Mikä saa ihmisen uskomaan noin käsittämättömällä tavalla? Onko saa-tana asialla vai mistä on kysymys? Ei ainakaan opetus ole Raamatusta!
ekivaari
11.11.2013 08:37
0
Sulje
No Raamattu sanoo että "Jumala tahtoo kaikkien ihmisten pelastuvan." Ei ole kirjoitettu ehtotavassa jotta 'pelastuisi', vaan se on kirjoitettu tositavassa; "Jumala tahtoo kaikkien ihmisten pelastuvan."
Loput saatkin päätellä itse. Mitä Jumala näillä tarkoittaa!
Filippiläiskirje 2
10 "niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistua, sekä niiden, jotka taivaissa ovat, että niiden, jotka maan päällä ovat, ja niiden, jotka maan alla ovat,
11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaa Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra."
Tuollaisen tunnustuksen johdosta Jumala tunnustaa ihmiset pelastuneeksi.
ekivaari
11.11.2013 08:37
0
Sulje
No Raamattu sanoo että "Jumala tahtoo kaikkien ihmisten pelastuvan." Ei ole kirjoitettu ehtotavassa jotta 'pelastuisi', vaan se on kirjoitettu tositavassa; "Jumala tahtoo kaikkien ihmisten pelastuvan."
Loput saatkin päätellä itse. Mitä Jumala näillä tarkoittaa!
Filippiläiskirje 2
10 "niin että kaikkien polvien pitää Jeesuksen nimeen notkistua, sekä niiden, jotka taivaissa ovat, että niiden, jotka maan päällä ovat, ja niiden, jotka maan alla ovat,
11 ja jokaisen kielen pitää tunnustaa Isän Jumalan kunniaksi, että Jeesus Kristus on Herra."
Tuollaisen tunnustuksen johdosta Jumala tunnustaa ihmiset pelastuneeksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
>>" Ei ole kirjoitettu ehtotavassa jotta 'pelastuisi',
Lukeeko ekivaari jotain muuta kirjaa kuin tunnustettua Raamattua?
1Tim.2:1-4
1 Minä kehoitan siis ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta,
2 kuningasten ja kaiken esivallan puolesta, että saisimme viettää rauhallista ja hiljaista elämää kaikessa jumalisuudessa ja kunniallisuudessa.
3 Sillä se on hyvää ja otollista Jumalalle, meidän vapahtajallemme,
4 joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
Ekivaari puhuu puppua. Paavali kehoittaa esirukouksiin, JOTTA Jumalan tahto täyttyISI ja kaikki ihmiset pelastuISIVAT. Tämä ei kuitenkaan lupaa pelastusta kaqikille.
Juuri siksi pitääkin rukoilla evankeliumintyön puolesta, että mahdollisimman monet löytäISIVÄT pelastuksen.
.
Il-Mari:
"En viitsi tämän enenpää kirjoittaa, kun ei siitä mitään hyötyä ole, kun et kumminkaan ota vastaan sitä mitä Jumala Sanassaan sanoo. Valitettavasti."
On viisasta tuoda esille Jumalan Sanan totuus. Niin teki Jeremiaskin aikoinaan, vaikka kukaan ei ottanut sitä vastaan. Sana voi aina puhutella omaatuntoa ja totuudellinen viesti menee muillekin kuin vain ekivaarille.
Armon evanekeliumilla ei itsessään ole mitään ehtoja. Evanekeliumi vain antaa ja lupaa, laki vaatii ja pakottaa. Evankeliumin kautta Jeesuksen omaksi tulleessa usko kuitenkin näyttäytyy sydämen uskolla ja suun tunnustuksella. Suun tunnustus on aina seuraus, ei edellytys.
Armo on Jumalan mielenlaatua meitä syntisiä kohtaan, sulaa hyvyyttä ja laupeutta. Syntisenä Jeesuksen ristin juurella jättäytyvässä tapahtuu uudestisyntyminen. Hänestä tulee Jeesuksen seuraaja arjessa ja aherruksessa eikä vain Jeesuksen kannattaja. Armo ei olisi silkkaa armoa, jos siinä olisi ehtoja. Ilman parannusta ei kuitenkaan ole syntien anteeksiantamusta. On surullista, että aina on myös niitä, jotka puhuvat Jeesuksesta, vaikka eivät häntä tunne - Paavali kuvaa heitä "valheveljiksi".
Ekivaarilaisita voi sanoa että sokeaksi ovat tullee ja entistä sokeammaksi näyttävät tulevan.
Heidän oppinsa kumoaisi Raamatun kokonaan kun he väittävät että kaiki pelastuvat. Ei tarvittasi mitään Raamattua, ei evankelistoja, ei saarnaajia, eikä siis yhtään mitään sanan julistajaa eikä seurakuntaa. Sitähän ml213 jankuttaa ja irvailee seurakuntia puolueiksi. Tämä johtuu juuri siitä kun hänenkään mielestään sellaisia ei tarvita. Joten hyvin on ekivaarin kaikki pelastuu oppi imeytynyt ainakin ml213:lle
Toisekseen siksi he myöskin uskaltavat pilkata Jumalaa ja kaikkia muitakin, kun ei ole väliä miten elää kun kuitenkin pelastuu. Siitä heidän ylimielinen käytöksensä meitä muita kohtaan johtuu. He eivät pelkää Jumalaa kun heillä ei ole mitään pejättävää mielestään kun he uskovat varmaan automaattiseen pelastukseen tahtoi tai ei.
Tällä palstalla ei ole ketään muuta joka tietää Jumalan aivoitukset kuin ml213. Me emme tiedä ja me olemme kaikin vain uskonnollisia toisen jeesuksen palvelijoita.
Ml213 on muuten täysin oikessa! Me tosiaan olemme toisen Jeesuksen palvelijoita meillä ei ole sama jeesus kuin ml213 palvelee. Me palvelemme Jumalaamme Jeesusta Kristusta.
Minä alan pikku hiljaa ymmärtämään miksi ekivaarilaisilla ja meillä on niin suuri eroavaisuus uskossamme. Meillä on Raamatun mainitsema Jeesukseksi tullut Jumalan Sana Herranamme ja ekivaarilaislla on Joosefin poika herranaan. Siitä se kuulkaa johtuu.
Ilmankos ml213 käyttää meistä tämän tuoista sanaa että emme ymmärrä Jumalan aivoituksia. Emmehän me voi ymmärtääkkään kun meillä on vallan eri Jumala. Ekivaarilaisten jumala antaa synnit anteeksi vielä ihmisen kuoltuakin, toisin kuin meidän Jumala.
Mutta mikä pahinta, ekivaarilaisten jumala ei kyllä pelasta kadotukselta eikä oikeasti anna anteeksi mitään. He vain luulevat niin. Ei Joosefin poika voi kenenkään syntejä anteeksi antaa, hän on vain ihan tavallinen poika kuten kaikki muutki pojat. Sitähän ekivaari on vuosikausia yrittänyt meille opettaa. Me emme vain ole sitä tajunneet kuinka oikeassa ekivaari opetuksessaan on. Nyt minä sen ymmärrän että ekivaarilaiset puhuvat omasta jeesuksestaan ja me puhumme omastamme.
Toivottavasti tämä nyt tuli kaikille selväksi ja saamme lopettaa tämän näkemys ero keskustelun tähän.