Rahaa vanhuksille vai päihdeongelmaisille?

SDP:n valinta

Vuoden aikana Ruusulankadun asukkaista on kuollut viisi

Helsinki: Töölön päihdeasuntolan kuolemat vain jäävuoren huippu
11.11.2013 12:48 0

Joonas Laitinen

Helsingin Sanomat
Mika Ranta / HS
Töölön Ruusulankadun Sininauhasäätiön asumisyksikkö päihde- ja mielenterveysongelmaisille avattiin 1. lokakuuta 2012.
Töölön Ruusulankadun Sininauhasäätiön asumisyksikkö päihde- ja mielenterveysongelmaisille avattiin 1. lokakuuta 2012.

Töölöläisessä päihteiden käyttäjien tukiasunnoissa sattuneet kuolemantapaukset ovat Helsingin asumisongelman jäävuoren huippu. Tätä mieltä on Helsingin terveys- ja päihdepalveluista vastaava osastopäällikkö Hannu Juvonen.

"Helsingissä ei ole kaatopaikkojen reunustoilla hökkelikyliä, roskalaatikoissa tai kaduilla asuvia ihmisiä. Vaikeat päihdeongelmat, asunnottomuus ja syrjäytyminen ovat kuitenkin erittäin vaikeasti lähestyttäviä ongelmia ja ne keskittyvät tänne", Juvonen sanoo.

Sininauhasäätiön pyörittämä asumispalveluyksikkö aloitti toimintansa Ruusulankadulla syyskuussa 2012. Yksikössä on 93 asuntoa, joista 90 on yksiöitä. Ensimmäiset, pääosin 1980- ja 90-luvuilla syntyneistä, asukkaista muuttivat Ruusulankadulle lokakuun alussa 2012.

Vuoden aikana Ruusulankadun asukkaista on kuollut viisi.
"Onko oikein antaa asunnottomille asuntoja, siitähän siinä on pohjimmiltaan kysymys. "

"En halua kommentoida näitä tapauksia mitenkään", Juvonen sanoo.

Sininauhasäätiön työntekijät valitsevat Ruusulankadun asukkaat yhdessä Helsingin sosiaali- ja terveysviraston kanssa.

Onko oikein asuttaa tällaisiin tukiasuntoihin niin huonossa kunnossa olevia ihmisiä, että heitä kuolee viisi vuodessa?

"Onko oikein antaa asunnottomille asuntoja, siitähän siinä on pohjimmiltaan kysymys. Tämä ei suinkaan ole ainoa keino, mitä Helsinki käyttää. Meillä on poikkeuksellisen laajat päihdepalvelut", Juvonen vastaa.

Hänen mukaansa Helsinki käy jo nyt laajaa keskustelua Sininauhasäätiön kaltaisten palveluntuottajien kanssa siitä, miten asukkaita saataisiin ohjattua paremmin päihdepalveluihin.

Helsingissä on noin 1 000 erityisesti pitkäaikaisasunnottomille osoitettua asuntoa. Juvonen ei osaa arvioida, kuinka suuri osa asukkaista kärsii päihdeongelmista.

"Yleisesti voisi sanoa, että päihdeongelmat kasautuvat usein pitkäaikaisasunnottomille."

Juvonen ei halua arvioida myöskään sitä, kuinka yleisiä vastaavat kuolemat tukiasunnoissa ovat.

Ruusulankatu on työllistänyt päihde- ja sosiaalityöntekijöiden lisäksi myös poliisia. Poliisi kirjasi sinne viime vuonna 325 tehtävää. Ruusulankadun lisäksi poliisi saa hälytystehtäviä usein myös Mäkelänkadulla, Alppikadulla ja Helsinginkaduilla sijaitsevista palveluasumisyksiköistä.

Helsingissä on myös asuntoloita, joissa poliisin ei tarvitse käydä käytännössä lainkaan.

1

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös juopot+narkkari

      Kaikkihan me kuolemme...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      86
      3922
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      1832
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      109
      1146
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      100
      1111
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      69
      983
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      165
      882
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      42
      846
    8. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      811
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      61
      780
    10. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      22
      771
    Aihe