Mistä se johtuu että jatkuvasti löytyy ihmisiä, jotka ovat nesteessä velkojensa kanssa? Onko kyse riippuvuudesta oikeasti? On se sitten alkoholi tai vain kaiken kivan shoppailu? Tai elämykset esim. ravintolaillat ja matkustelu? Ja kaikki perustuu vain siihen ajatukseen "en mä nyt jaksa välittää, hoidan velat sitten myöhemmin", mutta samaan aikaan ei haluta kohdata elämän realiteetteja eli sitä että tulot ovat pienet ja pienistä tuloistakin niitä velkoja pitäisi maksaa sekä malttaa elää monta kuukautta putkeen todella säästeliäästi? Mutta kun se kuluttaminen antaa niin mahtavan fiiliksen, jolloin säästäminen tuntuu ihan helvetiltä?
Onko velkaantuminen oikeasti SUURIMMALLA OSALLA vain itsekästä käytöstä eikä niinkään epäonnea mielestäsi esim. vaimo jättää ja talo pitäisi myydä?
Onko velkaantuminen oikeasti SUURIMMALLA OSALLA vain itsekästä käytöstä eikä niinkään epäonnea mielestäsi esim. vaimo jättää ja talo pitäisi myydä?
Vastaukset 22
Vanhimmat
Koulutuksen puute. Amikset ja muut ne ei omaa minkäänlaista elämänhallintaa. Amikset ovat amiksen lapsia, jotka eivät hekään osanneet toimia yhteiskunnassa ja tekivät lapsistaan samanlaisia loisia.
Näinhän se on, vaikka näistä tabuista aina pyritäänkin vaikenemaan...
Äkykkyyden puutteesta siinä yleensä on kyse. Eli ei ihan oikeasti ymmärretä esimerkiksi sitä, kuinka paljon oikeast vaikkapa kulutusluottojen lainanhoitokulut ovat pitkässä juoksussa. Usein näitä kulueriä vähättelevät vielä kaikkein eniten ne, jotka elävät pienillä tuloilla ja seuraavassa lauseessa kertovat kuinka rahat eivät riitä elämän perusmenoihin.
Loppupeleissä elämässä voi varsin pienillä valinnoilla hoitaa normaalituloinenkin ihminen talouttaan niin, että varallisuuden kehitys on jatkuvasti suotuisa ja että normaalit elämän yllätykset eivät horjuta taloutta mihinkään suuntaan. Kaiken lisäksi tämän ryhmän kulutusmahdollisuudet ovat laajempia kokonaisuuksia katsellessa paljon paremmat, kuin vastaavat nettotulot omaavilla mulle-heti-kaikki-nyt -velkaspedeillä.
niitä tyhjäpäitä riittää yhä enenevässä määrin... kun ei koskaan oikein mitään vastiketta rahoistaan ole joutuneet antamaan, niin kaikki valuu käsistä johonkin jonninjoutavaan. Tarkoitan että töitä ovat tehneet suht'vähän, isä/äiti on rahoittanut aika pitkälle eri hankintoja oli ne sitten kuinka turhia tahansa.... tunnen näitä tämänkaltaisia, on suvussakin. Eräskin äiti sanoi ettei uskalla miehelleen edes sanoa kuinka paljon on antanut toiselle pojalleen rahaa. Toinen ei ole tarvinut, on tullut omillaan toimeen, mutta tämä rahoitettu on juuri niitä tyhjäpäitä, on saatava veneet ja autot ym... vaikka liisinki pohjalta ja sitten niitä ominaan esittelee... no hehhee.... tälläiset ne velkaantuu ja siitä velasta ei jää itselle yhtään mitään.Siis ne asiat joihin se velka on otettu ei koskaan muutu omiksi.
Mulla oli raha-asiat hyvällä mallilla mutta avioero sekoitti talouden.
Ero oli mulle niin rankka kokemus (miehellä toinen nainen), elin sumussa ainakin pari vuotta, hoidin työni, lapset ja yritin elää. Jäin siis kahden tarhaikäisen kanssa selviämään.
Yritin pitää samaa tasoa yllä ja aloin ottamaan velkaa.
Olen saanut järjen takaisin päähäni ja elämänlangasta kiinni ja maksan nyt kiltisti velkoja mitä tuossa kriisissäni sain tehtyä. Onneksi koko ajan ollut sama työpaikka, luottotiedot pysyneet ja joka kuukausi saan laskut maksettua mutta tiukkaa on.
En olisi koskaan uskonut että kohdalleni käy näin mutta nyt ymmärrän ihmisiä jotka velkaantuvat, ei asiat ole aina niin yksinkertaisia ja mustavalkoisia.
no eihän kukaan pysty yksin pitämään 'samaatasoa' yllä kuin kaksin.,
Ei kukaan pystykään pitämään samaa taloudellista tasoa yllä yksin.
Siinä vaan menee hetki ennen kuin osaa sopeuttaa kulutuksen ja ylipäänsä kaiken rahan käytön yksin kun tottunut elämään vuosia kahden palkalla.
Kuullostaa käsittämättömiltä ja itsestäänselviltä asioita että tottakai sitä pitää muuttaa rahan käyttöä kun jää yksin mutta kun jää tosta vaan siihen tilanteeseen, sitä ei vaan osaa. kaikki energia menee alussa siihen että hengittää sisään ja ulos ja saa arjen pyöritettyä.
Minä luulen:
1. Suuri osa lapsista kasvatetaan nykyisin kuin pellossa. Kaikki tuodaan eteen, mitään ei kielletä jne.
2. Edellisen kohdan kersat eivät sitten ymmärrä juuri mistään mitään.
3. Nykyisin on liian paljon ja liian helpolla saatavia vippejä sun muita.
4. Nykyisin on enemmän kaikkea houkuttelevaa ostettavaa ja kun kaverilla on pitää mullakin olla.
5. Kersoille on jostain uinit käsitys että jos tätä ei tarvitse maksaa nyt heti sitä ei oikeastaan tarvitse maksaa ollenkaan, koska yhden tai kahden kuukauden päästä tulevaisuudessahan on ihan käsityskyvyn ulottumattomissa.
6. Kersa löytää vippifirman.
7. Kersa tuhlaa vipin ja huomaa että sehän pitää maksaakin joskus.
8. Kersa löytää uuden vippifirman.
Sen pituinen se.
Tässä varmaan on myös jotain semmoista että "Mä olen kakskymppinen ja voittamaton", "Kerran täällä vaan eletään, nyt törsätään", ja todennäköisyyslaskennot käymättömät voivat haksahtaa myös helposti seuraavaan "Mitä sitten, jossain vaiheessa mä voitan kuitenkin lotossa ja maksan kaikki veke".
Kulutusluotot liiketoimintana perustuu psykologiseen porsaanreikään. Ihminen ei ymmärrä rahataloutta, eikä varsinkaan tulevaisuuden taloutta. Ne jotka vaikuttaa ymmärtävän, lähinnä luottavat teoreettiseen tietoon enemmän kuin omaan ymmärrykseensä. Intuition tasolla voku pikavippi ei ole ongelma, sillä 250€ maksaminen 200€:sta kahden viikon päästä ei ole ongelma, koska siihen mennessä tulee palkka, joka on toista tonnia.
Taloudenhoidossa tulisi antaa numeroiden ohjata käytöstä, sillä inhimillisestä päättelystä ei siihen ole.
"Intuition tasolla joku pikavippi ei ole ongelma, sillä 250€ maksaminen 200€:sta kahden viikon päästä ei ole ongelma, koska siihen mennessä tulee palkka, joka on toista tonnia."
No eikö intuitio ole tässä aivan oikeassa? Tiedät tarkalleen lainan kokonaishinnan ja paljonko joudut maksamaan takaisin. Ainakin intuitio kertoo tässä enemmän kuin joku todellinen vuosikorko, joka pienissä lyhytaikaisissa lainoissa on todella harhaanjohtava.
Intuitio unohtaa tässä, että vippi maksoi oikeasti viisikymppiä, mikä on ennakolta pois seuraavan kuukauden käyttörahoista. Siksi ennen seuraavaa tiliä pitääkin ottaa jo 250 euron pikavippi ja näin se homma etenee kohti tuhoa.
Tuolla Kauppalehden puolella joku viisas sanoi, että vippaajien henkilökohtainen diskonttokorko on ylikorkea. Heille kuukauden päästä maksettava raha ei ole juuri minkään arvoista. Samasta syystä ei löydy sellaista sijoitusta, johon he voisivat säästää, koska kokevat nyt käyttämänsä 200 euron olevan paljon suurempi raha kuin 250 ensi kuussa. Ja kuten KKHS sanoi, ennen vipin lankeamistahan tulee tili ja ratkaisee akuutin rahanpuuteongelman.
Eipäs yleistetä liikaa. Loppujen lopuksi harva pikavipin ottaja joutuu pikavippikierteeseen. Monille on sitä paitsi helpompaa maksaa velkaa pakon edessä kuin vapaaehtoisesti säästää etukäteen. Luulisin tämän olevan yleistä. Ehkä heillä raha polttaa taskussa / käsilaukussa.
Korosta huolimatta ei voi lyhentää lainaa tuloilla jotka jo ennestään jäävät alle kulutuksen
Tiedä siitä moniko joutuu pikavippikierteeseen, mutta jokainen pikavippaaja on hoitanut raha-asiansa huonosti. Asiansa vastuullisesti hoitavat pitävät aina sen verran pahan päivän varalle rahaa tallella, ettei tarvitse alkaa kulutusluottoja nostelemaan.
"mutta jokainen pikavippaaja on hoitanut raha-asiansa huonosti."
Pienituloisen on vaikeampi hoitaa raha-asioitaan hyvin. Tätä keski- ja suurituloiset eivät aina ymmärrä.
jos osaa asiansa hoitaa niin ei tarvi mitään vippejä.... oli ne tulot minkä suuruiset tahansa... pienituloiselle se on vieläkin tärkeämpää kuin suurituloiselle.
En puhunut raha-asioiden hoidon tärkeydestä vaan pienituloisten raha-asioiden hoidon vaikeudesta, kun rahaa on vähän.
sama asia...jollet sitä hoksi niin ei ihme jotta on niiiiin vaikeeta...hmmmm.
no ne on just niitä tuolla aiemminkin mainittuja tyhjäpäitä...kyllä se polttaa näpeissä niin paljon että on nopeesti päästävä eroon, ja sitte taas lisää niitä pikavippejä.
Ihmiset velkaantuu siksi että asiat kuitenkin hoituu vaikka olisi miljoona velkaa...
Lennä Nykäsen Matti, lennä tule elävänä takaisin.
Se on perkele vaan niin, että jokaisen on elettävä ja kulutettava. Niin tää
maa pysyy pystyssä. Jos ei oo mistä kuluttaa, tehdään velkaa, että saataisiin
kulutus tasapainoon.
Näin äsken Nesteellä erään hemmon, joka oli ratkaissut kulutuksen probleeman
kaikkien eduksi. Se pelasi ilmeisesti äitinsä pankkikortilla ray:n pelejä.
No vittu samahan se on kun mutsi mitä ilmeisimmin makaa perseet olalla
jossain, ei se välitä missä pankkikortti liikkuu.
Olen itse pyrkinyt välttämään velkaa, kuin ruttoa. Ainoastaan asuntolaina on pakollinen, mikään muu ei voi olla.
Se, miten tämä filosofiani näkyy omassa elämässäni on se, että elän aika vaatimattomasti. Minulla on hyvin pieni asunto (Vantaa asuinpaikkana). Autonikin on vanha ja vaatimaton, ehjä siltikin.
Sensijaan, asunto on velaton, korjausvelat on maksettu ja siinä on edullinen asua. n. 160-170e/kk.
Tilillä on hyvin rahaa, koskaan ei ole ollut puutetta mistään todella tarpeellisesta.
Toisaalta, elintapani herättää kysymyksiä kaveripiirissä, josta suurin osa elää kädestä suuhun ja käyttää kaikki rahat välittömästi ajaakseen hienolla autolla ja asuakseen herroiksi.
Olkoon se heidän tapansa, en kritisoi. Olen kuitenkin tyytyväinen omaan tilanteeseeni.
En olisi saavuttanut ikinä näin hyvää taloudellista asemaa, jos olisin heti ostanut parasta, mitä palkallani olisin saanut.