Ylen punakone -Ajankohtainen kakkonen kosti Juha Sipilän puheet Yleveron järkiperäistämisestä kaivamalla esiin 21-vuotta vanhan muistutuksen käsinojien puuttumisesta muutamasta työtuolista. Nyt menee jo liiallisuuksiin. Onko Yle ja Tohloppi niin pyhä, ettei siitä saa rankaisematta puhua ?
Yle kosti Sipilälle
hiiliVille
20256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Olihan sen yhden kirjailijan kirjassa muitakin paljastuksia.Myös lestadiolaisasiat on hyvä tuoda julki suosikkijärjestelmineen.
Etköhän nyt puhu ihan puuta ja heinää.
Jokaisen yrityksen työsuojelutarkastuksessa aina huomautetaan jostain, sellaista yritystä ei ole Suomeen vielä perustettukaan jossa ei olisi. Ei edes Yle ole läpäissyt moitteetta !!!
En puhu puuta ja heiniäkään.Työpaikkailmapiiri ja lestaadiolaisten suosiminen on vakava asia.Kuten myös yleisellä tasolla lestaadiolaisten pedofiilijutut mitkä on viety oikeuteen.Tuo mieliä kuumentanut kirja pitää nyt saada luettavaksi niin saisi tietoa dokumenttiohjelman lisäksi.Itse olen pitänyt Sipilää fiksuna kepulaiseksi tähän asti, mutta alkaako nyt kaapit tyhjentyä?
Ylen ahkera toimittaja saattaisi nukahtaessaan työmaalla kellahtaa lattialle moisesta käsinojattomasta työtuolista.
Ai anteeksi. Nukahtanut ja tuolista pudonnut toimittaja olisikin työtapaturman uhri ja jos riistokapitalistit olisivat vielä antaneet käsinojattoman tuolin, ymmärrän.
Maikkarin uutistenlukijalle taisi muuten joskus sattua vastaavaa, putosi...putosi
www.iltalehti.fi/uutiset/2013110817695663_uu.shtml
Ei Yle vihaa Kepua. Päinvastoin rakkaus on hyvin suurta, Michaelis Jungnerin sanoin jopa suurta unelmahöttöä. Vapaa-aikoinaan vielä nytkin Jyrki Boy-R kuljeksii kompassi, otsalamppu ja kartta aseinaan Nurmijärvisissä pusikoissa vaanien Vanhasen liikkuvaa lautakasaa. Jyrki Boy-R:n on kuultu huhuilevan: "Prui mänty, prui mänty, pruiuiuu... Tule tuppeensahattu, mutta älä tule karimäntyyyyy..., pruiuu".
Paavo Väyrystä Ylessä suorastaan rakastetaan ja piikkilankaestein suojellaan Paavon askelia Isossa Pajassa, ettei vain lipeä vahingollisiin ohjelmiin.
Tohlopissa ei suinkaan ole poltettu päreitä Juha Sipilän Yle-vero puheista. Ei suinkaan. Tämä herjauskampanja vain sattui ihan vahingossa kaksi päivää Sipilän lausunnon jälkeen. Päreet eivät todellakaan ole palaneet, auts nyt paloi säärikarvat, kohta kai menee sukkahousutkin...
Vanhasen lautakasajutustakaan ei tullut oikeudenkäyntiä.Silloin olisi lautoja kuskannut kuski joutunut kertomaan että oliko lautakasaa ja jos oli niin millekkä tontille se vietiin? Oliko kyseessä talkootyön kuittaus? Kaikki jäi ilmaan.
"Prui.. prui.. ptruiii... tule lautakasa Jyrkisedän luo... tuleeee... Prui... Pruiiiii....."
Huh ! Luulin todella että Yle on käynnistänyt kostokampanjan Juha Sipilää vastaan, mutta ei. Tänään lauantaina viihdeohjelma YleLeaksissa jokainen raatilainen puhui pitkään ja vuolaasti Sipilästä, joten pelkoon ei ollutkaan syytä. Vai olisikohan ??
Kun vastapeluri ei pärjää jutustelussa Timo Soinin kanssa, niin avuksi on otettu Katolinen usko. Nyt näyttää käyvän Juha Sipilälle hieman samoin, hutkitaan lestadiolaisuudella kun ei muuhun pystytä.
Ylen työsuojelu.
Tiedän ainakin Yle-tekniikan saaneen huomautuksia.
Millaisia huomautuksia ? Onko kovaa kamaa oikein Richterin asteikolla ? Ylen tekniikka työsulkuun.
.
Yle punikkitoimittajia korpesi kun perussuomalaisillekin maksetaan ihan puoluetukea! Jonka järjestelmän ovat wanhat puolueet itse luoneet
.
No, Jyrkikin tietänee huomautuksista.
Esim. johdotuksista lähetysten aikana. Tai jos joku näki.
Studiotyöskentelyssä on se hankaluus, että piuhat pitää saada lähetyksessä näkymättömiin.
Toisin käy kun tarkastaja on vieressä katsomassa kuinka ne on vedetty.
En usko. Panettelua. Jyrki R-tietää kaiken kaikesta, miksi Jyrki Ylessä pimittäisi näin tärkeän Työsuoselutiedon? En todella usko. Työsuojelusta on saatavissa raportteja. eikä päällikkömme varmaankaan estä niiden julkituomista, jos niitä edes voisi olla olemassakaan.
Ainahan voit vaatia Ylen selvitystä Työsuojelusta. Sehän on meidän maksama.
On se hyvä ettei kepun Sipilä saanut poistettua Yleveron korotusta.
Koska esim. Sotshin kisoihin helmikuussa-2014 lähtee "Ylen" maksamina kisapaikalle kolmatta lentokoneellista väkeä:
Jääkiekkostudio on erikoisvarusteltu, Selostajan lisäksi on studio-isäntä ja veljet Tamminen, Wallinheimo, Myllys, Aravirta ja "kurre" Kurt L.
Mäkihyppyä selostetaan pyryn keskeltä, mutta kommentaattorit, Nieminen, Puikkonen ja Nykänen saavat vastailla lämpimässä studiossa kisa-emännän haastattelemina. Susanna Ruotsalainenkin saattaa piipahtaa studioon. Eddy Edwards on lennätetty myös paikalle laulamaan Nykäsen kanssa dueton.
Taitoluistelussa Suomella on oma selostajansa ja kommentaattorit Susanna Rahkamo ja Laura Lepistö, ehkä myös Kiira Korpi (valitettavasti nyt ei vai ole kisoissa ketään urheilijaa jäällä). Tapio Suominen ei enää saa kepilläänkään kokeilla taitoluistelun selostusta, Susannan kielto.
Hiihtolajeja kommentoi Marjo Matikainen-Kallström ja puhuu tapojensa mukaisesti selostajan päälle.
Yhdistettyyn Yle ei nyt panosta kuin omalla selostajallaan, hyppyjen tyylejä voidaan kysellä Niemiseltä.
Pikalyistelu-areenalle Yle on saanut Pekkoja selostamaan Järvisen, Virtasen tai jonkun ...pään, Sillanpää se ei kuitenkaan ole.
Sotshin kisoissa Yle räväyttää KELKKAILUSSA. Kerrankin oma selostustiimi kelkkailuun (omia laskijoita ei ole) ja vetomailana kustannettu Jamaikalainen kelkkailutiimin jäsen siitä kuuluisasta viimeiseksi jääneestä ryhmästä.
Pujotteluun on saatu tiimin vahvistukseksi studioon Kalle Palander ja Leinonen.
Kolmekymmenhenkinen Ylen johtoporras tilaa aluksi snapsit, sitten 20-henkilöä käsittävä teknikkojen ryhmä joutuu siirtymään yöpuulle, johdon kisailu jatkuu.
Tässä näitä ennakkotunnelmia Venäjän Sotshista, siirrän takaisin studioon...
.
Tärkeintä ei ole kisat vaan Waltavat kuvausryhmät paikalla
Har!
.