APUA TÄNNE HETI !

venlajapiteris

Tänään olin tallilla pikkusiskoni kanssa katsomassa piteä. Haimme piten tarhasta ja hoidimme kuntoon... Voi hyvänen aika ! Pite on ollut meillä vasta kuukauden ja nyt huomasin että Se ontui ! D; nyt tällä hetkellä itken enemmän kuin ikinä ! ;( pelkään että Se on jotain vakavaa esim. Ei voi hypätä tai pahempaa ei voi ratsastaa enään tai pahinta .... Se kuolee x'( ... Auttakaa mua ja kertokaa omista kokemuksistanne ontumisissa? ;( rakastan piteä enemmän kuin mitään Tän maailman hevosta ! Auttakaa :d D::

4

182

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poninomistaja-01

      Ei hyvä jumala soittakaa eläinlääkärille!!!
      Ja tarkistakaa jalat!!

    • venlajapiteris

      No ei Se nyt noin vakavaa oo :DD soitetaan eläinlääkärille huomenna, jos vielä huono on... Krhm. Muutenkaan en 12-vuotialta tarvitse apua
      .. Mielellään ihan aikuisilta.

      • ei paha

        Voi ***** mun hevonen ei pystynyt hengittää kunnolla sisää. Ja itkin huolesta vuoden . Sitten kun kaikki parannus keinot oli käyty läpi Se lopetettiin nyt itken jo tätä kirjoittaessani Se heppa oli ollu meillä jo sillo ku mä synnyin


    • ------------

      Ontumiseen voi olla miljoona ja yksi eri syytä.

      Lievimmillään ontuminen voi johtua esimerkiksi kivestä kaviossa tai ärhäkästä rivistä tai tulehtuneesta haavasta (imppari). Tai hevonen voi vaikka kompastua ja jalka hieman venähtää, ihan kuten ihmiselläkin joskus käy, mutta paranee nopeasti. Hevonen voi ontua myös ihan siksi, että sillä on lihakset pahasti jumissa.

      Toisaalta ontumisen syy voi olla hyvinkin vakava. Hevonen voi olla esimerkiksi liukastunut tarhassa ja saanut lihasrevähtymän tai jännevaurion tai pahimmillaan jopa lievän murtuman (jos jalka olisi kunnolla murtunut, hevonen ei kävelisi mihinkään).

      Paras on kysyä paikalla olevalta kokeneemmalta hevosihmiseltä, joka voi tarkistaa tilanteen ja tarvittaessa kutsua eläinlääkärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      19
      1168
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      57
      965
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      863
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      761
    6. Mitä tapahtuu jos joskus edes kohdataan?

      😊
      Ikävä
      61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      696
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      662
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      660
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      596
    Aihe