uusi näkökulma syrjäytymiseen

jjjaw

Itseä alkaa ärsyttämään tuo keskustelu syrjäytymisestä kun se yleensä tarkoittaa sitä ettää ihminen ei tee töitä josta maksaa veroa eli on virallisesti työtön ja valtio ei hyödy siitä. Eikä niitä ihmisiä muuten yrittettäisi auttaa töihin mutta kun valtiota kismittää kun se ei mitenkään hyödy niistä eli valtio haluaa käyttää hyväksi ihmisiä.

Itse en koskaan tuntenut itseäni syrjäytyneeksi kun olin työtön. Tosin työelämässä olen tuntunut itseni aikoinaan syrjäytyneeksi kun entiset niinsanotut ystäväni hylkäsivät minut. Mutta eipä minua kukaan tullut auttamaan kun olin tuottava kansalainen.

5

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • propagandaa

      Syrjäytynyt tuntuu olevan uusi käsite työttömälle. Syrjäytyminen on propagandaa. Syrjäytynyt käsite keksittyy siksi, että voitaisiin hyväkskäyttää työttömii. Moni luulee, että poliitikot yrittää auttaa syrjäytyneit. Asia ei kuitenkaan näin ole. Syrjäytyneet halutaa pistää jonnei orjaks raatamaa. Monihan ajaa vakuuttelist sosiaalitukee. He perustelevat sillä, että se on epäinhimillist antaa syrjäytyneen jäädä makaa kotiin ja yritetään vain näin auttaa syrjäytyneit. Valtio haluu vain saada mahdollisimman paljon voittoo. Ei ne ihmisisen hyvinvoinnist välitä. Syrjäytyneit oli 90luvulla saman verran kun nytkin. Silloin ei puhuttu syrjäytymisest. Nyt kuitenkin pidetää niin suurena ongelma syrjäytymist vaikka ei silloin tehty yhtää asialle. Nytkin voidaan jo leikata nuorelta sosiaalituist 20 prossaa, jos ei ole ammattikoulutus. Valtiolla on rahat vaan loppu ja ny ne keksi hyvän kusetuksen millä saada tehtyy ihmisist orjii. Syrjäytymisen torjuminen eli pakko työ.

    • Toisin jos voisin

      Näkökulmia syrjäytymiseen.
      -Kun et virallisesti asu, et maksa vuokraakaan- kukaan ei takiasi rikastu.
      -Kun sinulla ei ole rahaa mällätä, elät ekologisesti, ja ottaen huomioon köyhempien maiden tilanteen.

      Ja. Minä ainakin olen syrjäytynyt- ihan töissä ollen. aamuisin/kun keikka pukkaa, painun tekemään, kirjoitan kuitin, teen muutkin kohteet. Sitten olenkin väsyksissä, etempänä omaisistani, yksin lukuunottamatta karvaista ystävääni.
      asia on joskus pirun kipeä, olla itsensä elättävä duunari. Muuhun ei rahkeet riitä- asumistukeakin on haettava.
      Työkkärissä osa-aikatyöläinen on ihan ajopuu, ei noteerata.

      Syrjäytyisin mielummin vielä lisää, sitten ois edes vapaus. Nyt?Leipä on omaa, ja iso siivu palkasta menee vuokraan. Laskuja... loput voinkin sitten. Lopuilla saa joskus harvoin pientä. Olo on kuin tulitikkutehtaan tytöllä.

      On unelma. en ole saanut vieläkään kasaan y-tunnuksen hankintaan tarpeellisia. Pienesti olen hankkinut työvälineitä kyllä, perussetit. siinä on se toinen mahdollinen tie, mutta raskas...

    • vvvvvvvvvvvvvvvvv

      Itse olen työni takia syrjäyttynyt kavereistani ainakin arki päivinä ja monesta harrastuksestani joita en ehdi työnitakia harrastaa. Mutta mistä hakea apua syrjäytymiseeni?

    • Anonyymi

      Näähän on kaikki kirjoitettu marrasmasennuksen aikana.
      Talousongelmiin on yleensä auttanut tuo ylityö, kun silloin vaan tienaa lisää
      eikä ole aikaa tuhlata mitään eli hyöty on kaksinkertainen .
      Vapaa-ajan voi sitten käyttää lepäämiseen ja toipumiseen.

    • Anonyymi

      Helpottaa selkeästi syrjäytymisessä, kun kerää itselleen kotiin pienen
      taloudellisen pesämunan minkä turvin voi lähteä välillä vaikkapa
      harrastamaan muiden kanssa tai muuten vaan rentoutumaan , sillä
      reipas vapaa-ajan vietto vaatii varoja, mutta toisaalta rentouttaa.
      Bilettäminen auttaa sosiaalisten suhteiden luomisessa ja luo
      perustan yhteiselle puuhastelulle ja hauskanpidolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6458
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5994
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2923
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2374
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2048
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1178
    Aihe