Venäjän jumalanpilkkalaki vs pastafarit

Selvisipä sitten sekin syy, mihin jumalanpilkkalakia on Venäjällä tarkoitus soveltaa. Sillä halutaan antaa oikeutukset väki ja virkavallan käyttöön kaikkea sellaista toimintaa kohtaan johon riittää pelkkä epäilys kristinuskon halveeraamiseta.


Ei hyvältä näytä..


http://www.huffingtonpost.com/2013/08/26/russia-pastafarian-_n_3816805.html
3128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuostakin näkee, että mitä tapahtuu kun kirkoille antaa liikaa valtaa, tässä tapauksessa ortodoksi kirkolle. Onneksi Suomessa kirkko on melko vähällä vallalla varustettu, ja hyvä niin.

Äänestä

Miten mahtaisi käydä Venäjällä, jos vaikkapa joku juutalainen kokisi uskonnollisten tunteidensa tulleen loukatuksi ortodoksisen kirkon pääsiäisen vietosta? Olisiko paikalla miliisi ja OMOH antamassa vauhtia munkkikulkueelle? Epäilen.

http://www.hs.fi/fingerpori/s1349780664731

Äänestä
  • Aloittaja

    Tuskin taitaa Putinia sen enempää kuin muitakaan johtoporrasta muiden uskontojen ja uskonsuuntien näkemykset tai oikeudet juuri kiinnostaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


atac kirjoitti:

Selvisipä sitten sekin syy, mihin jumalanpilkkalakia on Venäjällä tarkoitus soveltaa. Sillä halutaan antaa oikeutukset väki ja virkavallan käyttöön kaikkea sellaista toimintaa kohtaan johon riittää pelkkä epäilys kristinuskon halveeraamiseta.


Ei hyvältä näytä..


http://www.huffingtonpost.com/2013/08/26/russia-pastafarian-_n_3816805.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu