APUA TÄNNE HETI !

venlajapiteris

Tänään olin tallilla pikkusiskoni kanssa katsomassa piteä. Haimme piten tarhasta ja hoidimme kuntoon... Voi hyvänen aika ! Pite on ollut meillä vasta kuukauden ja nyt huomasin että Se ontui ! D; nyt tällä hetkellä itken enemmän kuin ikinä ! ;( pelkään että Se on jotain vakavaa esim. Ei voi hypätä tai pahempaa ei voi ratsastaa enään tai pahinta .... Se kuolee x'( ... Auttakaa mua ja kertokaa omista kokemuksistanne ontumisissa? ;( rakastan piteä enemmän kuin mitään Tän maailman hevosta ! Auttakaa :d D::

4

182

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poninomistaja-01

      Ei hyvä jumala soittakaa eläinlääkärille!!!
      Ja tarkistakaa jalat!!

    • venlajapiteris

      No ei Se nyt noin vakavaa oo :DD soitetaan eläinlääkärille huomenna, jos vielä huono on... Krhm. Muutenkaan en 12-vuotialta tarvitse apua
      .. Mielellään ihan aikuisilta.

      • ei paha

        Voi ***** mun hevonen ei pystynyt hengittää kunnolla sisää. Ja itkin huolesta vuoden . Sitten kun kaikki parannus keinot oli käyty läpi Se lopetettiin nyt itken jo tätä kirjoittaessani Se heppa oli ollu meillä jo sillo ku mä synnyin


    • ------------

      Ontumiseen voi olla miljoona ja yksi eri syytä.

      Lievimmillään ontuminen voi johtua esimerkiksi kivestä kaviossa tai ärhäkästä rivistä tai tulehtuneesta haavasta (imppari). Tai hevonen voi vaikka kompastua ja jalka hieman venähtää, ihan kuten ihmiselläkin joskus käy, mutta paranee nopeasti. Hevonen voi ontua myös ihan siksi, että sillä on lihakset pahasti jumissa.

      Toisaalta ontumisen syy voi olla hyvinkin vakava. Hevonen voi olla esimerkiksi liukastunut tarhassa ja saanut lihasrevähtymän tai jännevaurion tai pahimmillaan jopa lievän murtuman (jos jalka olisi kunnolla murtunut, hevonen ei kävelisi mihinkään).

      Paras on kysyä paikalla olevalta kokeneemmalta hevosihmiseltä, joka voi tarkistaa tilanteen ja tarvittaessa kutsua eläinlääkärin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      190
      1643
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1382
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1068
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      919
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      15
      905
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      43
      821
    7. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      114
      670
    8. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      666
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      651
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      597
    Aihe