Yksin karsinassa

suokki00

Olen mahdollisesti hankkimassa omaa suomenhevosta kotipihaani. Tämän hetken tallisuunnitelmassa on tilaa vain yhdelle karsinalle (karsina olisi siis osa autotallia/verstasta) joten ensimmäinen kysymys on, että pärjäisikö suokki yksin? Tiedän että joidenkin mielestä ei, mutta ajatelkaas vanhaa aikaa ja mummoloita, aina siellä yksi liinakko suokki seisoi tyytyväisenä riukuaidan takana.
Toinen kysymykseni oli, että jos nyt mahdollisesti saisimme jonnekkin mahtumaan toisen karsinan (ulko), niin riittäisikö, että hevoset näkisivät toisensa melkein koko päivän tarhassa/laitumella? Ainut aika erossa olisi siis silloin, kun ne ovat karsinassa tai ratsastaisin. Onko se suuriki haitta jos karsinassa ei ole näköyhteyttä?...
Kiitos vastauksista jo etukäteen!!

4

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen onnellinen

      Meillä oli ennen kaks hevosta ja toinen kuoli. Jäljelle jäänneen käytös parani. Ei laukannut kotiin ryöstäen vähänkin säikähtäessään. Uutena vuonna oli ulkona vaikka 500m päässä ammuttiin raketteja ennen Se potki karsinan hajalle . Mutta viimeksi seisoi syömässä tyytyväisenä heiniä ulkona.

    • Kasiro

      Hevoset pärjää kyllä yksinkin, rodusta riippumatta, mutta jos se ei ole siihen tottunut se hermoilee ensin muutaman päivän. Mutta oppii kyllä.
      Kuten eräässä aikaisemmassa ketjussa tuli ilmi, on useitakin hevosia jotka ovat karanneet monen hevosen hoitotallilta ja palanneet kotiin jossa se on yksin. Jos heppakaveri olisi niin tärkeä niin sehän jäisi sinne hoitotallin laumaan eikä karkaisi tyhjään kotitalliin.
      Mutta toki kaveri on kiva jos se on mahdollista hankkia. Tosin on yksin asuvia hevosia jotka hyökkäävät uuden tulokkaan kimppuun, eivät hyväksy tulokasta, ovat mieluummin yksin.
      Toiseen kysymykseen vastaan että kyllä riittää että näkevät toisensa ulkona. Nehän kuitenkin haistavat ja kaiketi kuulevat toisensa sisällä ollessaan.

      • suokki135790

        MINUN mielestäni hevoselle pitäisi aina olla toinen heppa kaveri. Miten korkeita este ratoja voivat useimmat ratsu suokit hypätä


    • Selssi

      Kuten Kasiro sanoi, olisi kiva jos sillä olisi kaveri mutta yksinkin pärjää.
      Parhaan kaverini suokkiruuna hyppää metristä rataa. Se on keskiverto suokki joten eiköhän ne yleensäkkin sen hyppää jos yleensä tykkäävät hypätä. Kaiki vaan ei tykkää hypätä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4310
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      135
      4069
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3726
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      88
      3562
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      33
      3537
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      65
      3351
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      86
      2921
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2835
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2626
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2334
    Aihe