Kulut dieselsisäperä vs moderni perämoottori

6+5

Kumpi on kokonaiskuluiltaan edullisempi noin 7-8-metrisessä liukuvassa veneessä, sisäperädiesel vai perämoottori. Teholuokka noin 200 hv ja käyttötunteja noin 100 kaudessa.

Sisäperä kuluttaa ehkä alle litran mailille perämoottorin kuluttaessa noin1,5 l/mpk. Onko sisäperäkoneen huoltaminen paljon kalliimpaa kuin ison perämoottorin?

16

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Diiselin hankinta tuossa teho/ metriluokassa ei käytännössä koskaan ole taloudellisesti järkevää. Hankintahinta liian suuri.

      • Ahtaaja

        Ja jenkeistähän saa kontissa 200 hp hondan kympillä. Eli semmoinen vaan tilaukseen!


      • Dzldzldzl

        haarukka on aika iso. 7m luokassa peris menee 1,5 litralla, mutta jos on 8m ja 3tn tyhjäpaino, alkaa olla karummat kulutukset. Nykydzl yhä litran pinnassa. Hyötyinä myös mahd. ajolämmitys, webasto ja dieselliesi. Ja painopiste!


      • satamaan töitä
        Ahtaaja kirjoitti:

        Ja jenkeistähän saa kontissa 200 hp hondan kympillä. Eli semmoinen vaan tilaukseen!

        Kotiovelle maksaa kympin vai?
        Annas osoite, ni tilaan pari kappaletta heti!


      • yyhhyyh54tgrg4tt4gr4
        satamaan töitä kirjoitti:

        Kotiovelle maksaa kympin vai?
        Annas osoite, ni tilaan pari kappaletta heti!

        Tarkasta kuitenkin e.d.k:iltä että männäntapit ovat kiinteät!


      • tonnisinnetaitänne
        satamaan töitä kirjoitti:

        Kotiovelle maksaa kympin vai?
        Annas osoite, ni tilaan pari kappaletta heti!

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/11744448
        No muistin väärin, olikin vain kympin säästö vs. suomen hintaan, sorry!!


    • onko niitä montaa

      Onko niitä veneitä paljoa missä voi edes valita sisäperän tai perämoottorin välillä?

    • Yhtälö

      Hommaatko ensin koneen ja sitten sille sopivan veneen,vaiko toisin päin?

    • yh55yhretgbrtgry

      Jos on varaa ajaa liukuvalla guttabergakipolla, niin ei pitäisi kysellä kulutuksen hintoja!

    • Neptunus

      Kulutus ja huoltokulut ovat vain yksi kriteerii monista - sivuutan ne ja vastaan tuohon huoltamiskysymykseen.

      Oikein asenetun sisäperäkoneen huoltaminen on rationaalimpaa, helpompaa ja motivoivampaa kuin perämoottorin, koska se sujuu kontrolloidummin, valvotummin ja yksityskohtaisemmin. Näin siitäkin huolimatta sen huoltaminen on "työvoittoisempaa"

      Sisäperämoottorin toimintojen monitorointi voidaan järjestää täsmennetymmin.

      Siitä saatavat muut hyödyt ovat myös merkittävämmät.

      • Luvunhäkyttäjä

        No kerropa miten sen "väärinasennetun" huoltaminen eroaa tuosta "oikeinasennetusta" ?


      • Hfyrjsuencbv

        Yritin ymmärtää tota Neptunuksen kirjoitusta. Siinä ei tainut olla yhtäkään järkevää osaa, ihan uskomatonta soopaa. Siis mistä noi sanat oli revitty? Sisäperäkoneen huoltaminen on valvotumpaa jne? Työvoittoisempaa? Monitorointi hoidetaan täsmennetymmin?
        Voisiko Neptunus avata vähän joka väitettä, esim esimerkillä miten toisen nonetyypin huolto on valvotumpaa? Tuleeko siihen maahantuojan edustaja viereen valvomaan huoltoa?


      • Neptunus
        Luvunhäkyttäjä kirjoitti:

        No kerropa miten sen "väärinasennetun" huoltaminen eroaa tuosta "oikeinasennetusta" ?

        Oikein asennetun koneen keskeiset huollettavat kohteet ovat helposti tai helpohkosti käsillä.


      • Neptunus
        Hfyrjsuencbv kirjoitti:

        Yritin ymmärtää tota Neptunuksen kirjoitusta. Siinä ei tainut olla yhtäkään järkevää osaa, ihan uskomatonta soopaa. Siis mistä noi sanat oli revitty? Sisäperäkoneen huoltaminen on valvotumpaa jne? Työvoittoisempaa? Monitorointi hoidetaan täsmennetymmin?
        Voisiko Neptunus avata vähän joka väitettä, esim esimerkillä miten toisen nonetyypin huolto on valvotumpaa? Tuleeko siihen maahantuojan edustaja viereen valvomaan huoltoa?

        Jos haluat esittää kysymyksesi nasevammin, voinet konsultoida maahantuojan edustajan kanssa. Hän varmaankin ohjaa myös valvotusti tiedon lähteille.


    • Minulla juuri tuollainen 7,5 m 225 hv diesel. Painaa kai 2700 kg. Kulutus on noin 1,4 l /mmaili , kokeiltu noin 80 merimailin matkalla, joka ajettiin 24 s nopeudella.
      Huolto on hiukan vaivalloista verrattuna 2-T perämoottoriin, jossa vain peräöljy pitää vaihtaa.
      Eli vetolaitteen peräöljy 2 ja puoli litraa (ei mene tuubista kuten perämoottorissa) sinkit on aina vaihtokunnossa (taitaa olla 4 kpl) perämoottorissa 10 v välein. Siipipyörän irrotus (ei tarvi tehdä periksessä) Akselin ja laakerien rasvaus (ei tarvi tehdä periksessä) Glykoli merivesipuolelle (ei tarvi tehdä periksessä) Moottoriöljyn ja suodattimen vaihto (ei tarvi tehdä periksessä) Merivesisuodattimen vaihto (ei tarvi tehdä periksessä) Polttoainesuodattimien (2 kpl) vaihto (ei tarvi tehdä periksessä kuin ehkä 5 v välein)
      Ei tainnu kaikki edes tulla mainituiksi. Kyllä perämoottori on helpompi , varsinkin 2-T.

      • Täsmähuolto

        Itse vaihdoin sisäperäkoneen perämoottoriin, ja venekkin vaihtui siinä välissä. Ja polttoainekkin.

        Kyllä se kausihuolto on nyt niin paljon helpompaa. Ihan niin kuin jokander kirjoitti.

        Eli perämoottorin huolto on on rationaalimpaa, helpompaa ja motivoivampaa kuin sisäperän, koska se sujuu kontrolloidummin, valvotummin ja yksityskohtaisemmin. Ja siten se on "työvoittoisempaa", koska ei tarvitse pyllistellä ahtaan konetilan yläpuolella.

        Itse olen sitäpaitsi järjestänyt perämoottorin toimintojen monitoroinnin täsmennetymmin :) :) :)

        Siitä saatavat muut hyödyt ovat myös merkittävämmät.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      208
      2615
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      47
      1815
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      146
      1397
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      354
      1337
    5. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      346
      1274
    6. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      25
      1186
    7. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      57
      1123
    8. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1036
    9. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      986
    10. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      21
      893
    Aihe