Te joilla on ollut klamydia

sunny

Minkälaisia oireita oli, vai oliko täysin oireeton? Aiheuttiko terveysongelmia myöhemmin?

11

10415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sunshine1

      Oli täysin oireeton 2 kuukautta tarttumishetkestä, mutta sitten räjähti. Klamydiatulehdus oli noussut sisäsynnyttimiin syvälle, josta seurauksena kovat alavatsakivut ja tiputteluvuoto. Parani onneksi yhdellä antibioottikuurilla. Ei ole ollut jälkeen päin terveysongelmia, mutta todennäköisesti johdot on vaurioituneet. En kylläkään hanki lapsia, joten sinänsä tuo ei haittaa. Klamydia ei ole pikkujuttu varsinkaan naisille...

    • Dii

      Ei ollut minkäänlaisia oireita, paitsi kurkkukipu, jonka seurauksena otettiin sukupuolitautitestit ja positiivistahan se näytti klamydian kohdalla. Miehelläni ei ollut ollenkaan oireita. Ilmeisesti tartunta oli ollut jommalla kummalla ennen seurustelua, siinä vaiheessa yhdessä oltiin oltu jo reilu puoltoistavuotta.

    • Naanainen

      Ei oireita lainkaan, sain tietää tartunnasta n. 2-4 kk tartunnan jälkeen kun olin tartuttanut sen eteenpäin ja tälle miehelle oli sitten tullut oireita. Toinen munanjohdin on todennäköiesti tästä johtuen tukkeutunut ja jouduttiin poistamaan, toinen on kunnossa joten lastensaanti ihan luomusti pitäisi kuitenkin nyt poiston jälkeen onnistua.

      • Anonyymi

        Kerta-annoksena 1g atsirtomysiiniä (Zithromax) ja se on siinä. On tosi herkkä tuolle antibiootille, lähes 100% hoituu sillä. Zithromax ilman reseptiä - https://tonzes.com/azithromycinfi.htm


    • tau ti nen

      Oireet tulivat jo heti parin viikon jälkeen! Ala pään kirvely virtsatessa, lisääntynyt valkovuoto valkovuodon outo väri ja koostomus , ala vatsa kivut ja näppylät ala päässä... No en tiedä myöhemmistä terveys ongelmista koska sain äskettäin tietää taudista

    • ..................

      Sinulla lienee sitten klamydian lisäksi herpes, ei klamydia aiheuta mitään näppylöitä

    • oikjmhgfds

      Helou,

      Minulle todetttiin ensimmäistä kertaa tänä vuonna klamydia. Oireiluihin kuului lisääntynyt valkovuoto joka pisti silmääni koska oli ns. paksumpaa kuin normaalisti ja valkoisempaa. En tiedä ehtikö se minulla kauaa olemaan, mutta lähti helposti ensimmäisen kuurin jälkeen pois.

      Noista näppylöistä, minulle tuli tammikuun alussa näppylöitä alapää alueelle, en sitten tiedä että johtuivatko ne klamydiasta vai mistä. Menin itse kuitenkin lääkäriin koska epäilin herpestä. (muistakaa ettö sheivauksestakin voi tulla karvatupentulehdus) Minulla ne olivat "isoja" ja vetisiä todella ällöttävän näköisiä, mutta lääkäri sanoi että ei diagnosoi herpekseksi...En sitten koskaan saanut tietää mitä ne olivat mutta sain voidetta niihin ja sillähän ne loppupeleissä nopeasti lähti. Mutta jos epäilet klamydiaa niin nopeasti vain ottamaan siitä selvää, se on sentään lääkkeillä hoidettavissa! ja hoitamattomana tulevat terveysongelmat kuten lapsettomuus..

      • Kokemusta löytyy

        Kannattaa muuten muistaa sellainen seikka, että esim klamydia edesauttaa HIV:n tarttumista.. itseasiassa useimmiten ne saadaankin yhdessä. Ne oudot näppylät siellä alapäässä voi olla hyvinkin HIV:n ensioireita, niitä on aika monella myös muualla kehossa. Häviää aikanaan ja jää mysteeriksi, koska lääkärit ei tunnista niitä. Suosittelisin tsekkaamaan myös HIV-testin.


    • oikjmhgfds

      Joo, se tsekattiiin sillon samalla. Klamydiaa minulla siis todettiinkin vasta tänä kesänä, mutta näpyylät olivat ja menivät viime vuoden lopulla. Olen aina ollut todella "vainoharhainen" ja silloin itselleni diagnosoinkin HIV:n kun luin ensioireista. Juttelin asiasta myös lääkäreiden kanssa, ja he kertoivat ihottumasta ja sanoivat myös että alapää alueella ei sellaista yleensäkkään esiinny. Mutta totttakai riskithän on aina, mutta luotan sillon tekemääni testiin. :) Sain silloin näppylöihin herpekseen tarkoitettua lääkettä / voidetta, ja sen avulla näppylät katosivat. arpia kylläkin jäi mutta nykyään on ihan huomaamattomia. Mitä tarkoitat "kokemusta löytyy"? Onko sinulla ollut iho-oireita ja kenties HIV todettu?

      • Anonyymi

        Spedellä taas tautisia juttuja buaahaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Spedellä taas tautisia juttuja buaahaa

        Mitäs tauteja sulla buaahaa spedellä on. Varmaan löytyy melkonen kirjo kun tyrkytät ittees vähän jokaiselle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      59
      1105
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      861
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      604
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      65
      514
    Aihe