auton katsastuksessa erilainen kohtelu?

katsastamaton auto

Ostin autoliikkeestä auton joka oli vasta katsastettu suomen autokatsastuksessa,nykyinen veikon katsastus. Autoliike oli vasta katsastanut auton. kun ostin auto oli iskarit ihan lopussa ja autossa vikoja vaikka muille jakaa,mut läpi oli menny. Nyt käytin oman autoni Veikon katsastuksessa. Vikoja oli tosi vähän mut niinpä vain hylätty tuli. Mielestäni tosi hyvät talvirenkaat sai hylätty tuomion kosaka liian vähän nastoja ja autoliikkeen alle laittamat renkaat väärillä akseleilla? Muuten kehui autoa jarruja ja muita. eli täysin liikennekelpoinen eikä liikennettä vaaranna. Eiköhänb nyt ole tehty tikusta asiaa? mielipiteitä?

10

486

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä sen katastan

      tuli väärälle osastolle. niin lisäyksenä että oli nuori katsastusmies varmaan aika vasta uransa aloittanu mut hallaa tekee firmalle.

    • onneksiOnVaihtoehtoja

      Normaalisti katsastuksessa naputellaan meisselillä pohjaa. Veikon katsastuksessa hakataan 70cm rengasraudalla pohja pas2. Arvatkaa vienkö autoa kyseiselle konttorille koskaan enää.. ):=)

      • R2d2fi

        Kokeilepas lyödä ruuvimeisselillä (tai lekalla, vaikka sillä 70cm) ehjään peltiin reikä. Lyön vetoa ettet onnistu.


      • Mnbä

        Menee meisseli terveestäkin peltistä läpi


      • R2d2fi

        Aika paljon saat käyttää voimaa että saat terveestä pellistä meisselin läpi. Niin siis että tulee pelkkä reikä, eikä niin että pelti on rytyssä 10-20cm matkalta. Kyllä ne katsurien koputtelut on ihan aiheellista puuhaa, ja varmasti tietävät vastuunsa esim ruostesuojauksen suhteen.


      • Pyökkipekka

        No kyllä iso Harrikkamies ja Ritari Ässä saisi reiän terveeseen peltiin, mutta Kyllä McGyverkin saisi reiän mutta hän on liian kiltti luonteeltaan lyödäkseen reiän tahallaan. Vaimo kyllä saa reiän kurkkupurkin kanteen kun se oikein hermostuu. Ihme vaimo.


      • rensiss

        On tuossa joku joka luulee olevansa hauska. Oletko kehäkolmosen ulkopuolelta ?


      • sdkjfdskfsklsdk
        Pyökkipekka kirjoitti:

        No kyllä iso Harrikkamies ja Ritari Ässä saisi reiän terveeseen peltiin, mutta Kyllä McGyverkin saisi reiän mutta hän on liian kiltti luonteeltaan lyödäkseen reiän tahallaan. Vaimo kyllä saa reiän kurkkupurkin kanteen kun se oikein hermostuu. Ihme vaimo.

        Meinaatko että Ritari Ässä eli Michael Knight on paha mies? Olet nyt ymmärtänyt kyseisen sarjan ihan väärin :D


    • Moukkahaukka

      Onko isäsi rikas ?

    • Tympiintynyt

      Kiertäkää kaukaa kyseinen Veikon Katsastus (JKL).

      Kun eivät tiedä jotakin pykälää, niin varmuuden vuoksi hylkäävät katsastuksen. Ylitarkkoja ja opastuskyvyttömiä inssejä. Amen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1023
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      926
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      172
      565
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      59
      548
    Aihe