Vaaleja varten, tärkeää tietoa,,

http://kulma.net/mkevat/sanakirja.html

Seuraavaan 2000-luvun sanakirjaan on koottu eri instituutioiden, sopimusten ja neuvotteluprosessien nimiä. Kun globalisaatioprosessi ja sen vastustus etenevät, tulee näistä termeistä välttämätön osa yleistietoa. Tutustu sanakirjaan, opi uudesta maailmanjärjestyksestä, ja liity vastarintaan vaikkapa vapunpäivän Kansainvälisenä toimintapäivänä.

Täällä käsitellään niin monia asioita, että avaa linkki, jos tulevaisuus
kiinnostaa.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä vain, vappuna taas vietetään työväenliikkeen suurta juhlaa Hakaniemen torilla ja juuri siksi, että tulevaisuus kiinnostaa. Tervetuloa mukaan ja SDP:n vappumerkki rintaan, meitä on taas torin täydeltä.

Äänestä

Suomen tilanne on surkea ja tähän meidät on johdattanut
kokoomuksen apupuolue demarit,

Äänestä

http://keskustelu.suomi24.fi/node/10734113

Ettei totuus unohtuisi, täällä lista niistä jotka hyväksyivät EVM
sopimuksen.

Urpi puhuu miten kaikki pitää olla avointa ja läpinäkyvää, tämän
salaisempaa sopimusta ei taida juuri olla,ja tämä on hallituspuolueiden
hyväksymä ja Urpilaisen allekirjoittama.

Kyseessä on meidän rahat, jotka ohjataan pimeään käyttöön,
eikä rahaston hoitajia voi saattaa vastuuseen.
Kun vallat vaihtuu ja sopimukset puretaan, niin myös syytesuoja
voidaan poistaa ja silloin väärinkäytökset tutkitaan.

Äänestä

NAFTA - North American Free Trade Agreement. Vuoden 1994 alussa voimaan astunut Yhdysvaltain, Kanadan ja Meksikon välinen vapaakauppasopimus, Euroopan Unionin sisämarkkinoiden rinnalla maailman pisimmälle kauppaa vapauttava sopimus. NAFTA- sopimukseen sisältyy paljon sellaisia elementtejä, joita yritettiin MAI-sopimuksessa saattaa koko maailman laajuisiksi, muun muassa yritysten mahdollisuus haastaa valtioita oikeuteen. NAFTA-sopimus on laajalti vastustettu ympäristö-, ay- ja alkuperäiskansojen parissa. Zapatistien kapina Meksikossa alkoi samana päivänä kun sopimus astui voimaan. Ympäristöjärjestöt ovat sanoneet, että NAFTA-sopimus on vienyt Yhdysvaltain ympäristölainsäädäntöä 20 vuotta taaksepäin.
________
Näitä sopimuksia on monia,kaikilla yhteinen päämäärä, rahat
rikkaille.
Ero eu;sta antaisi meille edes itse päätösvallan, noihin sopimuksiin
nähden, nyt niistä päättää EU

Äänestä

http://www.hs.fi/politiikka/Kysely Suomalaisilta odotettavissa eurovaaleissa valtava protesti /a1384230572626

Katso gallup, muuten hyvä mutta mistä tuo luottamus kumpuaa
vanhoihin puolueisiin, miksi ei ymmärretä ettei näin mikään
muutu.

Onneksi vaaleihin on aikaa, ehkä tieto tavoittaa useampia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nepiilotetuttiedot kirjoitti:

http://kulma.net/mkevat/sanakirja.html

Seuraavaan 2000-luvun sanakirjaan on koottu eri instituutioiden, sopimusten ja neuvotteluprosessien nimiä. Kun globalisaatioprosessi ja sen vastustus etenevät, tulee näistä termeistä välttämätön osa yleistietoa. Tutustu sanakirjaan, opi uudesta maailmanjärjestyksestä, ja liity vastarintaan vaikkapa vapunpäivän Kansainvälisenä toimintapäivänä.

Täällä käsitellään niin monia asioita, että avaa linkki, jos tulevaisuus
kiinnostaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu