Win-8.1 "ajelut" !
Vuosi mikkiksen "testaajana" ja lopputulos on = ehkä hyvä niihin kosketuslätysköihin, mutta kyllä Win-7 Pro on vielä F1 pöytäkoneissa ja "normi" läppäreissä !
Nyt on sitten ostettava vielä yksi Win-7 pro asennuslevy uuteen läppäriin vuoden lopussa !
Kyllähän se kasi pelaa, jos ei ole vaatimukset kovin korkealla, mutta "karsittu" seiska ei pelaa samoin kun alkuperäinen "palikointi" ! Joten..............................?
http://cdn.thenextweb.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/08/os_net_applications_july_2013-730x494.png
Vuosi mikkiksen "testaajana" ja lopputulos on = ehkä hyvä niihin kosketuslätysköihin, mutta kyllä Win-7 Pro on vielä F1 pöytäkoneissa ja "normi" läppäreissä !
Nyt on sitten ostettava vielä yksi Win-7 pro asennuslevy uuteen läppäriin vuoden lopussa !
Kyllähän se kasi pelaa, jos ei ole vaatimukset kovin korkealla, mutta "karsittu" seiska ei pelaa samoin kun alkuperäinen "palikointi" ! Joten..............................?
http://cdn.thenextweb.com/wp-content/blogs.dir/1/files/2013/08/os_net_applications_july_2013-730x494.png
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ei vaan ole muutto kasiin tungosta !
Win 8.1 pro ehkä on parempi, mutta win-8 myynti on lopahtanut ! Kyllä kasi on järkevä päivitys XP käyttäjille, sillä XP on "menneen talven lunta" puolen vuoden päästä !
Katsotaan kuinka joulumyynti menee ? Useimmat ostaisivat uuden läppärinkin, jos siinä olisi Win-7 , mutta OEM-kasi koneessa ja vuoden päästä tulee Win-9 , siis kasin "elonkaari" (lainaus matti mainion kirjoituksista" on melko lyhyt näinollen !
Kannattaa harkita kaksi kertaa kasin ostoa jouluksi ........
http://news.softpedia.com/newsImage/Windows-8-Starts-Losing-Users-as-Everyone-Is-Moving-to-Windows-8-1-396143-2.png/
XP ollut menneentalven lunta koko ajan ja päivitykset loppuvat kaksi kertaa vuodessa. Miksi niitä päivityksiä kuitenkin ontullutjatkuvasti?
Eipä tule kovin pitkään niitä "päivityksiä", sillä ikäloppu se on !
Kokeilin pikaisesti "kasia" ja eipä antanut aihetta vaihtotoimenpiteisiin, aiheutti lähinnä myötähäpeästä aiheutuvia naamanliikkeitä ja naurunpurskahduksia. Jatkan siis Ubuntulla.
Kokeilin pikaisesti "Ubuntua" ja eipä antanut aihetta vaihtotoimenpiteisiin, aiheutti lähinnä myötähäpeästä aiheutuvia naamanliikkeitä ja naurunpurskahduksia. Jatkan siis Windows seiskalla .
Monkey see, monkey do, niinhän se menee windows-pojuilla, kun omia ideoita ei ole ja muilta pitää apinoida.
Pelko persuksissa linux pojilla kirjoituksista päätellen ja ei ole ihme, kun linux on polkenut samoilla jalansijoilla 20 vuotta !
http://news.softpedia.com/newsImage/Windows-8-Starts-Losing-Users-as-Everyone-Is-Moving-to-Windows-8-1-396143-2.png/
Kasissa myös hiiriongelmia...
http://www.digitoday.fi/data/2013/11/02/ei-pelita-enaa-windows-81-teki-hiirista-horkkatautisia/201315295/66?rss=6
8.1 kasissa on vielä niitä "viilaamattomia" kulmia ja minulta loppui kiinnostus kasiin toistaiseksi !
Laitoin Windows 7 Home prem takaisin ja tämä on viimeistelty valmiiksi.
Katson ensivuoden alussa, jos ne viimeistelyt on tehty ja toistaiseksi ajelen seiska 7-pro ja prem käyttiksillä, sillä näissä ei ole häiriöitä !
Se on kumma, että "Windows Blue" ilmainen kokeilu versio pelaa erinomaisesti, mutta ne uudet Win kasiin päivitetyt 8.1 käyttikseen on täynnä vastamäkeä ?
On kait ostettava OEM Windows 8.1 Pro, eikä mitään "päivitysversiota" ! Vaan näyttää siltä, että kasista ei tule seiskan voittajaa, mutta kasihan on tehty niihin kosketus näyttöihin, vaikka se on "liisteröity" seiskan päälle, mutta kevennettynä ja kaikki extrat poistettu !
Microsoftin pitäisi antaa vaihtoehto kasista seiskaan "peruutus" , mutta se Ballmer vielä munii itseään loppuun asti !?!?!?!?
Vistassa oli "peruutus" vaihtoehto XP.hin ja kasissa pitäisi olla myös mahdollisuus peruuttaa kasi seiskaan !
Joulu myynti kärsii, jos ei tyyli muutu mikkiksellä !!!!!!!!!!!!
Paljonko maksaa koneen päivitys seiskaksi ja onnistuuko tuosta vain?
Noin 100 euroa ostamalla siis Windows 7 asennusmedia ja lisenssi.
Noita "kysymyksiä" tulee olemaan sivulla paljon, sillä "kasi" ei pelaa kiitettävästi "normi" koneissa ja kosketus-levyistä minulla ei ole kokemusta, sillä minun mielestä ne on "lasten leikkikaluja" !
Toivottavasti "Mikkis" antaa mahdollisuuden "peruuttaa" kasin seiskaan, sillä kaikki koneet tulee OEM-kasilla ja tällä hetkellä kasi on vielä "raakile" !
No aika sen näyttää ?
"No aika sen näyttää ? "
Enpä jaksanut jäädä odottelemaan, jatkan Ubuntulla.
Siinähän sitten ajelet ubutubuttimella "auringon laskuun" !?
Loppu toteamus Win-8.1 .....................
Kyllä kasilla toimeen tulee, siis jos se on uudessa koneessa ostaessa, niin ei ole tarpeellista ostaa seiskaa kasin tilalle, sillä kun kasin käytön oppii, niin todellisuudessa se on "seiska", kun asentaa sen "nappulan" jolla ohittaa sen "tiili sivun", mutta se on jokaisen oman päätöksen vallassa mitä tekee !
Siis kyllä kasi pelaa kiitettävästi, kun oppii hiukan uuden käsittelyä !
> todellisuudessa se on "seiska", kun asentaa
> sen "nappulan" jolla ohittaa sen "tiili sivun", ...
Kasi käynnisttyy nopeasti mutta muutakin nopeutusta on saatu
Tässä linkissä tehty useita suorituskykytestejä
http://www.zdnet.com/windows-8-vs-windows-7-benchmarked-7000002671/
Testin seiskoissakin käytetty uutta directX:n versiota 11
"Kerran vielä, ennenkun nukutaan" !
Minä jo annoin "periksi" kasin ajelun !!!!!!!!!!!! 8.1 piti olla koorjaus-sarja, mutta hommat meni päin "ahteria" !?
No onneksi on Windows seiska ja tällä ajellaan 2020 Plus, ellei se ysi ole sitten seiskaa vastaava ?
Täytyy sanoa Ballmerin "puolesta", että "kauan tinasin ja paljon pilasin, mutta viimein "kolvini" kylmeni" !!!!!
Hyvää ajelua kasilla ????????????
Ostin hiljattain edullisen W7 Pro kannettavan kun kaupassa ei ollut enää W7 Home versiota tarjolla.Verrattuna Vistaan,joka on suosikki käyttöj tämä on hankalampi käyttää,turhia ominaisuuksia vain kotikäyttäjälle.W8 konetta en halunnut ostaa.Ei taida kannattaa ostaa ja vaihtaa W7 home versioon?
???turhia ominaisuuksia vain kotikäyttäjälle.???
Ja mikä on "turha" ominaisuus ?
W7 pro ja W7 home on aivan sama ja ne "ominaisuudet" ei haittaa toimintoja !
Win-7 Pro on F1 käyttöjärjestelmissä tänä päivänä, joten.......?
Linuxiin ja ubuntuun on todella vähän ohjelmia saatavilla verrattuna win8 ja niitten käyttäjiä todella pieni määrä. Ja Linux on pelkkä ydin ei aito käyttöjärjestelmä