Wikipedia:
"Pähkinäsaaren rauha oli Ruotsin alaikäistä kuningasta Maunu Eerikinpoikaa ohjanneen holhoojahallituksen ja Novgorodin tasavallan välillä 12. elokuuta 1323 solmittu rauhansopimus."
T-kadun tiedottajien olisi hyvä tuntea historiaa, Pähkinäsaaren rauhan aikana ei ollut tietoakaan Venäjästä, silloinhan oli nykyisen Venäjän alueella aivan muut hallitsijat kuin slaavit!
Ruotsi solmi Pähkinäsaaren rauhan suom. ugrilaisten heimojen muodostaman Novgorodin valtion kansssa.
"Pähkinäsaaren rauha oli Ruotsin alaikäistä kuningasta Maunu Eerikinpoikaa ohjanneen holhoojahallituksen ja Novgorodin tasavallan välillä 12. elokuuta 1323 solmittu rauhansopimus."
T-kadun tiedottajien olisi hyvä tuntea historiaa, Pähkinäsaaren rauhan aikana ei ollut tietoakaan Venäjästä, silloinhan oli nykyisen Venäjän alueella aivan muut hallitsijat kuin slaavit!
Ruotsi solmi Pähkinäsaaren rauhan suom. ugrilaisten heimojen muodostaman Novgorodin valtion kansssa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
"Ruotsi solmi Pähkinäsaaren rauhan suom. ugrilaisten heimojen muodostaman Novgorodin valtion kansssa."
Varmaan puhuivat suomensukuista kieltäkin ne Novgorodin neuvottelijat?
Hyvä kai tuntea Siellä nykytilannekin:
http://rt.com/politics/russia-monarchy-return-poll-661/comments/page-1/
Hienoa Koroljov, vastasit sentään neukkutyyliin, potku nilkkaan kun muuhun ei järki riitä.
Tuskin puhuivat suom. ugrilaista kieltä, koska niitä oli monia ja ne olivat pieniä. Oli varmaan joku yleisempi kieli jota käytettiin kaupankäynnissä, esim. saksa tai ruotsi tai jokin slaavilainen kieli. Venäjän kieltä eikä kansaa eikä valtiota silloin vielä ollut.
Uskon(kirkko)slaavi eli nykyisen venäjänkielen runko oli tunnettu kieli jo Rooman valtakunnan käytössä 3 000 vuotta sitten latinan, arabian ja kreikan rinnalla. Aleksanteri Suuren, Aléksandros ho Trítos ho Makedōn, synt. noin 20. heinäkuuta 356 eaa kuollut kesäkuussa 323 eaa. väitetään puhuneen noita kaikkia. Ei pitäisi intoilla, kun ei ole munaa.
Toisekseen ei ollut 1300- luvulla varsinaista nykyistä Ruotsiakaan. Oli Tanskalainen eteläosa ja norjalainen länsiosa ja suomalaisheimojen itäosa. Tukkisaarelaisia oli muutaman kymmenentuhatta gööttaalaisten ja sveojen kanssa yhtynyt kuninkaan hallintoalueeksi.
Nykyvenäjä on aina ollut. Adam oli Pavel ja Eeva oli Irina. Sitten heräsit sieltä KELAN odotusjonosta kuset housussa.
Jopas K-mutantti taas vitsin murjaisi!
http://yliopistolehti.helsinki.fi/1996_8/ylart4.htm
"Slaavien vanha kirjakieli kirkkoslaavi on kielihistorian erikoisimpia ilmiöitä. Se on tehty ikään kuin mittatilaustyönä, ja siitä tuli latinan kaltainen kansainvälinen "synteettinen" kieli.
Muinaiskirkkoslaavin tärkein taustavaikuttaja oli Suur-Määriä 800-luvulla hallinnut Rostislav, joka pyysi Bysanttia lähettämään maahansa slaavinkielisiä kristinuskon opettajia. Matkaan toimitettiin kaksi veljestä, Methodios ja Kyrillos.
Tehtävä ei ollut helppo. Slaavilaisista kielistä puuttui riittävä käsitteistö ja sopiva kirjaimisto. Metodioksen ja Kyrilloksen piti luoda uusi kieli, jossa oli sekä slaavilaisten kielten että Thessalonikin murteiden osia.
Näin syntyi muinaiskirkkoslaavi, joka Metodioksen ja Kyrilloksen oppilaiden kautta levisi Bulgariaan ja sieltä Venäjälle ja muualle slaavilaisen maailmaan.
Traakialaiset asuttivat Bulgarian noin vuonna 2000 eaa. He olivat jo tulleessaan melko kehittyneitä, ja he muun muassa kasvattivat viiniä ja osasivat työstää metalleja. Heidän yhteiskuntansa oli pirstaeleisempi, kuin kreikkalaisten, mutta muuten kulttuuri kehittyi samalle tasolle, ja kukoisti mahtavimmillaan 600-luvulla eaa. Heillä oli oma aakkosellisuus kyrillagisuus, joka on kirkkoslaavin alkukieli.
Makedonian Aleksanteri Suuren kukistumisen jälkeen traakialaiset nousivat uudelleen alueen mahtivaltioksi 300-luvulla eaa.
Nyt minäkin vihoin ja viimein ymmärrän venäläisten uuden historiankirjoituksen.
Aikojen alussa eläneet traakialaiset olivat toiselta nimeltä venäläisiä. Heillä oli korkea sivistystaso jo tuhansia vuosia ennen roomalaisia, kreikkalaisia tai kiinalaisia. Koko silloinen Eurooppa kuului heidän valtansa alle. Jopa meikäläiset kirjaimet ovat peräsin yli 10.000 vuotta sitten Traakian kukoistavasta kreivikunnasta.
Näkee, ettet ymmärrä yhtään mitään! Oletko tosiaan evakkojätös?
Olet vieläkin umpihullu. Sinua suurempaa jätöstä saa maapallolta etsiä.
Suomalaiset historioitsijat vääntelevät historiaansa omaan suuntaan siinä kuin venäläisetkin. Jotta historiasta saisi tasapuolisemman kuvan niin kysynkin, olisiko mahdollista saada jostain venäläisten historiantulkintaa vaikka viimeisten 2000 vuoden ajalta? Vaikka ihan vain yleispiirteitä. Meikäläisten Ruotsin ihannointi voisi saada uusia sävyjä.
Venäläinen isäkö se pohjanmaan sukurutsarin pakkomielteen tuohon Ruotsiin on luonut. Keskity vaan parasiitti hakemaan niitä tukiaisia eli almuja KELASTA tai maataloustoimistosta.
elämäsi on siis pelkää kelassa juoksemista?