Toro 521 lumilinko

Tonix

Rupee kone vetämään viimesiään,muuten kaikki toimii moitteettomasti.Meinasin et jos vaihtais tohon jonkun halvan kiinankoneen tilalle.Tietääkö joku millanen kampiakselin pää tossa mahtaa olla,kartio vai suora (mm).Joku kiinankone vois sopia suoraan heittämällä paikalleen.Vinkkejä otetaan vastaan.

5

3557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä se on suora , ne kiinan koneet käy siihen suoraan mutta kiilahihnan pituutta voi joutua muuttamaan, riippuen siitä onko akselin pää eri korkeudella vanhaan verrattuna.

    • Toro 521

      Loncin 196 cc 6,5 heppanen käy suoraan tohon! Mulla samanlainen linko ja meni heittämällä paikoilleen!!

    • Tonix

      Jep,tollanen samanlainen motti tuli ostettua ja samat asiat todettua,saa sitte nähä että mites kauan kiinan kone kestää.

    • Anonyymi

      Muistaakseni 19 mm ja pikkasen päälle akseli. Tuumamittanen niin siksi päälle.
      Longin 6.5 hv sopii ihan heittämällä. Puuilo myy sitä noin 200€ hintaan. Joissain uusissa lingoissa sama moottori. Mutta vanhasta moottorista hihna pyörän irroitus voi olla haaste. Ei ole kartio vaan kiila ja mutteri päässä. Lämmitys ja kunnon ulosvetäjä ehkä tarpeen. Oli ainakin itsellä tosi tiukassa.
      t. Jari Mäkinen

      • Anonyymi

        Akseli on tuumamitoituksella 3/4 eli 19.05mm. Luultavasti hihnaohjaimet ei sovi suoraan. Tarvii muokata tai tehdä uudet. Hihnalinja pitää myös tarkistaa ja tarvittaessa muuttaa moottorin kiinnityksiä.
        Kiristys rullat on usein myös vaihtokunnossa tai ainakin huollon tarpeessa. Eli ei ne moottorivaihdot ihan heittämällä meni.
        Vanhoissa lingoissa voi olla vielä moottori kaksi akseli ulosotolla. Niiden muuttaminen yhdelle on isompi työ koska akselit pyörii eri suuntiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      266
      6977
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      53
      4943
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      100
      4481
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      9
      4286
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      39
      3783
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      118
      3665
    7. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      68
      3636
    8. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      25
      3542
    9. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      71
      3313
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      59
      2470
    Aihe