Hei! Hoitaako kenties urologi vai yleislääkäri sukupuolitauteja. Minulla on luultavasti kondylooma, mutta haluaisin siihen mahdollisen jäähdytyshoidon, joten auttakaapa hieman. Varaanko ajan siis urologille vaiko ihan yleislääkärille.
Sukupuolitautien hoito
tommi8
3184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sukupuolitautien poliklinikalle, jos asut isossa kaupungissa. Tavallinen lääkäri osaa jäädyttää kondyloomapatteja. Muistathan, että ulkoisten oireiden poistuminen ei poista kondyloomaa elimistöstäsi, joten sinun on suojauduttava kondomilla, kun olet sukupuoliyhdynnässä.
Pyydä lääkäriltä lähetettä labraan kondylooma testiin ja käy ottamassa testi ennen kuin hakeudut jäädytyshoitoon, on hyvä olla varma että kyseessä on kondylooma sillä voihan kyse olla ihan syylästä tai jostain aivan muusta.
Kondylooma viruksen tuhoavaa lääkettä ei ole, eli sen hoito ei paranna taudilta joten voit tartuttaa sen toiseen jäädytyshoidosta huolimatta eli kondomia jokatapauksessa sinun tulee käyttää.
Kondylooma on, on ollut tai tulee olemaan 80%:lla väestöstä... Hyvin yleinen. Moni "sairastaa" sen tietämättään. On sanottu, että jos on puoli vuotta hoidon jälkeen oireeton, voi pitää itseään terveenä. Virus ei kaikissa tapauksissa jää pysyvästi elimistöön, vaan oma vastustuskyky työntää viruksen pois. Itse ihmettelen, miksi miehille ei tehdä etikkahappopenslausta ja naisille tehdään? Mies on aina terve jos näkyviä kondyloomia ei ole, mutta naisilla ne saadaan penslaamalla näkyviin. Kannattaa tosiaan marssia mahdollisuuksien mukaan suoraan sukupuolitautien polille, sieltä saat asiantuntevaa hoitoa ja tietoa.