Uusi syyte Sini Saarelalle: ”Voi johtaa 7 vuoden vankeuteen”
Sini Saarelan syyte Venäjällä Venäjän tutkintaviranomaiset langettivat suomalaiselle Sini Saarelalle syytteen huliganismista, kertoo Greenpeace.
–Voi johtaa jopa seitsemän vuoden vankeuteen, Greenpeace kommentoi tiedotteessaan.
Sini Saarelan syyte Venäjällä Venäjän tutkintaviranomaiset langettivat suomalaiselle Sini Saarelalle syytteen huliganismista, kertoo Greenpeace.
–Voi johtaa jopa seitsemän vuoden vankeuteen, Greenpeace kommentoi tiedotteessaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
pidetään peukkuja että tulee kakkua!
Niinpä
Voitais tuomita mun puolesta vaikka vanhalla neuvosto pykälällä: "§ 58.8. neuvostovastainen agitaatio". Siitä seurauksena kuokkimaan sverlovskiin turvetta 25 vuodeksi !
Positiivistä tässä on se että enää emme voi syyttää pelkästään muita maita huliganismistä. Kyllä kantasuomalaisetkin osaa.
Kuten täälläkin jo on todettu, Venäjä tuot piittaa kaiken maailman "Haagin tuomioistuimista": emme me niiden "joihinkin istuntoihin" osallistu!
Sodassa ei ole sääntöjä, vaikka jotkut sinisilmät ameriikkiläisoppia saaneet niin kuvittelee nettiä selattuaan... Amerkiikissä näyttää olevan omat kidutussäntönsä (eko)terrosirristien paljastamien varalta: Hidas kylmääön veteen hukuttaminen lääkärien valvonnassa? Miten onnistuisi Venäjällä - edes malliksi?
http://www.hs.fi/ulkomaat/Hollanti vaatii Venäjää vapauttamaan Greenpeacen aktivistit/a1383709383391
Mutta Hollanti onkin itsenäinen valtio, toisin kuin Suomi jolle on naurettu vuosikymmeniä kun olemme kehuskelleet itsenäisyyttämme. Suomettumis sana tunnetaan joka maailmankolkassa samalla lailla kuin "orjuus". Sotaveteraanit tekivät turhaa taistelua, Suomen kansa on ihan selvästi taas valmis olemnaa Venäjän vallan alla. Muualla puhutaan että Sini pitäisi vapauttaa ja tällä palstalla halutaan pitkiä tuomioita.
Onhan se niin että näissä itäblokin maissa kuten Suomi ihannoidaan esivaltaa. Kohtahan parhaat asunnot ja kesäasunnot onkin myyty jo Venäläisille.
Niin että harasoo vaan ja Ladaan korjaamaan.
Suomessa näköjään Venäjä tunnetaan. Haagissa ei vielä, mutta kyllä hekin oppivat. Riehuminen " kaikenmaalimantuomioistumissa" vain pahentaa syyllisen tilannetta Venäjällä!
Eräille viheraktivisteille on tulossa muita ankarampi tuomio rikoksenuusijoina.
Hovioikeus on nimittäin tuominnut heidät syyllisiksi rikoksiin vuodelta 2011. Onkohan nyt ihan oikeasti Siperiaan karkottaminen edessä? Se kun kuulemma myös opettaa!? Venäjällä huligaaneille on näin käynyt.
Kumiveneellä upottaa venäläisiä rajavartioita?
kyllä on ihan oiken tälle porukalle että häkkiä ja pitkäksi aikaa ja kun sais koko porukan samaan karsinaan niin olis kiva katella