http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2013110517688853_ul.shtml
On erittäin todennäköistä, ainakin 50 %:n varmuudella tuolla on myös meitä älykkäämpää elämää ja sieltä tullaan tänne ennemmin kuin me menemme sinne, vai onko joku eri mieltä?
On erittäin todennäköistä, ainakin 50 %:n varmuudella tuolla on myös meitä älykkäämpää elämää ja sieltä tullaan tänne ennemmin kuin me menemme sinne, vai onko joku eri mieltä?
Vastaukset 31
Vanhimmat
Kyllä lopunaikoina tulee UFOT ja avaruusoliot näkyvästi maan päälle! Näin raamattu kertoo näistä ! Maan asukkaat jotka ovat hylänneet RAKKAUDEN TOTUUTEEN! Tulevat eksytetyksi ! Ufot ovat langenneita enkeleitä! Eli demoneja ,pahoja henkiä!
Ja osoittavat todeksi sen, että nekin ovat "luonnollisia olioita".
Ei mikään joka on olemassa ole luonnotonta.
Mutta se on totta, että joka ei usko, menee taaskin "väärään junaan."
En pitäisi tuotakaan mahdottomana. Jos on maankaltaisia planeettoja noinkin paljon kuin artikkelissa sanotaan, on enemmän kuin todennäköistä että siellä on myös elämää. En sitten siitä mene takuuseen, että ovatko he meitä älykkäämpiä ja jos on niin onko niillä tarvetta tulla täällä käymään.
"Vaihteluväli riippuu elämänvyöhykkeen määrittelystä. "
-Jos määritellään tuo vyöhyke vaikka identtiseksi maan kanssa, niin pitäisin sulana hulluutena jos joku sanoisi ettei siellä asu edes ameeboja tai bakteereja.
Jutussa ei ilmennyt planeettojen ikää, joten voi vain arvailla missä kehitysasteessa elämä niissä esiintyy.
>>On erittäin todennäköistä, ainakin 50 %:n varmuudella tuolla on myös meitä älykkäämpää elämää...
On aika yleinen harhakuva, että monivalintavastausten todennäköisyys jakautuu aina tasan.
Siellä joko on tai ei sekä elämää että älykkyystasoja jotka joko ovat tai eivät meitä fiksumpia.
Siis on tai ei. Eikö se ole silloin fifty-fifty eli 50 % mahdollisuus suuntaan tai toiseen.
Voiko kukaan esittää tieteellisempiäkään lukuja?
50% mahdollisuus on oikeastaan niin suuri että evoluutioteoriaan kuuluvien aivan uskomattoman minimaalisien todennäköisyyksien toteutumisten rinnalla tämä 50 % mahdollisuus on todellisuudessa oikeastaan aivan varma juttu. Eli avaruudessa täytyy olla elämää ja vieläpä meitä älykkäämpää.
Näin varmasti on jos tässä mennään eteenpäin samoilla ehdottoman tieteellisillä todennäköisyyskriteereillä kuin millä evoluution todisteita on aina hankittu ja yhä hankitaan.
>>Siis on tai ei. Eikö se ole silloin fifty-fifty eli 50 % mahdollisuus suuntaan tai toiseen.
"Siis on tai ei. Eikö se ole silloin fifty-fifty eli 50 % mahdollisuus suuntaan tai toiseen. "
Tarkoitat siis, että minulla on 50% mahdollisuus päästä Viivi Pumpasen pöksyihin, jos kysyn häneltä, että "pääsiskö pukille?"?
Eihän hän voi vastata muuta kun kyllä tai ei (ei välttämättä juuri noilla sanoilla)
Mikäli entinen kaava jatkuu on 100% varmaa että onni menee taaskin ohitsesi.
Jos evluutiotapahtumien todennäköisyyskriteerit otetaan laskentaperiaatteena huomioon niin olen jo käynyt Viivin luona monta kertaa.
Mutta koska evoluutiotodennäköisyydet ovat valitettavasti edelleenkin uskonasioita niin minäkin vain kuvittelen käyneeni Viivin luona monta kertaa.
Keskittyisit jyr nyt vain miettimään sitä, millä himputin konsteilla 4000 vuotta sitten on rakennettu valtava, myrskynkestävä puurakenteinen alus ja miten sen kymmenet tuhannet salvokset kaikkine hienouksineen on koskaan edes ehditty nysvätä sen ajan konsteilla.
Menepä nyt kiltisti takaisin sinne peilin eteen haastelemaan.
Aliarvioit entisaikojen taiturit!
http://www.google.fi/imgres?imgurl=http://static.panoramio.com/photos/large/1286565.jpg&imgrefurl=http://www.panoramio.com/photo/1286565&h=734&w=994&sz=194&tbnid=I3Ouz-rFdWgTEM:&tbnh=90&tbnw=122&zoom=1&usg=__T8YyOlr6zILeZOnwXzkB6j5N3bc=&docid=d0Invxaa71SoMM&sa=X&ei=YEd6UsTBJ9Cu4QTzpYHwDw&ved=0CEsQ9QEwBA
Mietipä vähän:
"Siis on tai ei. Eikö se ole silloin fifty-fifty eli 50 % mahdollisuus suuntaan tai toiseen."
Lottoat yhdellä rivillä. Se on joko täysosuma tai ei ole. Onko fifty-fifty vai ei?
Ei hirsirakentamisessa tarvitse käyttää nauloja, niistä on usen vain haittaa.
Tässä suunnilleen samankokoinen puulaiva.
https://www.google.fi/search?q=vasa boat stockholm&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=2Vd6Up2_CInX4ASrpoGQCQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=837&bih=537#facrc=_&imgdii=_&imgrc=nU5AEOi_N_EDEM:;5Y_V6RXO8XvV0M;http://stigdragholm.files.wordpress.com/2013/08/vasa-ship-stockholm.jpg;http://stigdragholm.wordpress.com/2013/08/02/august-2-2013-the-grande-scandale-of-the-world-elite-and-its-war-plan-to-kill-torment-and-enslave-humanity-self/;1600;1064
Noinhan se on, välillä tulee voitto ja välillä ei.
Mutta nyt tieteenharrastaja unohtaa että tässä E. Vokki käyttääkin evoluutioteorian hyväksymiä todennäköisyyskriteerejä ja niiden perusteella se lottovoitta pamahtaa kohdalle satavarmasti ja kapan päälle saa Pumpasen Viivin.
Tuota ei kysytty, vaan tuleeko keskimäärin joka toinen kerta voitto?
Myönnät siis avanneesi keskustelun sivunikilläsi E. Vokki.
Komean neitsyt matkan teki tuo alus, melkein risteilyn. Siitä sitten reilun 300 vuoden päästä laiva nostettiin pohjamudista. Noin 500 metrin päästä rakennuspaikastaan.
Black Nemo ei huomannut että tuosta laivasta puuttuivat ne arkissa painolastina olleet eläimet, siksi se upposi.
Ihan omalla nimelläninhän minä tuon avauksen tein.
Mitä oikein tarkoitat kun kysyt E.Vokilta että avasiko hän sivunikillään kun käytti E.Vokkia avauksessa?
Ei kai päänikki ole sama kuin sivunikki?
Heheehee Vasa laiva olisi uponnut vaikka tarvittavia painoja olisi ollut vaadittava määrä. Alin tykkikansi olisi tällöin ollut vesirajan alla. Paatti puolilleen kiviä jotta pysyy pystyssä, niin mihinkäs ne kaikki elukat. Katsos kun tuollaisessa laivassa täytyy kölipainojen pysyä paikallaan, niin tax freen ja diskoteekin välillä ramppaavat norsut ja sarvikuonot keikuttavat liiaksi segelbååttia.
"On erittäin todennäköistä, ainakin 50 %:n varmuudella tuolla on myös meitä älykkäämpää elämää "
Samanlaista evolutkujen satuilua kuin koko evoluutio.
Ja ajatteles neitiseni, että kirjoittaja oli sentään kreationisti jyr alias E.Vokki.
Niinpä.
Jos prosenteista tai todennäköisyyksistä puhutaan niin evoluutioteoria on satavarmasti evouskon sävyttämää roska-tiedettä yhtä suurella todennäköisyydellä kuin Roska- DNA oli satuilua.
Määrittele roskatiede. Ja näytä vankat todisteet raamatun oikeellisuudesta ja siitä että siinä esitetyt tapahtumat oikeasti tapahtuivat. Kretardit on kaikki jotenkin jämähtäneet tähän roska-DNA käsitteeseen. Eikö löydy enää muuta vasta-argumenttia?
Ja sinun kirjoituksiasi seuranneena voin todeta, että raamatun sadut ovat uponneet sinuun täydestä.
Ja satavarma ei ole prosenttiluku.
Ennemmin humanoidi tulee maan päälle kuin Jeesus toistamiseen.
Raamattua on kutsuttu ennustusten kirjaksi koska sen ennustukset ovat aina toteutuneet uskomattomalla 100 % tarkkuudella, joten miksi pitäisi epäillä Jeesuksen toista tulemista?
Tai sitten yksikään Raamatun ennustus ei ole toteutunut.
Esimerkiksi Jeesuksen toinen tuleminen on nyt yli 1900 vuotta myöhässä. Miksi ihmeessä pitäisi uskoa, että se kuitenkin tapahtuisi.
Mene lukemaan almanakkaasi.
Mitäs täällä teet kun sinulla ei ole aiettakaan keskustella.
Saako Jeesus päässäsi sinut sekavaksi ja vihamieliseksi vai onko kysymys jostain diagnosoidusta ongelmasta?
Joukkohysterian aiheuttanut vaikute nimeltään jeesus, on sekoittanut jo vuosien ajan heikkoluontoisten ihmisten päät.
Laitatko vielä jyr tähän ne raamatun ennustukset jotka ovat toteutuneet? Tuosta jeesuksen tulemisesta vielä sen verran, että taisi kahdesti tulla vaan kaapuunsa kun ei herraa ole näkynyt.