:
Olen luotettava (; !
T. Venla
Kiitos vastauksistanne! Jos saan vuokraponin niin todellakin joku pieni poni olisi minun mielestäni hyvä. Ehk shettis? Mut KIITOS kaikille vastanneille. Et, et ja et: Mä en ookkaan hinkumassa mitään OMAA ponia. Enkä oikeastaan oo hinkumassa mitään!
Olen 22v Espoolainen.
Etsisin siis Espoon puolelta vuokra hevosta.
Itsellä kokemusta ei oo paljoakaan,mutta todellakin kova halu oppia uusia asioita ja olen todellakin kiinnostunut hoitamaan,ratsastamaan vuokrista.
Joskus aikoinaan ratsastin 1vuoden ja nyt taas olen palautunut ratsastuksen pariin.
Olen ehtiny käymään jo alkeiskurssit ja nykyään käyn 1x viikossa ratsastamassa.
1v aikana ehdin käymään myös leirillä joka kesti 1vko. Siellä opeteltiin kaikkea ja esteitäkin hypättiin.
Pysytysin hyvin kyllä koko viikon aikana tulemaan tallille hoitaa ellei tule muuta. Yleensä siis käyn su ratsastamassa.
Ja ma-pe olen töissä,mutta töitten jälkeen ei ole yleensä mitään.
Pääsen bussilla tulemaan ja välillä autolla. Omistan kyllä ajokortin mutten autoa.
Ja voi olla että saan välillä ehkä autoa jostain lainattua.
Missäköhän päin tämä talli sijaitsisi? Mietin yhteyksiä. Kuinka lähelle pääsisi julkisilla.
Ja olen 155cm pitkä. Pystyn myös isojakin hevosia käsittelemään kuiten myös pieniäkin :-)
Etsisin siis rauhallista ja mukavaa hevosta jolla voisin ratsastaa viikolla ihan milloin vain. Ja etenki on helppo ratsastaa eteen.
Saa olla kyllä haastetta hevosessa. Tykkään haasteista :-)
Ja tulevaisuudessa haluisin ehkä vielä kokeilla kisaamista :-)
Onko tallilla sivustoa netissä ja kuvia minkä voisi vuokrata? Pääseekö bussilla kuinka lähelle? Vuokra hinta? Itse pystyisin maksaa 10-20€x.
Olisi kiva jos ei pysäkiltä olisi hirveä matka tallille.
Ja haluisin ehkä myös opetella hevosenkanssa esteitä. Menin silloin vuosia sitten. Kuten kerroin viestissä. Mutta aina tipuin...eli ohjeistusta sen kanssa.
Ja tykkään tosi paljon haasteista!
Toivottavasti olisitte kiinnostunut ja ottaisitte yhteyttä :)