Hei
Mistäköhän saisin edullisen kirjanpito-ohjelman, joka soveltuisi pienen tilitoimiston käyttöön?
T. merkotyttö :)
Mistäköhän saisin edullisen kirjanpito-ohjelman, joka soveltuisi pienen tilitoimiston käyttöön?
T. merkotyttö :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Toimivia kirjanpito-ohjelmia on ladattavissa ilmaiseksikin, mutta ne ei mielestäni sovellu ammattikäyttöön. Halvin kelvollinen ohjelma saattaa olla esimerkiksi asteri. Itse en ole asteria käyttänyt mutta mainosten perusteella se kuitenkin on sieltä halvimmasta päästä.
Mielestäni ei kannata tuijottaa pelkkää hintaa koska jos ohjelmasta puuttuu tärkeitä toimintoja niin se alkaa nyppimään myöhemmin kun kaikki on kuitenkin tehtävä käsin alusta loppuun.
Uhraa vähän enemmän ja ota sellainen ohjelma jossa on kelvolliset tase-erittelyt, veroilmoituslomakkeet ja palkanlaskentaosio. Toimiva tase-erittelytoiminto vähentää käsityötä tilinpäätösvaiheessa. Myöskin ajantasalla oleva veroilmoitustoiminto nopeuttaa veroilmoitusten laatimista. Ohjelmassa on myös hyvä olla valmius sähköiseen tiedonsiirtoon niin että saat ilmoitukset(kausiveroilmoitukset ja tuloveroilmoitukset) lähtemään suoraan koneelta verottajalle.
Nämä ilmais / halpisohjelmat on yleensä niin riisuttuja versioita että ne soveltuu yhden yksittäisen yrityksen kirjanpidon tekemiseen mutta jos työksesi aiot tätä tehdä niin satsaa kunnon ohjelmaan joka helpottaa ja nopeuttaa työtäsi.
On täällä hetkellä käytössä Fortnox ohjelma,. Pikkusen hankala ohjelma, halpa mut ei niin käytännölinen.
teen neljän yrityksen kirjanpidon silla, käyn myös työharjoittelussa, siellä käytän Tikonin ohjelma, fiksumpi ja helpompi löytää tarvittavan.
Tilitin on hyvä ja toimiva kirjanpito-ohjelma, ja Linuxissa jopa ilmainen!
Tilitin on tarkoitettu yhden pienyrityksen käyttöön, mutta tietokantaa vaihtamalla (asetukset.properties) sen pitäisi taipua moniyrityskäyttöön.
Tilitin ei sisällä osto- ja myyntireskontraa, eikä palkanlaskentaa.
Laskutusohjelma löytyy erillisenä T-lasku -nimellä, tukee su-ru-eng -kieliä.
http://helineva.net/tilitin/
http://helineva.net/t-lasku/
Tilitin ja holli on hyviä kaksinkertaiseen kirjanpitoon. Itse käytän hollia Osakeyhtiön kirjanpidossa. Verottajan sivuilla ilmainen palkanlaskentaohjelma jolla se puoli hoituu hyvin.
Olen nyt muutama päivä käynyt läpii kaikenlaisia ohjelmia, tutustunut niihiin. Avistax tuntuu olevan looginen ja helppo käyttää. Mitä mieltä olette? nä kuka käyttää Avistax'ia..
Olen tehnyt pari vuotta yhdistyksen kirjanpitoa Kivakirjanpito.fi-palvelussa ja laitoin sinne tämän vuoden alusta myös yrityksen kirjanpidon. Se on pelkkä kirjanpito, mutta toimii sujuvasti netissä ja sinne saa ladattua tositteet sähköisinä. Yhdistyksen puolella kirjanpidossa on ollut monta käyttäjää, rahastonhoitaja on tehnyt kirjaukset, kirjanpitäjä jaksotukset ym. ja puheenjohtaja käynyt hyväksymässä tositteet.