Mitenkähän meni

niiimpäniiiin

Suomi kuten muutkin Saksan kanssa-sotijat, liittolaiset ja muut aseveljet, joutuivat sodan jälkeen oikeustoimenpiteiden kohteeksi voittajien tahoilta.

Tietääkseni kaikissa näissä maissa poliittinen johto ja muut yhteishenkilöt, ainakin osa niistä jollakin tavalla tuomittiin, jos saatiin kiinni.

Mutta Suomessa ei teloitettu ketään, sitä en tiedä onko toista maata, missä osattiin pelastaa omat johtajat samalla tavalla, vai menikö ne laidastaan seinää vasten, kun voittajat saneli lakeja joita luetaan.

Norjalaiset taisivat teloittaa 800 saksalaismielistä, aika paljon kun ajattelee, että kyse on kumminkin pohjois-maasta, joka ei itse edes osallistunut varsinaisiin sotatoimiin, Tanskakin taisi teloittaa muutaman kymmenen tanskalaista.

Virolaisia ja muita itä-eurooppalaisia ei kannata edes laskea, niitä meni siperian leirelle kuolemaan useita satoja tuhansia, osa ammuttiin samantien kun kiinni saatiin.

3

56

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä oikaisuja: Tanska ja Norja eivät olleet Saksan liittolaisia eivätkä aseveljiä, vaan miehitettyjä maita. Norjassa Quisling ja muita nazi-henkisiä yhteistoimintamiehiä tuomittiin maanpetoksesta kuolemaan, joten niitä ei voida rinnasta esimerkiksi Nürbergin sotarikosoikeudenkäynteihin.

      Tanskassa ei tuomitu ketään, koska hallituksen myöntyväisyys-politiikka oli kansan hyväksymä.

      Romaniassa ja Unkarissa NL teloitti näiden sota-ajan johtajat ja sama oli suuniteilla kesällä -44 jos Suomi olisi antautunut.

      Suomessa NL luopui kuolemanrangaistuksesta, koska Paasikivi "pelkäsi" että sotasyyllisistä olisi tehty marttyyrejä. Eli meidän kunnioitettu presidenttimme Risto Ryti vältyi murhalta, koska maata ei miehitetty ja osatiin myös huomauttaa marttyyriydestä.

      Italiassa jotkut kiihkoilijat murhasivat Mussolinin. Näin se meni.

      Ns. sotasyyllisinä tuomitut olivat Suomen kunniallisia kansalaisia, jotka toimivat maamme parhaaksi ja pelastivat veteraaniemme kanssa meille itsenäisen isänmaan.

      • niiimpäniiin

        Tanskassa ei ehkä tuomittu ketään, mutta teloitettiin kumminkin muutamia henkilöitä.

        Sama juttu Italiassa, Ranskassa, Belgiassa, porukkaa kyllä teloitettiin, osa kyllä tuomittiinkin, Hollannista en tiedä.

        Italiassa niitä hirtettiin lyhtypylväisiin.

        Jugosslaviassa oli käytännössä sisällissota, Sebit tappoi ainakin 800 000 muslimia.

        Suomalaiset hoitivat asian fiksusti, pelastivat oman poliittisen johtonsa, joka ei ollut tehnyt mitään varsinaista rikosta, mutta mikäli neukut olisi saaneet tahtinsa läpi, niin ne olisi tuomittu Moskovassa.


    • Anonyymi

      ----- mikäli neukut olisi saaneet tahtinsa läpi, niin ne olisi tuomittu Moskovassa.-----

      Suomen herrat pelalsti se kun Mannerheim oli jo sota-aikana ilmittanut neukulle, että Suomi ei hyökkää Leningradiin eikä Sorokkaan. Se meidät pelasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      85
      3408
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2837
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2356
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2308
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2251
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2226
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2103
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2057
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1954
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      112
      1914
    Aihe