Alkaa pikkuhiljaa ärsyttää nää ylen dokumentit.Nuoret jotka lintsaa yms ilman todellisia syitä (kiusaamine,mielenterveyshäiriöt yms) on vaan laiskoja.
Jos ei kiinnosta koulua vaikka pääkopassa kaikki ok ja fyysisesti kunnossa,niin on oma moka jos syrjäydyt piste.SIINÄ KÄRSIKÖÖT.Älä itke jos et saa töitä ilman koulutusta jos et jaksa edes opiskella.
Täytyy tehdä jotain sen eteen että saiskin jotain.
Jos ei kiinnosta koulua vaikka pääkopassa kaikki ok ja fyysisesti kunnossa,niin on oma moka jos syrjäydyt piste.SIINÄ KÄRSIKÖÖT.Älä itke jos et saa töitä ilman koulutusta jos et jaksa edes opiskella.
Täytyy tehdä jotain sen eteen että saiskin jotain.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ja lisäksi vielä,Täällä on ahkeria,opiskelevia ihmisiä jotka ei saa töitä vaikka olisi ammatti.MIksi laiskan syrjäytyneen pitäisi saada töitä?
Toki kaikkien pitäisi saada ammatti.Mutta vitosen keskiarvolla jonka on joskus hommannut on vähän vaikea päästä mihkään kouluun,joten olisit opiskellut?!
Nykyään saa niin hyviä tukitoimia että koulun käynnin pitäisi olla helppoa!
Parannusehdotuksia otetaan vastaan!
Miksi tartut aiheeseen mistä et tiedä mitään tai sinulla ei ole mitään omakohtaista kokemusta?
Saat itsesi vain kuulostamaan todella katkeralta ihmiseltä.
Nuori ei ole välttämättä ole laiska, jos lopettaa opiskelut kaikki vaan ei sopeudu koulunpenkille istumaa. Ennen vanhaa sellaiset, jotka ei viihtyny koulus meni töihin. Kaikki ei ylipäätän pääse edes opiskelee, kun on niistä kova kilpailu nykyään. Ammattikoulutkin on turhan pitkäks venytettyi ja paljon turhaa teoriaa siellä on eli ei ihme, jos moni turhautuu ja lopettaa. Laiskuus saatta myös johtuu siitä, että kärsii masennuksesta tai muista mielenterveyshäiriöistä. Kukaan ei ole laiska syntyessään se johtuu aina jostain. Minusta pitäis lähtä kehittää oppisopimuskoulutust ja vähentää turhia aineita ammattikouluissa. Toisen asteen koulutuksen tulis olla myös ilmaista eli kaikki koulukirjat, tarvikkeet, matkat yms pitäisi saada ilmaseksi. Syrjäytyminen ei ratkea sillä kuitenkaa, että kaikki kävis jonkun toisen asteen koulutuksen, koska pitäisi viellä saada työllisyyskasvuu, että ihmiset työllistyy.
Suosittelen luusereille köysiohoitoa niin loppuu kerralla kärsimys.
http://areena.yle.fi/tv/796266
Tämä ohjelma sai mut todella ärsyyntymään.Ihan oikein jos ei elämä rullaa,voi opettaja parkaa.Tollaset kiusaaja,laiskat luuserit ei tarvii mitään-alko ottaa niin pannuun tää ohjelma!!
!
Laiskoja vaan syrjäytyneet.