Hei opin tän kautta paljon uutta jota en ennen tiennyt. Mitäs ootte mieltä onko tää raamatun opetus uskosta hyvää ja turvallista?
Siis toi opetus tossa. http://www.kotipetripaavola.com/Jumalantahdonmukainenusko.html
Siis toi opetus tossa. http://www.kotipetripaavola.com/Jumalantahdonmukainenusko.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Just aioin laittaa toisen Paavolan tekstin aloitukseen, joten pitääpäs nyt tutustua tähänkin erikseen. Katsotaan, sanoi lääkäri.
Juu ei tänne ole tarkoitus tulla kysymään onko tämä Kristinuskon harhaoppi minulle hyväksi , ja sen varjolla linkittää noita Paavolan opetuksia tänne, se on oikeastaan kieroa peliä.
Mutta jos tietämyyttäsi kysyt niin okei ,niin vastaan Paavolakin on yksi tuhannen harhauskomuksen kehittelijä kristinuskossa,
HUOM, tämä oli minun mielipiteeni ja mielipide tietenkin pitää myös pystyä perustelemaan, mutta mahdotonta se on jos esitetään koko aineisto tai koko elämäntyö yhden kristillisen opin kehittejijänä.
Sinun tulee keskittyä valittuun kohtaan tai sitten siitä alusta vaan.
Täällä on tarkoitus olla perusteena Raamattu ja se on profetallinen kirja. Sen asiat ovat sivuston aihe.
Sinähän oletkin ateisti, joten ei ole sinun asiaa. Ei myöskään sinun asiasi väitellä ja inttää asiasta.
Tuhat ja yksi. Ateistinen mielipitesi löytyy ko. sivustolta.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11837911
Kirjoituksesi mukaan on luokitus. Tuntui miltä tuntui. Sitä ei kysytä, vaan asennettasi.
Kiitos vaan Jumalan totuudesta. Oon niin onnellinen ku oon uskossa Jeesukseen!
Ihmiselämän aikana ihmisen mielipiteet ja asenteet muuttuvat mutta en ainakaa teidän tämän palstan uskovien asennekasvatusta suosittele lasten kasvatukseen.
Ei sun tarttekaan. Sulla on vapaus valita ja opettaa lapsesi kuten haluat, kunhan et tule Raamatulliselle sivustolle opettamaan ateismia.
Aloitukseen jatkoa
Jumalan tahdon toteutuminen
Raamatullisen uskon syntymisen eräs tärkeä päämäärä on että Herran Jeesuksen opetuslapsen elämässä uskon kautta tapahtuu ja toteutuu Jumalan tahto koskien hänen elämäänsä ja elämänvalintoja. Palvelutehtävä on Jumalan antama (ei ihmisen omatekemää), Jumala antaa ja vaikuttaa armoitukset ja armolahjojen toiminnan (ei ihmisen omatekemää). Jumalan sanan opetuksen ymmärtämisen kautta elämä ojentautuu käytännössä Jumalan sanan opetuksen mukaisesti, jonka seurauksena opit rakastamaan Jumalaa ja lähimmäisiäsi sekä toimimaan omalla paikallasi evankeliumin ilosanoman eteenpäin menemiseksi.
1 Tim 2:
3 Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
4 joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
Joh 6:40 Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."
Hebr 13:
20 Mutta rauhan Jumala, joka on kuolleista nostanut hänet, joka iankaikkisen liiton veren kautta on se suuri lammasten paimen, meidän Herramme Jeesuksen,
21 hän tehköön teidät kykeneviksi kaikkeen hyvään, voidaksenne toteuttaa hänen tahtonsa, ja vaikuttakoon teissä sen, mikä on hänelle otollista, Jeesuksen Kristuksen kautta; hänelle kunnia aina ja iankaikkisesti! Amen.